Եվրաջասթի նախագահը կայցելի Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական միության քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության գործակալության նախագահ Լադիսլավ Համրանը սեպտեմբերի 23-ին կայցելի Երևան։
Այցի շրջանակներում կստորագրվի  Եվրաջասթի և Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմինների միջև քրեական գործերով դատական համագործակցության մասին համաձայնագրին (խմբ․ համաձայնագիրը սեպտեմբերի 11-ին վավերացվել է Հայաստանի խորհրդարանի կողմից) կից աշխատակարգ-համաձայնագիրը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին ասաց արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը՝ ներկայացնելով աշխատակարգ-համաձայնագիրը։
«Եվրոպական միության քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության գործակալությունը, որը բոլորիս հայտնի է Եվրաջասթ անվանմամբ, Եվրոպական միության անդամ երկրների դատախազություններին վերապահված գործառույթները համակարգող և անդամ երկրների դատախազությունների միջև համագործակցությունը խթանող եվրոպական կառույց է, որն ի թիվս այլ գործառույթների՝ իրականացնում է հավաքագրված տվյալների փոխանակում, ինչպես Եվրոպական միության անդամ, այնպես էլ երրորդ երկրների իրավասու մարմինների միջև։ Եվրաջասթի և Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմինների միջև քրեական գործերով դատական համագործակցության մասին համաձայնագրի նպատակն է զարգացնել կազմակերպված հանցավորության, ահաբեկչության, փողերի լվացման, թրաֆիքինգի և այլ ծանր հանցագործությունների դեմ պայքարում  Եվրաջասթի և Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմինների միջև միջազգային համագործակցությունը։
Պետք է նշեմ, որ հիմնական համաձայնագիրն Ազգային ժողովն արդեն վավերացրել է, այժմ այն ներկայացվել է ՀՀ նախագահի ստորագրմանը»,- ասաց նախարարը։
Գրիգոր Մինասյանը մանրամասնել է, որ աշխատակարգը հնարավորություն է տալու Հայաստանի իրավապահ համակարգին մասնակցել Եվրաջասթի կոլեգիայի լիագումար նիստերին, աշխատանքային խմբի աշխատանքներին, ռազմավարական նշանակության հանդիպումներին, իրազեկման միջոցառումներին և ծրագրերին»,- ասաց Մինասյանը։

Председатель Евроюста посетит Армению
Ладислав Хамран, председатель Агентства Европейского Союза по сотрудничеству в области уголовного правосудия, посетит Ереван 23 сентября.
В рамках визита будет подписано соглашение о регламенте, прилагаемое к соглашению о судебном сотрудничестве по уголовным делам между Евроюстом и компетентными органами Республики Армения (отредактированное соглашение было ратифицировано Парламентом Армении 11 сентября).
Как сообщает Арменпресс, об этом сообщил министр юстиции РА Григор Минасян на заседании правительства, представляя соглашение.
“Агентство Европейского Союза по сотрудничеству в области уголовного правосудия, известное всем нам как Евроюст, является европейской структурой, координирующей функции, возложенные на прокуратуры государств-членов Европейского Союза, и содействующей сотрудничеству между прокуратурами государств-членов. Помимо прочих функций он, осуществляет обмен собранными данными, как член Европейского Союза, а также между компетентными органами третьих стран. Целью соглашения о судебном сотрудничестве по уголовным делам между Евроюстом и правомочными органами Республики Армения является развитие международного сотрудничества между Евроюстом и правомочными органами Республики Армения в борьбе с организованной преступностью, терроризмом, отмыванием денег, торговлей людьми и другими тяжкими преступлениями.
Должен отметить, что основное соглашение уже ратифицировано Национальным собранием, теперь оно передано на подпись президенту РА”, - сказал министр.
Григор Минасян пояснил, что данная процедура позволит правоохранительной системе Армении участвовать в пленарных заседаниях правления Евроюста, в работе рабочей группы, заседаниях стратегического значения, информационных мероприятиях и программах.