Ադրբեջանի հետ բանակցային գործընթացը կանգ չի առել, որոշ հարցերում կողմերին հնարավոր է եղել մոտեցնել․Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին փոխանցված նոր առաջարկները խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ ցույց են տալիս, որ բանակցային գործընթացը կանգ չի առել և շարունակվում է։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Խորվաթիայի արտաքին գործերի նախարար Գորդան Գրլիչ Ռադմանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Ուզում եմ վերահաստատել այն, ինչ ասել եմ Բեռլինում՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները շարունակական գործընթաց են, և կողմերը մի քանի փուլով փոխանակվում են առաջարկություններով, մեկնաբանություններով, հիմնավորումներով, ապա նոր փուլերով նոր առաջարկություններ են լինում և այսպես գործընթացը ենթադրաբար պետք է առաջ տարվի։ Այս գործընթացին զուգահեռ տեղի են ունենում նախարարների հանդիպումներ, որտեղ քննարկվում են այս առաջարկները։ Իսկապես հնարավոր չգտանք մասնացել Մոսկվայում դեկտեմբերի 23-ին պլանավորված հերթական քննարկմանը՝ ակնհայտորեն Լաչինի միջանցքի ապօրինի բլոկադայի հանգամանքներից ելնելով, բայց ինչպես նշել եմ արդեն, չմասնակցելով, միևնույն է, մեր առաջարկները փոխանցել ենք հեռավար կարգով: Եվ ահա 10 օր առաջ ստացել ենք Ադրբեջանի առաջարկները։ Ըստ էության, քննարկման փուլում ենք։ Սա ցույց է տալիս, որ բանակցային գործընթացը մեծ հաշվով կանգ չի առել, մեկնաբանությունները և առաջարկները շարունակվել են փոխանակվել, և այժմ մենք հանդես կգանք մեր նոր մեկնաբանություններով՝ ադրբեջանական կողմի մեկնաբանությունների հիման վրա»,- ասաց Միրզոյանը։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը նպատակահարմար չի համարում առաջարկությունների բովանդակությունը հրապարակել, որովհետև խոսքը դետալների և բանակցային գործընթացնի մասին է։
«Եվ հետո կողմերի դիրքորոշումները զանազան հարցերի շուրջ տարբեր փուլերում որոշ դեպքերում մոտենում են միմյանց, որոշ դեպքերում շարունակում են մնալ իրարից բավականին հեռու։ Հետևաբար, քաղաքական առումով նպատակահարմար չի վերցնել առանձին որևէ դետալը և ասել, թե այս պահին ինչպիսին են կողմերի դիրքորոշումները այդ հարցի շուրջ, որովհետև վաղը կարող է բոլորովին այլ պատկեր լինել։ Կրկնում եմ՝ որոշ հարցերում մեզ մոտեցնել հնարավոր է եղել, բայց հայկական կողմն ունի իր սկզբունքային հարցերը այս գործընթացում, և այդ հարցերի մասին, կարծում եմ, հրապարակավ բազմիցս խոսել ենք»,- ավելացրեց նախարարը։
Ինչ վերաբերվում է Մոսկվայում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը չկայանալուն և հետագայում երկու երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների միջև երկկողմ հնարավոր հանդիպումներին, Միրզոյանը նախ հիշեցրեց, որ հայկական կողմը չի չեղարկել Մոսկվայում հանդիպումը, այլ հետաձգել է։
«Ինչպես այս ձևակերպումը թույլ է տալիս եզրակացնել, մենք որոշակի հարմար պահի կգործարկենք այդ հետաձգված հանդիպումը։ Հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ Մոսկվայում, հանդիպումները կարող են տեղի ունենալ այլուր։ Եթե հետևել եք հետագծին, մենք տարբեր մայրաքաղաքներում և տարբեր քաղաքներում ենք այսպիսի հանդիպումներ ունեցել։ Կուզեի ասել, որ արդարացի կլինի նկատել, որ քաղաքի վայրի ընտրությունը, իհարկե, կարևոր է, բայց նաև չափազանց էական ազդեցություն, մեծ հաշվով, գործընթացի վրա չունի։ Եվ այս առումով պատրաստ ենք հերթական հանդիպումը անցկացնել Մոսկվայում»,- եզրափակեց Միրզոյանը։

Negotiations with Azerbaijan didn’t stop, in some cases stances were approximated – Armenia FM
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. The new proposals conveyed by Azerbaijan to Armenia on a peace treaty show that the negotiation process hasn’t stopped and it continues, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said at a joint press conference with Croatian Foreign Minister Gordan Grlić-Radman in Yerevan.
“I’d like to reaffirm what I said in Berlin, the negotiations around a peace treaty are a continual process and the parties exchange proposals, comments and substantiations in several stages, followed by new proposals in new stages, and that’s how the process should presumably advance. Alongside this process, meetings of the ministers take place where these proposals are discussed. We really didn’t find it to be possible to participate in the meeting planned for December 23 in Moscow obviously because of the illegal blockade of the Lachin corridor, but like I’ve said, without having participated, we conveyed our proposals remotely. And ten days ago we received Azerbaijan’s proposals. We are basically in the phase of discussion. This shows that by and large the negotiations process has not stopped, comments and proposals continued being exchanged, and now we will present our new comments based on the comments of the Azerbaijani side,” FM Mirzoyan said.
Mirzoyan said releasing the content of the proposals is inexpedient.
“And the stances of the parties around various issues in various stages are approximating to each other in some cases, but in some cases they continue to be very far from each other. Thus, politically it’s inexpedient to release an individual detail and reveal the stances of the sides at this moment over the given issue, because tomorrow there could be an entirely different picture. I say again, in some cases it’s been possible to bring us closer, but the Armenian side has its principled issues in this process, and I believe we’ve publicly spoken about these issues on many occasions,” the minister said.
The FM said Armenia did not cancel the planned Moscow meeting in December, but postponed it.
He said the meeting will be rescheduled at a convenient time. “The meeting can take place in Moscow or elsewhere. If you’ve followed the trajectory you’ve seen that we’ve had such meetings in various capitals and various cities. I’d like to say that it would be fair to note that the selection of the host city for the meeting is certainly important, but at the same time, by and large, it doesn’t have an extremely significant impact on the process. And in this regard we are ready to hold the next meeting in Moscow,” Mirzoyan said.