Հայաստանի Հանրապետությունը հասցնելու ենք խաղաղ նավահանգիստ. վարչապետ Փաշինյանի ուղերձն Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան առթիվ
Հայաստանի Հանրապետությունը հասցնելու ենք խաղաղ նավահանգիստ. վարչապետ Փաշինյանի  ուղերձն Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ՝ նշելով, որ փոթորկված օվկիանոսում հայտնված մեր նավը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, հասցնելու ենք խաղաղ նավահանգիստ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետ Փաշինյանի ուղերձում նշված է.
Ահա անցնում է 2022 թվականը և րոպեներ անց 2023 թվականը կթակի մեր դուռը՝ մեզնից յուրաքանչյուրի և մեր երկրի կյանքում բացելով մի նոր ժամանակ:
Սրա համար ենք մենք սիրում Նոր տարին. այն տիեզերական և հոգեբանական մի շեմ է, որից անդին մենք հույս ունենք թողնել մեր բոլոր ձախողումները, մեր բոլոր սխալներն ու կորուստները և տեսնել մեր երազանքները՝ իրականացված:
Ամանորի մասին այս մանկական պատկերացումը մեծ հաշվով մարդուն ուղեկցում է ողջ կյանքում, մինչև այն կետը, երբ մարդը հասկանում է, որ երազանքն այլ կերպ՝ կարելի է անվանել ռազմավարություն, իսկ երազանքի կատարումը` միջոցառումների ծրագիր, մի անելիք, որ քոնն է բացառապես, և այդ երազանքի իրագործման ճանապարհին պիտի հույս դնես ինքդ քեզ վրա, միայն ինքդ քեզ վրա, և ուրեմն՝ երազանքդ ու անելիքդ պիտի լինի կոնկրետ, չափազանց կոնկրետ, չափելի և իրագործելի:
Սա է թերևս նկատի ունեցել մեր մեծը, Եղիշե Չարենցը՝ «Երկիր Նաիրի» վեպը գրելիս, որը քիչ կարդացված և քիչ հասկացված ուղերձ է մեզանում, և մենք այսօր, թերևս կրում ենք այն քիչ կարդալու և առավել ևս քիչ հասկանալու ծանր հետևանքները: Ավելի քիչ ընկալված է հայոց մտքի ու հոգու գագաթի՝ Հովհաննես Թումանյանի հանրային գործունեությունը, ինչի մոռացումը ձևախեղել է ազգային ու պետական շահի մեր պատկերացումը:
2023 թվականն ուզում եմ հայտարարել Չարենցի և Թումանյանի ռազմավարական գործերի ընթերցման տարի, որպես պետության կայացման առանցքային ուղերձ ու ռազմավարություն, որպես ինքներս մեզ հետ հաշտվելու դեղատոմս, որպես մեր երազանքները որպես ռազմավարություն ձևակերպելու և ռազմավարությունը որպես երազանք ընկալելու միջոց: Որպես գործիք՝ հասկանալու, թե ինչ է տեղի ունենում մեզ հետ այս օրերում: Իսկ տեղի է ունենում հետևյալը. մենք պայքարում ենք անկախ, ինքնիշխան, բարեկեցիկ և ապահով պետություն ունենալու համար, կոնկրետ՝ պետություն: Մենք բիբլիական ելքի մեջ ենք և քայլում ենք անապատի միջով՝ Երկիր Նաիրիից մղվելով դեպի 29 հազար 800 քառակուսի կիլոմետր շատ կոնկրետ ձև ու չափ ունեցող Հայաստանի Հանրապետություն: Սա ծանր և վտանգավոր, բայց և անխուսափելի ճամփորդություն է՝ հանուն փրկության, հանուն հանրապետության, հանուն պետականության:
Ինքնիշխան, ուժեղ և ապահով պետություն ունենալու խիստ պրագմատիկ խնդրի լուծման բանաձևը մեկն է. մենք պիտի կարողանանք փոխել մեր հարաբերությունների որակը մեր տարածաշրջանում, նախևառաջ՝ մեր տարածաշրջանում, չափազանց բարդ քաղաքական, պատմական և սոցիալ-հոգեբանական անելիք, մի միջավայրում, որտեղ մեզ շատ հաճախ սպառնում են, շատ հաճախ խոցում և շատ հաճախ սպանում:
Բայց այսօրվա խոսակցությունը մեր սեփական և ոչ թե ուրիշների անելիքի մասին է, իսկ անելիքի բանաձևը մեկն է՝ սիրել հայրենիքն ըստ Չարենցի և ըստ Թումանյանի: Սա նշանակում է Հայաստանի Հանրապետությունը սիրել որպես հայրենիք, և դա դնել բոլոր գործողությունների, բոլոր երազանքների, բոլոր ռազմավարությունների հիմքում:
