Գրիգոր Մինասյանը մանրամասներ ներկայացրեց Հայաստանում նոր քրեակատարողական հիմնարկի կառուցման նախագծից
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Նոր քրեակատարողական հիմնարկի կառուցմամբ պայմանավորված կփակվեն «Նուբարաշեն», «Երևան-Կենտրոն», «Դատապարտյալների հիվանդանոց» և «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկները։ Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ այս մասին ասաց Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը:
«Նշված չորս հին ու ոչ բարվոք հիմնարկի փոխարեն կունենանք գերժամանակակից նոր քրեակատարողական հիմնարկ։ Այս շաբաթ արդեն մասնակցել են 3 նախագծահաշվարկային ընկերություններ և մոտակա օրերս կտեսնենք, թե որ ընկերությունն է հաղթող ճանաչվում: Դրանից հետո կմտնենք մրցութային հաջորդ փուլ, որի արդյունքում կունենանք պատրաստի նախագիծը, որն էլ կդնենք շինարարական մրցույթի»,- մանրամասնեց նախարար Մինասյանը։
Ավելի վաղ, Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը հայտնել էր, որ նոր քրեակատարողական հիմնարկը նախատեսվում է շահագործման հանձնել առաջիկա 3 տարիների ընթացքում։

Министр юстиции Армении представил подробности проекта строительства нового Уголовно-исполнительного учреждения
Пенитенциарные учреждения «Нубарашен», «Ереван-Центр», «Больница заключенных» и «Вардашен» будут закрыты после строительства и введения в строй нового. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил министр юстиции Григор Минасян на заседании постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
«Вместо упомянутых четырех старых учреждений, которые в плохих состояниях, у нас будет новое современное пенитенциарное учреждение. В тендере, состоявшемся на этой неделе, участвовали 3 проектно-расчетные компании, и в ближайшие дни мы увидим, какая компания будет признана победителем. После этого мы выйдем на следующий этап тендера, в результате которого уже будет готовый проект, который мы вынесем на строительный тендер», - пояснил министр Минасян.
Ранее министр юстиции Григор Минасян сообщал, что новое пенитенциарное учреждение планируется сдать в эксплуатацию в течение ближайших 3 лет.