ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը կմեկնի Բաքու և Երևան սահմանային իրավիճակի հետագա էսկալացիայի կանխման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը խնդրել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին մեկնել Բաքու և Երևան՝ սահմանային իրավիճակի հետագա էսկալացիայի կանխման ուղղությամբ աշխատելու նպատակով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին Թվիթերի իր միկրոբլոգում հայտնել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը՝ հավելելով, որ ինքը կապի մեջ է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ:
Սեպտեմբերի 13-ի գիշերը՝ 00:05-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակման են անցել Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի երկայնքով՝ ռազմական գործողություններ ձեռնարկելով Սյունիքի, Վայոց ձորի և Գեղարքունիքի մարզերի ուղղություններով:ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ հրետակոծման են ենթարկվել Սոթքի, Վարդենիսի, Գորիսի, Կապանի, Արտանիշի և Իշխանասարի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերը: Հարվածներ են հասցվում նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին:Ինտենսիվ գործողությունները շարունակվել են ողջ գիշեր:
Ավելի ուշ ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտնեց, որ ռուսական միջնորդությամբ Երևանի ժամանակով ժամը 10-ից կրակը դադարեցնելու մասին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել: Այդուհանդերձ, Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսիան Հայաստանի Հանրապետության դեմ: Ժամը 14։00-ի դրությամբ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանագծի որոշ հատվածներում շարունակում է ծայրահեղ լարված մնալ: Հայկական կողմը նախնական տվյալներով ունի 49 զոհ: Տվյալները ճշտվում են:

EU’s Special Representative to travel to Yerevan and Baku to work on preventing further escalation
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. European Union’s High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell has asked EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia Toivo Klaar to travel to Armenia and Azerbaijan to work on preventing further escalation, European Council President Charles Michel said on Twitter.
“I am in contact with both leaders, Ilham Aliyev and Nikol Pashinyan. Josep Borrell has asked EU Special Representative Klaar to travel to Baku and Yerevan to work on preventing further escalation”, Charles Michel tweeted.
On September 13, starting at 00:05, the Azerbaijani armed forces launched a major military attack in several directions against Armenia, primarily using artillery and UAVs. 49 Armenian troops were killed and 3 civilians were wounded in the Azerbaijani attack. As of 14:00, September 14, the situation along several sections of the Armenian-Azerbaijani border remains extremely tense.