2022 թվականը ծանր մարտահրավերների տարի էր: Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը ծանր վիճակի մեջ է դրել Լեռնային Ղարաբաղի մեր քույրերին ու եղբայրներին, մեզ բոլորիս: Այս իրավիճակի քաղաքական գնահատականի և հնարավոր լուծումների մասին արդեն բազմիցս խոսել եմ: Այս պահին ուզում եմ ամուր գրկել շրջափակման մեջ հայտնված մեր քույրերին ու եղբայրներին և նրանց ասել, որ տարածաշրջանում հարաբերությունների որակ փոխելու ասելիքի կարևոր հասցեատերն են իրենք, և սա խորհելու մի բացառիկ ժամ է բոլորիս համար:
Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ 2021 թվականի մայիսից 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ի ընկած ագրեսիան կրկնակի ցավոտ էր, որովհետև անվտանգության ոլորտում մեր դաշնակիցները մեզ թողեցին միայնակ՝ նախընտրելով մնալ պասիվ դիտորդի կարգավիճակում կամ որպես այլընտրանք առաջարկելով ակտիվ դիտորդի կարգավիճակը:
Բայց մենք աշխարհում մենակ չմնացինք, և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այն երկրներին և միջազգային կազմակերպություններին, ովքեր անտարբեր չգտնվեցին այս իրավիճակի նկատմամբ և մեր երկրի առաջ չունենալով ոչ մի պարտավորություն, գնացին աննախադեպ որոշումների՝ աջակցելու համար մեր տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության հաստատմանը:
Եվ ամենակարևորը՝ ես այսօր ծնկի եմ իջնում մեր բոլոր նահատակների, նրանց ծնողների և ընտանիքների անդամների առաջ, նրանց երեխաների առաջ, և իմ ուղերձն առաջին հերթին նվիրված է նրանց, որ Հայաստանի Հանրապետության ապագայի ամենաուժեղ սիմվոլն են, որովհետև նրանք զոհվել են, որ Հայաստանն ապրի, նրանք ընկել են, որ Հայաստանը հառնի:
Այս է պատճառը, հենց այս է պատճառը, որ համաշխարհային և տարածաշրջանային փոթորիկներին, անվտանգային նորանոր մարտահրավերներին մեր պատասխանն ասիմետրիկ է: Որքան ահագնանում են մարտահրավերները, մենք այնքան կենտրոնանում ենք ինստիտուցիոնալ, սոցիալ-տնտեսական, քաղաքական, ժողովրդավարական բարեփոխումների, զարգացման օրակարգի վրա, որովհետև այդ ճանապարհն է միայն, որ մեծացնելու է մեր այսօրվա դիմակայունությունը և ապահովելու վաղվա բարգավաճումը:
Այս իմաստով 2022 թվականը բացառիկ ձեռքբերումների տարի էր: Հայաստանը հայտնվեց տնտեսական ազատության համաշխարհային վարկանիշի 11-րդ հորիզոնականում՝ ներդրումային և տնտեսական ազատության առաջատար երկրի միջազգային ճանաչում ստանալով: Սա տեղի ունեցավ այն բանի արդյունքում, որ ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների՝ կառավարությունը հավատարիմ է մնացել համակարգային բարեփոխումներ իրականացնելու գործելակերպին:
Որպես արդյունք մենք տարին փակում ենք տնտեսական երկնիշ աճով, որը գլոբալ ճգնաժամային տարում բացառիկ է համաշխարհային մակարդակով և ինչպես 2019 թվականին՝ կբարձրացնի Հայաստանի Հանրապետության միջազգային տեսանելիությունը:
Հայաստանում գրանցված աշխատատեղերը հատեցին 700 հազար թիվը. կրկին մի աննախադեպ արդյունք Երրորդ հանրապետության պատմության մեջ: Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ 2018 թվականի Ժողովրդական, թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխության հաղթանակից ի վեր Հայաստանում ստեղծվել է շուրջ 153 հազար նոր աշխատատեղ: Կարևոր է արձանագրել, որ նախորդ տարվա նոյեմբերի համեմատությամբ, այս տարվա նոյեմբերին մեկ աշխատողի միջին աշխատավարձն աճել է շուրջ 45 հազար դրամով կամ 20 տոկոսով, ինչը նշանակում է, որ մտավախությունները, թե գլոբալ գնաճի պայմաններում Հայաստանը կկանգնի սոցիալական ճգնաժամի առաջ, չեն իրականացել:
