Եվրաջասթն ու Հայաստանն ընդլայնում են գործակցությունը. ՀՀ արդարադատության նախարարն ընդունել է Եվրաջասթի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանն ընդունել է ԵՄ քրեական արդարադատության գործակալության (Եվրաջասթ) նախագահ Լադիսլավ Համրանի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արդարադատության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Գրիգոր Մինասյանը կարևորել է Եվրոպական միության քրեական արդարադատության գործակալության հետ գործակցությունը քրեական արդարադատության ոլորտում կազմակերպված հանցավորության, ահաբեկչության, փողերի լվացման, թրաֆիքինգի և այլ ծանր հանցագործությունների դեմ պայքարի ոլորտներում։
Կողմերը երկուստեք ողջունել են 2024թ. սեպտեմբերի 13-ին Եվրաջասթի հետ քրեական վարույթներով իրավական համագործակցության մասին համաձայնագրի վավերացումը և կարևորել սեպտեմբերի 23-ին համաձայնագրի կատարումն ապահովող «Աշխատանքային պայմանավորվածության» նախագծի ստորագրումը։
Գրիգոր Մինասյանն ընդգծել է, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանի և Եվրոպական Միության իրավապահ և արդարադատության ոլորտի մարմինների միջև ստեղծվել է գործակցույթան ամուր փաստաթղթային հիմք: Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում գործակցության խորացմանը և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի։
ԵՄ քրեական արդարադատության գործակալության (Եվրաջասթ) նախագահ Լադիսլավ Համրանը շնորհավորել է Հայաստանի անկախության 33-րդ տարեդարձի առիթով և կարևորել Եվրաջասթի ու Հայաստանի գործակցության հաստատումը:
Լադիսլավ Համրանն ընդգծել է նաև Հայաստանի կողմից Եվրաջասթում համագործակցության հարցերով դատախազի նշանակման կարևորությունն ու ներկայացրել գործակցության ուղիներն ու հնարավորությունները:
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համատեղ աշխատանքներն արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների համատեքստում:

Евроюст и Армения расширяют сотрудничество  - министр юстиции РА принял президента Евроюста
Министр юстиции Республики Армения Григор Минасян принял делегацию, возглавляемую президентом Агентства ЕС по сотрудничеству в области уголовного правосудия (Евроюст) Ладиславом Хамраном.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на сообщение Минюста РА, Григор Минасян подчеркнул важность сотрудничества с Евроюстом в сфере борьбы с организованной преступностью, терроризмом, отмыванием денег, торговлей людьми и другими тяжкими преступлениями в сфере уголовного правосудия.
Обе стороны приветствовали ратификацию  13 сентября 2024 года соглашения о правовом сотрудничестве в уголовном судопроизводстве с Евроюстом и подписание 23 сентября проекта “Рабочей договоренности”, обеспечивающей реализацию соглашения.
Григор Минасян подчеркнул, что за последний год между органами правоохранительной и судебной сферы Армении и Евросоюза создана прочная документальная основа сотрудничества. На встрече обсуждались углубление сотрудничества в сфере защиты персональных данных и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Президент Агентства ЕС по сотрудничеству в области уголовного правосудия по уголовному правосудию  Ладислав Хамран поздравил Армению по случаю 33-й годовщины независимости и подчеркнул установление сотрудничества между Евроюстом и Арменией.
Ладислав Хамран также подчеркнул важность назначения Арменией прокурора по сотрудничеству в Евроюсте и представил пути и возможности сотрудничества.