Միրզոյանը ԵՄ պաշտոնյաների հետ քննարկել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հունվարի 25-ին հանդիպում է ունեցել Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի և Եվրոպական խորհրդի նախագահի արտաքին քաղաքականության հարցերով ավագ խորհրդական Մագդալենա Գրոնոյի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, կողմերը կարևորել են Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման նոր առաքելություն տեղակայելու վերաբերյալ որոշումը՝ նշելով, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովմանը։
Քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով և հռետորաբանությամբ խաթարում է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը:

Глава МИД Армении провел встречу со спецпредставителем ЕС и старшим советником председателя Европейского совета
Находящийся с рабочим визитом в Брюсселе министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 25 января провел встречу со специальным представителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клааром и старшим советником по вопросам внешней политики председателя Европейского Совета Магдаленой Гроно.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, стороны подчеркнули важность решения о размещении в Армении новой гражданской мониторинговой миссии ЕС, отметив, что это будет способствовать обеспечению безопасности и стабильности в регионе.
Была обсуждена ситуация, сложившаяся вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Глава МИД Армении подчеркнул, что своими действиями и риторикой Азербайджан подрывает усилия Армении, направленные на установление мира на Южном Кавказе.