Ընդհակառակը՝ Հայաստանի Հանրապետությունում շինարարական բում է, բնակարանաշինարարության բում: Տասնյակ հազարավոր ընտանիքներ նորակառույց շենքերում բնակարան են ձեռք բերում այդ թվում՝ կառավարության աջակցությամբ: 2022 թվականին մենք բնակարան ձեռք բերող ընտանիքներին 36.5 միլիարդ դրամ ենք վերադարձրել եկամտային հարկի գծով, նախորդ տարվա 22.7 միլիարդ դրամին ի հավելում:
Բացի սրանից՝ հազարավոր երիտասարդ ընտանիքներ հիպոթեկային վարկի աջակցության ծրագրերից են օգտվել երեխայի ծննդյան դեպքում. 2022 թվականին այս ծրագրով աջակցության ծավալը հասել է 2.1 միլիարդ դրամի: Ավելի քան 10 հազար երրորդ և յուրաքանչյուր հաջորդ երեխա ամսական 50 հազար դրամի աջակցություն է ստանում պետությունից, ավելի քան 10 հազար երեխա:
Պիտի ընդգծեմ 300 դպրոց և 500 մանկապարտեզ կառուցելու մեր ծրագիրը, որը մեկնարկել է և թափ է ստանում: 2022 թվականի ընթացքում մենք արդեն շահագործման հանձնեցինք հիմնանորոգված, վերակառուցված կամ նորակառույց 24 դպրոց և 46 մանկապարտեզ: Հարյուրավոր նոր դպրոցների և մանկապարտեզների կառուցման, վերակառուցման կամ հիմնանորոգման ծրագրերն ընթացքի մեջ են: Սա անբաժանելի մասն է երկրում տեղի ունեցող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների, որոնք ունեն ոչ միայն կրթական, կառավարչական, անվտանգային, այլև խորը պատմական և սոցիալ-հոգեբանական ենթատեքստ:
Կարևոր են այն լայնածավալ բարեփոխումները, որ իրականացնում ենք ոստիկանության համակարգում, որի ամենատեսանելի արդյունքը նոր չափանիշներով Պարեկային ոստիկանության ներդրումն է Հայաստանում:
Առանցքային նշանակություն ունեն այն խորը և համապարփակ բարեփոխումները, որոնք մեկնարկել են բանակում: Գրագետ, հայրենասեր, ժամանակակից պահանջներին ու պայմաններին համապատասխանող պրոֆեսիոնալ զինվորի և սպայի վրա հիմնված բանակի ձևավորումն է մեկնարկել, որը պիտի զուգորդվի զինվորական աշխատավարձերի առնվազն կրկնապատկումով, զինվորականների և նրանց ընտանիքների սոցիալական երաշխիքների համակարգով, նոր սպառազինությամբ ու տեխնիկայով: Բայց նման բանակը մեզ պատերազմի համար չէ հարկավոր, այլ խաղաղության, մեր ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու համար: Մենք աչք չենք դնում ուրիշի հողի վրա և ակնկալում ենք, որ ուրիշն էլ մեր հողի վրա աչք չդնի և այս բանաձևով պատրաստ ենք գնալ խաղաղության:
Կարևոր եմ համարում նաև այն մասշտաբային միջոցառումները, որ 2022 թվականին մենք անցկացրեցինք Հայաստանում. բռնցքամարտի Եվրոպայի առաջնություն, Մանկական եվրատեսիլ, Ստարմուս միջազգային փառատոն, Կենսաբանության դպրոցականների համաշխարհային օլիմպիադա: Սրանք միջոցառումներ են, որոնց անցկացումով մենք նորովի ենք երևում աշխարհին, և աշխարհը նորովի է ճանաչում Հայաստանը:
Հայաստանի Հանրապետության իմ հարազատ քաղաքացիներ,
Այս ամենն իրագործում ենք առաջին հերթին պետական բյուջեի հարկային եկամուտների աննախադեպ աճի շնորհիվ: 2022 թվականի պետական բյուջեի հարկային եկամուտները կազմել են 1 տրիլիոն 925 միլիարդ դրամ, որը 2018 թվականի նույն ցուցանիշից ավելի է 670 միլիարդ դրամով, կամ 53 տոկոսով, կամ մեկուկես միլիարդ դոլարով: Բայց այս ցուցանիշն առաջին հերթին աշխատող, բարիք ստեղծող մարդկանց շնորհիվ է, Հայաստանի Հանրապետության հարկ վճարող տնտեսվարողների, և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նրանց, որ պետական բյուջե վճարվող հարկերը ֆինանսական կորուստ չեն համարում, այլ ներդրում իրենց պետության, իրենց և իրենց երեխաների ապագայի մեջ:
