ՀՀ ԱԳ նախարարը և Իրանի դեսպանն  անդրադարձել են տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման երկու երկրների տեսլականին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հուլիսի 4-ին ընդունել է Հայաստանում իր դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանԱբբաս Բադախշան Զոհուրիին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ԱԳ նախարար Միրզոյանը, նշելով, որ դեսպանԶոհուրիի պաշտոնավարման ժամանակահատվածը համընկել է Հայաստանի համար խիստ բարդ շրջանի հետ, բարձր է գնահատել Հայաստանի և Իրանի միջև փոխըմբռնման ու հարաբերությունների խորացման գործում նրա կողմից ներդրված ջանքերը և հաջողություն մաղթել հետագա դիվանագիտական աշխատանքում:
«Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական համագործակցության օրակարգային տարբեր հարցեր՝ երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրելով երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը: Ընդգծվել է, որ երկու երկրների փոխգործակցությունը բխում է ինչպես տարածաշրջանային մարտահրավերներին դիմակայելու հրամայականից, այնպես էլ երկու ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորված բարեկամական կապերից»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ վերահաստատվել է բարձրաստիճան փոխայցելությունների և արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների դրական դինամիկան պահպանելու պատրաստակամությունը: Կարևորվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տնտեսական ծրագրերի իրականացմանն, երկկողմ առևտրի խթանման առկա ներուժի օգտագործմանն ուղղված քայլերը:
Նշվում է, որ անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատման՝ երկու երկրների տեսլականին և այդ ուղղությամբ իրականացվող ջանքերին:

Armenian FM, Ambassador of Iran refer to the vision of the two countries on establishing peace in the region
YEREVAN, JULY 4, ARMENPRESS. On July 4, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan received Ambassador of the Islamic Republic of Iran Abbas Badakhshan Zohouri, who is completing his diplomatic mission in the Republic of Armenia, ARMENPRESS was informed from MFA Armenia.
Noting that the tenure of Ambassador Zohuri coincided with a very difficult period for Armenia, Foreign Minister Mirzoyan highly appreciated the Ambassador's efforts in contributing to deepening of mutual understanding and relations between Armenia and Iran. The Minister also wished him success in his diplomatic path.
The interlocutors discussed various issues on the agenda of Armenian-Iranian cooperation. Both commended the high level of political dialogue between the two countries. It was emphasized that the cooperation between the two countries stems from the imperative to face regional challenges as well as from the historically established friendly ties between the two peoples.
The willingness to maintain the positive dynamics of high-level mutual visits and regular consultations between the two ministries was reaffirmed. The steps aimed at the implementation of economic projects of mutual interest and the use of the existing potential for the advancement of bilateral trade were highlighted.
The vision of the two countries to establish peace and stability in the South Caucasus and the efforts in that direction were touched upon.