ԱՄՆ-ն Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև կառուցողական հանդիպում է ակնկալում Քիշնևում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միացյալ Նահանգներն ակնկալում է, որ հունիսի 1-ին Քիշնևում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների մասնակցությամբ հանդիպումը կառուցողական կլինի՝ բանակցային սեղանին առկա խնդիրների խաղաղ կարգավորման տեսանկյունից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասվում է պետդեպի խոսնակ Մեթյու Միլլերի տարածած հայտարարության մեջ։
«Ուրախ ենք տեսնել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները շարունակվել են։ Ինչպես ասել է պետքարտուղար Բլինքենը՝ Հարավային Կովկասում հնարավոր է հասնել խաղաղության։ Վերջերս մեր գոհունակությունը հայտնեցինք խաղաղությանը վարչապետ Փաշինյանի հանձնառության կապակցությամբ, և մենք նաև ողջունում ենք նախագահ Ալիևի վերջին հայտարարությունները համաներման հարցը քննարկելու վերաբերյալ։
Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները ավելի ուշ այս շաբաթ Քիշնևում կհանդիպեն մեր եվրոպացի գործընկերների հետ, և մենք հուսով ենք, որ դա կլինի կառուցողական քայլ՝ կարգավորելու այս հարցերը բանակցային սեղանին և ոչ թե բռնության միջոցով։ Ագրեսիվ հռետորաբանությունը կարող է միայն հավերժացնել անցյալի բռնությունը, մինչդեռ կառուցողական երկխոսությունը, ինչպես հանրային, այնպես էլ մասնավոր, կարող է ստեղծել խաղաղություն, հնարավորություններ և հույս։ ԱՄՆ-ն պատրաստ է աջակցել երկու կողմերի ջանքերին՝ հասնելու տևական և արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագրի»,- ասվում է պետքարտուղարության խոսնակի հայտարարության մեջ։

US 'pleased to see' that talks between Armenia and Azerbaijan continue
YEREVAN, MAY 31, ARMENPRESS. The United States said on Tuesday it was pleased to see that negotiations between Armenia and Azerbaijan continue.
The U.S. State Department issued a statement ahead of the June 1 EU-mediated Armenia-Azerbaijan summit in Chisinau, expressing hope that the meeting will be productive.
“We are pleased to see that talks between Armenia and Azerbaijan have continued. As Secretary Blinken said, peace is achievable in the South Caucasus. We recently expressed appreciation for Prime Minister Pashinyan’s commitment to peace, and we welcome President Aliyev’s recent remarks on consideration of amnesty. Armenia and Azerbaijan’s leaders will meet later this week in Chisinau with our European partners, and we hope that will be a productive step to resolving these issues at the negotiating table and not through violence. Aggressive rhetoric can only perpetuate the violence of the past; constructive dialogue—both public and private—can create peace, opportunity, and hope. The United States stands ready to support the efforts of both parties to conclude a durable and dignified peace agreement,” the U.S. State Department said in a statement.