Այդ գումարներով է, որ 2022 թվականին նորոգել ենք ավելի քան 500 կիլոմետր ճանապարհ, մեկնարկել ենք ուսուցիչների աշխատավարձերի կրկնապատկման գործընթացը, Երրորդ հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ արբանյակ ենք արձակել տիեզերք, նոր ավտոբուսներ և տրոլեյբուսներ ենք ձեռք բերում մայրաքաղաքի համար, բարձրացրել ենք նվազագույն աշխատավարձը, մեր խոստման համաձայն՝ ավիաընկերություն ենք հիմնել, բարձրացրել ենք գիտնականների աշխատավարձերը, գիտության ֆինանսավորումը 2018 թվականի համեմատ ավելացրել ենք 150 տոկոսով, 2022 թվականի սեպտեմբերից բարձրացրել ենք և 2023 թվականի հուլիսից նորից կբարձրացնենք կենսաթոշակները: Ընդ որում, անկանխիկ առևտրի դեպքում հետվճարի համակարգով այսօրվա դրությամբ կենսաթոշակառուներին և նպաստառուներին ենք վերադարձրել շուրջ 527 միլիոն դրամ, և ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել այն բանկերին, որոնք կառավարության հետ համահավասար մասնակցում են ծրագրին:
Բյուջետային այդ հավելյալ միջոցների հաշվին է, որ 2022 թվականին պետական պատվերով առողջապահական ծառայության 786 հազար դեպք ենք սպասարկել, որը 2017 թվականի համեմատ կրկնապատիկից ավելին է, 437 հազար դեպքով կամ 125 տոկոսով ավելի:
Իսկ ինչու՞ ենք անում այս ամենը: Մի պատճառով, միայն ու միայն մի պատճառով, որովհետև սիրում ենք ձեզ, սիրում ենք մեր երկիրը: Սիրում եմ բոլորիդ, սիրում եմ մեր երկիրը, մեր պետությունը, և որտեղ սխալվում ու սայթաքում եմ, որտեղ ձախողվում եմ՝ գուցե չափազանցված, գուցե խելամտությունը ստվերող սիրո պատճառով: Բայց սերը, ի վերջո, ավելին է ու ամենազորը, և փոթորկված օվկիանոսում հայտնված մեր նավը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, հասցնելու ենք խաղաղ նավահանգիստ:

Поздравительное послание премьер-министра Никола Пашиняна по случаю Нового года и Рождества
Вот проходит 2022 год и через несколько минут 2023 год постучится в наши двери, открывая новую эру в жизни каждого из нас и нашей страны.
За это мы и любим Новый год: это космический и психологический порог, по эту сторону которого мы надеемся оставить все наши неудачи, все наши ошибки и потери и надеемся увидеть наши мечты сбывшимися.
Это детское представление о Новом годе сопровождает человека на протяжении всей его жизни, до того момента, когда человек понимает, что мечту можно иначе назвать стратегией, а исполнение мечты – планом действий, реализация которых исключительно ваша прерогатива, и на пути к осуществлению этой мечты вы должны полагаться на себя, исключительно на себя, и поэтому ваша мечта и ваши действия должны быть конкретными, предельно конкретными, измеримыми и достижимыми.
Именно это, наверное, имел в виду великий Егише Чаренц, когда писал роман “Страна Наири”, который у нас мало читают и который содержит не понятый всеми посыл, и сегодня, наверное, мы несем тяжелые последствия того, что мало читали и еще меньше понимали его. Еще меньше воспринята общественная деятельность гиганта армянской мысли и души - Ованеса Туманяна, и это забвение исказило наше представление о национальном и государственном интересе.
