Ֆրանսիայի նախագահը Ռուսաստանին մեղադրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը սրելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ռուսաստանին մեղադրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միտումնավոր կոնֆլիկտ հրահրելու մեջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է Reuters գործակալությունը, Մակրոնն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը դա անում է՝ որպես Կովկասի տարածաշրջանում և դրանից դուրս իրավիճակն ապակայունացնելու ջանքերի մի մաս:
France 2 հեռուստաալիքի եթերում Մակրոնը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը վերջին ամիսներին կողմերի միջև լարվածություն է բորբոքել՝ հօգուտ Ադրբեջանի:
«Ի՞նչ է կատարվում սահմանին վերջին երկու տարիներին: 5000 ռուս զինծառայողի իբր այնտեղ է սահմանը երաշխավորելու համար, սակայն ռուսներն օգտագործեցին այս հակամարտությունը, խաղացին Ադրբեջանի խաղը՝ թուրքական մասնակցությամբ և վերադարձան, որպեսզի թուլացնեն Հայաստանը, որը մի ժամանակ իրենց մերձավոր երկիրն էր: Տեսնո՞ւմ եք, թե ինչ է կատարվում: Ռուսաստանը փորձում է ապակայունացնել իրավիճակը: Նա ցանկանում է Կովկասում խառնաշփոթ ստեղծել, որպեսզի ապակայունացնի բոլորիս»,- ասել է Մակրոնը:

France accuses Russia of purposefully provoking recent clashes between Armenia and Azerbaijan
YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. France's President Emmanuel Macron accused Russia of purposefully provoking the recent clashes between Armenia and Azerbaijan as part of an effort destabilise the Caucasus region and beyond, Reuters reports.
Moscow, which has a defence pact with Armenia and a military base in Armenia, deployed thousands of peacekeepers to Nagorno Karabakh after a ceasefire in 2020.
However, speaking to France 2 television on Wednesday Macron said Moscow had stoked tensions in recent months in favour of Azerbaijan.
"What's been happening on the border the last two years ... 5,000 Russian soldiers are allegedly there to guarantee the border, (but) the Russians have used this conflict which dated back several centuries [sic] and played Azerbaijan's game with Turkish complicity and came back to weaken Armenia which was once a country it was close to," Reuters quoted Macron as saying.
"You see what's happening? It's an effort by Russia to destabilise. It wants to create disorder in the Caucasus to destabilise all of us."