Միրզոյանը ԵՄ պաշտոնյաների հետ քննարկել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հունվարի 25-ին հանդիպում է ունեցել Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի և Եվրոպական խորհրդի նախագահի արտաքին քաղաքականության հարցերով ավագ խորհրդական Մագդալենա Գրոնոյի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, կողմերը կարևորել են Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման նոր առաքելություն տեղակայելու վերաբերյալ որոշումը՝ նշելով, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովմանը։
Քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով և հռետորաբանությամբ խաթարում է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը:

Mirzoyan, EU officials discuss the situation created by the blocking of the Lachin Corridor by Azerbaijan
YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS. On January 25, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in Brussels on a working visit, had a meeting with Toivo Klaar, the Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia and Magdalena Grono, the Senior Foreign Policy Advisor to the President of the European Council, ARMENPRESS was infomred from the MFA Armenia.
The sides highlighted the decision to deploy a new EU civilian monitoring mission in Armenia, noting that it will contribute to ensuring security and stability in the region.
The situation resulting from Azerbaijan’s illegal blockade of the Lachin Corridor was discussed. The Foreign Minister of Armenia emphasized that Azerbaijan’s actions and rhetoric undermine Armenia’s efforts to establish peace in the South Caucasus.