Իրանը պատրաստ է շարունակել ԳՀՀԾ-ի շուրջ բանակցությունները. ՄԱԿ-ում և ՄԱԳԱՏԷ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի շուրջ բանակցություններում վերջին քայլերը կարող են արվել առանց նախապայմանների և կողմերի վճռականության շնորհիվ. իրանական կողմն արդեն քանիցս հայտնել է իր պատրաստակամությունը` շարունակելու բանակցությունները մինչև համաձայնագրի կնքումը: Այդ մասին «РИА Новости»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՄԱԿ-ում և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունում (ՄԱԳԱՏԷ) Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Մոհսեն Նազիրի Ասլը, տեղեկացնում է «Արմենպրեսը»:
«Առանց որևէ նախապայմանի, բոլոր կողմերի բարի կամքի ու վճռականության շնորհիվ և մինչև այժմ իրականացված բանակցությունների շրջանակներում կարող են ձեռնարկվել բանակցությունների եզրափակիչ քայլերը: Միացյալ Նահանգները պետք է կամք և ուժ ունենա երկարատև բանակցություններն ավարտին հասցնելու համար։ Իրանը մշտապես իր պատրաստակամությունն է հայտնել` շարունակելու բանակցությունները մինչև համաձայնագրի կնքումը», - ասել է Իրանի մշտական ներկայացուցիչը։
2015 թ.-ին Միացյալ Թագավորությունը, Գերմանիան, Չինաստանը, Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան և Իրանը միջուկային գործարք կնքեցին՝ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիրը (ԳՀՀԾ), որը ենթադրում էր պատժամիջոցների վերացում՝ Իրանի միջուկային ծրագրի սահմանափակման դիմաց: 2018 թ.-ի մայիսին Վաշինգտոնն այն ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի օրոք դուրս եկավ ԳՀՀԾ-ից և վերականգնեց Թեհրանի դեմ պատժամիջոցները։ Ի պատասխան՝ Իրանը հայտարարեց համաձայնագրի շրջանակներում ստանձնած իր պարտավորությունների փուլային կրճատման մասին՝ հրաժարվելով միջուկային հետազոտությունների, ցենտրիֆուգների և ուրանի հարստացման մակարդակի սահմանափակումներից։
Ամերիկյան նոր վարչակազմի օրոք Վիեննայում բանակցություններ են անցկացվել ԳՀՀԾ-ի վերականգնման և Թեհրանի նկատմամբ Վաշինգտոնի պատժամիջոցների վերացման շուրջ։ 2021 թ.-ի դեկտեմբերին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել երկու համաձայնագրերի նախագծերի շուրջ, որոնցում եվրոպական կողմը ներառել է նաև Իրանի դիրքորոշումները։ Իրանի ներկայացուցիչ Բաղերի Քիանիի խոսքով՝ բանակցությունները հաջող են ընթացել, սակայն ԱՄՆ-ի պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը Վիեննայում առաջընթացը գնահատել է որպես համեստ՝ Թեհրանին կոչ անելով լրջորեն վերաբերվել խնդրին։ Այժմ Վիեննայի բանակցային գործընթացում դադար է:

Иран готов продолжить переговоры по СВПД: ООН иПостоянный представитель Ирана в МАГАТЭ
Заключительные шаги в переговорах по Совместному всеобъемлющему плану действий (СВПД) по ядерной программе Ирана могут быть предприняты без предварительных условий и благодаря решимости сторон: иранская сторона уже неоднократно выражала готовность продолжить переговоры до заключения соглашения. Об этом заявил постоянный представитель Ирана при ООН и Международном агентстве по атомной энергии (МАГАТЭ) Мохсен Назири Асл в интервью "РИА Новости", передает «Арменпресс».
«Без каких-либо предварительных условий, благодаря доброй воле и решимости всех сторон и в рамках проведенных до сих пор переговоров, могут быть предприняты заключительные шаги переговоров. У Соединенных Штатов должна быть воля и сила, чтобы завершить затянувшиеся переговоры. "Иран всегда выражал готовность продолжать переговоры до заключения соглашения", - сказал постпред Ирана.
В 2015 году Великобритания, Германия, Китай, Россия, США, Франция и Иран подписали ядерную сделку — Совместный всеобъемлющий план действий (СВПД), в котором содержится призыв к отмене санкций в обмен на ограничение ядерной программы Ирана. В мае 2018 года Вашингтон при тогдашнем президенте США Дональде Трампе вышел из СВПД и восстановил санкции против Тегерана. В ответ Иран объявил о поэтапном сокращении своих обязательств по соглашению, отказавшись от ограничений на ядерные исследования, центрифуги и уровни обогащения урана.
Во времена новой американской администрации в Вене велись переговоры о восстановлении ОДКБ и снятии санкций Вашингтона с Тегерана. В декабре 2021 года стороны достигли договоренности по двум проектам соглашений, в которые европейская сторона включила и позиции Ирана. По словам представителя Ирана Багери Киани, переговоры прошли успешно, однако представитель Госдепартамента США Нед Прайс оценил прогресс в Вене как скромный, призвав Тегеран серьезно отнестись к вопросу. Сейчас в переговорном процессе в Вене наступила пауза.