Արցախի նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը Երևանում կքննարկի Արցախի և Հայաստանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ աշխատանքային պատվիրակություն է մեկնելու Երևան՝ ՀՀ իշխանությունների հետ քննարկելու Արցախի և Հայաստանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը:
«Այցի հիմնական նպատակն է քննարկելու 2022թ․ հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի քառակողմ հայտարարությունը, ըստ որի՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատել են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմա-Աթայի Հռչակագրին, որոնց միջոցով ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: Արցախյան պատվիրակության կազմում են ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, Արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը, ԱՀ Աժ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանը և ԱՀ նախագահի խորհրդական Մասիս Մայիլյանը»,- մանրամասնել է Լուսինե Ավանեսյանը:

Делегация во главе с президентом Арцаха обсудит в Ереване ситуацию вокруг Арцаха и Армении
В Ереван для обсуждения с властями Армении ситуации вокруг Арцаха и Армении отправится делегация во главе с президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном.
Как передает Арменпресс, об этом Арцахпресс сообщила пресс-секретарь президента Республики Арцах Лусине Аванесян.
"Основная цель визита – обсуждение четырехсторонней декларации в Праге от 6 октября 2022 г., согласно которой Армения и Азербайджан подтвердили свою приверженность Уставу ООН и Алма-Атинской декларации 1991 г., посредством которых они признают территориальную целостность и суверенитет друг друга. В состав арцахской делегации входят председатель Национального собрания Арцаха Артур Товмасян, министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян, председатель комитета по внешним связям НС Арцаха Ваграм Балаян и советник президента Арцаха Масис Маилян», - пояснила Лусине Аванесян.