Я хочу объявить 2023 год годом чтения стратегических трудов Чаренца и Туманяна как ключевого посыла и стратегии становления государства, как рецепта примирения с самими собой, как способа сформулировать свои мечты в качестве стратегии и способа воспринимать стратегию в качестве мечты, как инструмента для понимания того, что происходит с нами в эти дни. А происходит следующее: мы боремся за независимое, суверенное, процветающее и безопасное государство, именно государство. Мы находимся в библейском исходе и идем по пустыне, переходя из Земли Наири в Республику Армения, которая имеет очень четкие формы и очень четкую площадь в 29 800 квадратных километров. Это трудный и опасный, но и неизбежный путь ради спасения, ради республики, ради государственности.
Есть только одна формула решения весьма прагматичной задачи иметь суверенное, сильное и безопасное государство: мы должны суметь изменить качество наших отношений в нашем регионе, в первую очередь, в нашем регионе, и это чрезвычайно сложно с политической, исторической и социально-психологической точки зрения, в атмосфере, где нам очень часто угрожают, очень часто ранят и очень часто убивают.
Но сегодня речь идет о наших собственных, а не о чужих действиях, а формула действия одна: любить Родину по Чаренцу и по Туманяну. Это означает любить Республику Армения как Родину и ставить ее в основу всех своих действий, всех своих мечт, всех своих стратегий.
2022 год был годом серьезных вызовов. Незаконная блокада Лачинского коридора поставила наших братьев и сестер в Нагорном Карабахе и всех нас в тяжелое положение. Я уже много раз говорил о политической оценке этой ситуации и возможных решениях. Сейчас я хочу крепко обнять находящихся в блокаде наших братьев и сестер и сказать им, что они являются важными адресатами посыла об изменении качества отношений в регионе, и это для всех нас исключительное время для размышлений.
Агрессия против суверенной территории Армении с мая 2021 года по 13 сентября 2022 года была вдвойне болезненной, потому что наши союзники по безопасности оставили нас в одиночестве, предпочтя оставаться в статусе пассивного наблюдателя или предложив в качестве альтернативы статус активного наблюдателя.
Но мы не остались в одиночестве в мире, и я хочу поблагодарить те страны и международные организации, которые не остались равнодушными к этой ситуации и, не имея никаких обязательств перед нашей страной, пошли на беспрецедентные решения в поддержку установления безопасности и стабильности в нашем регионе.
И самое главное, сегодня я преклоняюсь перед всеми нашими мучениками, их родителями и членами их семей, перед их детьми, и мое обращение в первую очередь направлено им, тем, кто является важнейшим символом будущего Республики Армения, потому что они погибли, чтобы жила Армения, они пали, чтобы возродилась Армению.
Вот поэтому, именно поэтому наша реакция на глобальные и региональные бури, новые вызовы безопасности асимметрична. Чем более обостряются вызовы, тем более мы сосредотачиваемся на институциональных, социально-экономических, политических, демократических реформах, на повестке развития, потому что это единственный путь, который повысит нашу сегодняшнюю устойчивость и обеспечит завтрашнее процветание.
В этом смысле 2022 год стал годом исключительных достижений. Армения заняла 11-е место в мировом Индексе экономической свободы, получив международное признание как ведущая страна в области инвестиций и экономической свободы. Это произошло в результате того, что, несмотря на все трудности, правительство оставалось приверженным проведению системных реформ.
В результате мы закрываем год с двузначным экономическим ростом, что в год глобального кризиса является исключительным явлением на мировом уровне и, как и в 2019 году, повысит международный авторитет Республики Армения.
Количество зарегистрированных рабочих мест в Армении превысило 700 тыс: снова беспрецедентный результат в истории Третьей республики. Таким образом, мы можем констатировать, что с момента победы Народной бархатной ненасильственной революции 2018 года в Армении было создано около 153 тыс новых рабочих мест. Важно отметить, что по сравнению с ноябрем прошлого года средняя заработная плата одного работника в ноябре текущего года увеличилась примерно на 45 тыс драмов или на 20 процентов, а это означает, что опасения, что Армения столкнется с социальным кризисом в условиях глобальной инфляции, не оправдались.
