Նորվեգիայի ԱԳ նախարարը վերահաստատել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության պահպանմանն աջակցելու իր երկրի պատրաստակամությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարար Աննիկեն Հյութֆիլդտն իր հայ գործընկերոջ՝ Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը վերահաստատել է Նորվեգիայի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Հայաստանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականության պահպանմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հյութֆիլդտն այս մասին ասաց Երևանում ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ճեպազրույցում:
«Գիտակցում եմ, որ իմ այցը Հայաստան տեղի է ունենում Հարավային Կովկասի և ձեր երկրի համար խիստ լարված մի ժամանակահատվածում: Իմ այցի նպատակն է նախևառաջ հայտնել Նորվեգիայի պատրաստակամությունը՝ սատարելու հայ ժողովրդին: Ուրախ կլինեի ավելի լավ հասկանալ երկրում և տարածաշրջանում տիրող իրավիճակն այս դժվարին ժամանակներում, ինչպես նաև ամրապնդելու մեր երկու երկրների միջև հրաշալի և ընկերական երկկողմ հարաբերությունները»,-ասաց Նորվեգիայի ԱԳ նախարարը:
Այս տարի նշվում է երկու երկրների դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: «Սակայն մեր կապերը շատ ավելի են, քան դա, և դրված են ամուր մարդասիրական և ժողովուրդների միջև բարեկամական հիմքի վրա: Ինձ համար մեծ պատիվ է իմանալ, որ Ֆրիտյոֆ Նանսենը ճանաչված է և դեռ հիշվում է Հայաստանում 100 տարի առաջ փախստականների հետ կատարած իր աշխատանքի համար»,-ասաց Աննիկեն Հյութֆիլդտը:
Նա հայտնեց, որ Երևան իր այցի ընթացքում հանդիպելու է ՀՀ վարչապետի և ԱԺ նախագահի, նաև՝ քաղհասարակության ներկայացուցիչների հետ:
«Ունեցանք ծավալուն քննարկումներ, որտեղ ես վերահաստատեցի Նորվեգիայի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Հայաստանի ինքնիշխանության հաստատման և տարածքային ամբողջականության պահպանմանը՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների ներսում, ինչպես նաև արտաքին քաղաքականության ուղղությամբ»,-ասաց Նորվեգիայի ԱԳ նախարարը:
Նրա խոսքով՝ իր հայ գործընկերոջ հետ հանդիպմանը քննարկել են մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ տարածաշրջանային, աշխարհաքաղաքականության անվտանգության համատեքստում, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստակամ աշխատանքները, Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների նորմալացումը: Հայաստանի և Նորվեգիայի ԱԳ նախարարները խոսել են նաև երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման հեռանկարներից, զբոսաշրջության և առևտրի մասին: «Դիտարկելու ենք, թե Նորվեգիան ինչպես կարող է աջակցել ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացներին՝ ի լրումն ԵԽ-Հայաստան գործողությունների ծրագրի ֆինանսավորմանը: Մեր ընդհանուր արժեքները, այն համոզմունքը, որ մեր հասարակությունները պետք է կառուցված լինեն ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության վրա, ամուր հիմք են հանդիսանում՝ զարգացնելու մեր երկկողմ հարաբերությունները»,-նշեց նա:
Նախարարը նշեց, որ Թբիլիսիից մինչև Երևան ճանապարհին հնարավորություն է ունեցել զմայլվելու հայկական բնաշխարհի գունագեղ աշնանային գույներով: Նա շնորհակալություն հայտնեց իր հայ գործընկերոջն ու թիմին՝ ցուցաբերած ջերմ հյուրընկալության համար:

Министр ИД Норвегии подтвердила готовность своей страны содействовать сохранению территориальной целостности РА
На встрече со своим армянским коллегой Араратом Мирзояном министр иностранных дел Норвегии Анникен Хьюикфельдт подтвердила готовность Норвегии содействовать сохранению территориальной целостности Армении. Как передает «Арменпресс», об этом Анникен Хьюикфельдт сказала на совместном брифинге с министром иностранных дел РА после встречи в Ереване.
«Я знаю, что мой визит в Армению проходит в очень напряженный период для Южного Кавказа и Вашей страны. Цель моего визита, прежде всего, выразить готовность Норвегии поддержать армянский народ. Я была бы рада лучше понять ситуацию в стране и регионе в это непростое время, а также укрепить прекрасные и дружественные двусторонние отношения между нашими странами», - сказала министр иностранных дел Норвегии.
«В этом году исполняется 30 лет установления дипломатических отношений между нашими странами. Однако наши связи гораздо глубже, они установлены на прочной гуманитарной и дружеской основе. Для меня большая честь знать, что Фритьофа Нансена в Армении помнят до сих пор за его работу, проделанную для беженцев 100 лет назад», - сказала Анникен Хьюикфельдт.
Она сообщила, что в ходе визита в Ереван встретится с премьер-министром РА и спикером НС, а также с представителями гражданской общественности.
«Мы провели широкие обсуждения, во время которых я подтвердила готовность Норвегии содействовать территориальной целостности Армении в рамках международно признанных границ, также и в направлении внешней политики», - сказала министр иностранных дел Норвегии.
По ее словам, на встрече с его армянским коллегой обсуждался ряд вопросов, в том числе в контексте региональной, геополитической безопасности, подготовки мирного договора между Арменией и Азербайджаном, нормализации отношений между Арменией и Турцией. Главы МИД Армении и Норвегии говорили и о перспективах укрепления двусторонних отношений, сотрудничества в сфере туризма и торговли. «Мы рассмотрим, как Норвегия может поддержать процессы демократических реформ, помимо финансирования плана действий СЕ-Армения. Наши общие ценности, вера в то, что наши общества должны строиться на принципах демократии, прав человека и верховенства закона, являются прочной основой для развития наших двусторонних отношений», - сказала она.
Министр отметила, что по пути из Тбилиси в Ереван у нее была возможность полюбоваться разноцветьем осенних красок армянской природы. Она поблагодарила своего армянского коллегу и его команду за оказанное гостеприимство.