Nvidia-ն շարունակելու է արդյունավետ գործունեությունը Հայաստանում. Nvidia-ի հիմնադիրը՝ ՀՀ վարչապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում համաշխարհային առաջատարներից մեկի՝ Nvidia ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ջենսեն Հուանգին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետը ողջունել է Ջենսեն Հուանգի այցը Հայաստան և նշել, որ ջերմությամբ է հիշում 2019 թվականին Սիլիկոնյան հովտում տեղի ունեցած իրենց հանդիպումը: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Nvidia-ի կողմից մեր երկրում գիտահետազոտական կենտրոնի հիմնումը, որի բացումը տեղի է ունեցել նախորդ տարի: Վարչապետը հավելել է, որ ՀՀ կառավարության համար բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը համարվում է առաջնահերթություն և գործադիրը շարունակելու է ստեղծել պայմաններ ու հնարավորություններ՝ ՏՏ ոլորտի նորանոր ընկերություններ ներգրավելու համար:
Ըստ աղբյուրի՝ Ջենսեն Հուանգը նշել է, որ տպավորված է Հայաստանով, այստեղ բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառում առկա ներուժով ու մարդկային կապիտալով: Nvidia ընկերության հիմնադիրը հավելել է, որ Հայաստանում ՏՏ ոլորտն ունի հետևողական զարգացման լայն հնարավորություններ ու հեռանկարներ, և իրենց ընկերությունը շարունակելու է արդյունավետ գործունեությունը մեր երկրում:
Նշվում է, որ հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են ինժեներական կրթության զարգացմանը, բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի հետագա առաջընթացին, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության և Nvidia-ի միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցեր ու ծրագրեր:

PM Pashinyan receives the President and CEO of Nvidia company Jensen Huang
YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan received Jensen Huang, the President and CEO of Nvidia, one of the global leaders in the high-tech sector, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
The Prime Minister welcomed Mr. Huang's visit to Armenia and noted that he fondly remembers their meeting in Silicon Valley in 2019. Nikol Pashinyan highlighted the establishment of a scientific research center by Nvidia in our country, the opening of which took place last year. The Prime Minister added that the high-tech sector is a priority for the Armenian Government and the Government will continue to create conditions and opportunities to attract new IT companies.
Jensen Huang noted that he is impressed by Armenia, the potential and human capital available in the field of high technology. The President of the Nvidia company added that the IT sector in Armenia has wide opportunities and prospects for consistent development, and their company will continue its effective activities in our country.
At the meeting, the interlocutors discussed issues and programs related to the development of engineering education, the further progress of the high-tech sector, as well as cooperation between the Armenian government and Nvidia.