Наоборот, в Республике Армения происходит строительный бум, бум жилищного строительства. Десятки тысяч семей покупают квартиры в новостройках, в том числе при государственной поддержке. В 2022 году мы вернули приобретающим квартиры семьям 36,5 млрд драмов по части подоходного налога, в дополнение к 22,7 млрд драмов предыдущего года.
Кроме того, тысячи молодых семей воспользовались программами помощи по ипотечному кредиту в случае рождения ребенка: в 2022 году размер поддержки в рамках этой программы достиг 2,1 млрд драмов. Ежемесячную помощь от государства в размере 50 тыс драмов за третьего и каждого последующего ребенка получают более 10 000 детей.
Должен отметить нашу программу по строительству 300 школ и 500 детских садов, которая запущена и набирает обороты. В течение 2022 года мы уже сдали в эксплуатацию 24 школы и 46 детских садов, которые капитально отремонтированы, реконструированы или построены заново. Сотни новых школ и детских садов находятся в стадии строительства, реконструкции или капитального ремонта. Это неотъемлемая часть проводимых в стране институциональных реформ, имеющих не только образовательный, управленческий, безопасностный, но и глубокий исторический и социально-психологический контекст.
Важны масштабные реформы, которые мы реализуем в системе полиции, наиболее заметным результатом которых является внедрение в Армении Патрульной полиции с новыми стандартами.
Начатые в армии глубокие и комплексные реформы имеют ключевое значение. Начато формирование зиждущейся на грамотных, патриотичных, профессиональных солдатах и офицерах армии, отвечающей современным требованиям и условиям, и параллельно должно происходить как минимум удвоение размера заработной платы военнослужащих, должна действовать система социальных гарантий для военнослужащих и членов их семей, должны быть приобретены новое вооружение и новая техника. Но такая армия нужна нам не для войны, а для мира, для защиты нашего суверенитета и территориальной целостности. Мы не заримся на чужую землю и ожидаем, что и другие не будут зариться на нашу землю, и по этой формуле мы готовы идти на мир.
Я также считаю важными масштабные мероприятия, которые мы провели в Армении в 2022 году: Чемпионат Европы по боксу, “Детское Евровидение”, международный фестиваль Starmus, Международная школьная олимпиада по биологии. Проведением этих мероприятий мы по-новому предстаем перед миром, и мир по-новому узнает Армению.
Мои дорогие граждане Республики Армения,
Все это мы осуществляем в первую очередь за счет беспрецедентного роста налоговых доходов государственного бюджета. Налоговые поступления госбюджета в 2022 году составили 1 трлн 925 млрд драмов, что на 670 млрд драмов, или на 53 процента, или на 1,5 млрд долларов больше аналогичного показателя 2018 года. Но этот показатель в первую очередь достигнут благодаря трудящимся, создающим добро людям, платящим налоги хозяйствующим субъектам Республики Армения, и я хочу поблагодарить их за то, что они считают уплаченные в государственный бюджет налоги не финансовыми потерями, а вложением в будущее своего государства, в свое будущее и в будущее своих детей.
Именно на эти средства в 2022 году мы отремонтировали более 500 километров дорог, начали процесс удвоения зарплаты учителей, впервые в истории Третьей республики запустили в космос спутник, закупили для столицы новые автобусы и троллейбусы, повысили минимальную заработную плату, как и обещали, создали авиакомпанию, повысили зарплату ученым, увеличили финансирование науки на 150 процентов по сравнению с 2018 годом, повысили пенсии с сентября 2022 года и с июля 2023 года снова повысим. При этом, в рамках программы кешбэка при безналичной торговле мы вернули пенсионерам и получателям пособий около 527 млн ​​драмов, и я хочу выразить особую благодарность тем банкам, которые поровну с государством участвуют в этой программе.
Благодаря этим дополнительным бюджетным средствам в 2022 году в сфере медицинской помощи в рамках госзаказа мы обслужили 786 тыс пациентов, что больше по сравнению с 2017 годом более чем в два раза, на 437 тыс случаев или на 125 процентов.
А почему мы делаем все это? По одной причине, только и только по одной причине: потому что мы любим вас, мы любим нашу страну. Я люблю вас всех, я люблю нашу страну, наше государство, и где я ошибаюсь и спотыкаюсь, где терплю неудачу, может быть, из-за чрезмерной любви, которая, может быть, затмевает ум. Но, в конечном итоге, любовь всемогуща, и мы приведем оказавшийся в бурном океане наш корабль, нашу Республику Армения, в мирную гавань.