ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը կմեկնի Բաքու և Երևան սահմանային իրավիճակի հետագա էսկալացիայի կանխման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը խնդրել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին մեկնել Բաքու և Երևան՝ սահմանային իրավիճակի հետագա էսկալացիայի կանխման ուղղությամբ աշխատելու նպատակով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին Թվիթերի իր միկրոբլոգում հայտնել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը՝ հավելելով, որ ինքը կապի մեջ է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ:
Սեպտեմբերի 13-ի գիշերը՝ 00:05-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակման են անցել Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի երկայնքով՝ ռազմական գործողություններ ձեռնարկելով Սյունիքի, Վայոց ձորի և Գեղարքունիքի մարզերի ուղղություններով:ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ հրետակոծման են ենթարկվել Սոթքի, Վարդենիսի, Գորիսի, Կապանի, Արտանիշի և Իշխանասարի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերը: Հարվածներ են հասցվում նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին:Ինտենսիվ գործողությունները շարունակվել են ողջ գիշեր:
Ավելի ուշ ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտնեց, որ ռուսական միջնորդությամբ Երևանի ժամանակով ժամը 10-ից կրակը դադարեցնելու մասին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել: Այդուհանդերձ, Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսիան Հայաստանի Հանրապետության դեմ: Ժամը 14։00-ի դրությամբ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանագծի որոշ հատվածներում շարունակում է ծայրահեղ լարված մնալ: Հայկական կողմը նախնական տվյալներով ունի 49 զոհ: Տվյալները ճշտվում են:

Спецпредставитель ЕС посетит Баку и Ереван для предотвращения дальнейшей эскалации напряженности на границе
Верховный комиссар ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель попросил спецпредставителя ЕС Тойво Клаара выехать в Баку и Ереван для предотвращения дальнейшей эскалации напряженности на границе. Как сообщает «Арменпресс», об этом в своем микроблоге в Twitter сообщил председатель Европейского совета Шарль Мишель, добавив, что он находится на связи с руководителями Армении и Азербайджана.
13 сентября в 00:05 подразделения ВС Азербайджана начали интенсивный обстрел из артиллерии и крупнокалиберных орудий армянских позиций в направлении населенных пунктов областей Сюник, Вайоц Дзор и Гегаркуник. Минобороны РА сообщило, что обстрелу подверглись позиции, расположенные в направлении Сотка, Вардениса, Гориса, Капана, Артаниша и Ишханасара. Удары наносились и по гражданским инфраструктурам. Интенсивные боевые действия продолжались всю ночь.
Позже МИД России сообщил, что при российском посредничестве достигнута договоренность о прекращении огня с 10 часов ереванского времени. Тем не менее, Азербайджан продолжает свои агрессивные действия против Республики Армения. По состоянию на 14:00 ситуация на отдельных участках армяно-азербайджанской границы продолжает оставаться крайне напряженной. По предварительным данным, с армянской стороны есть 49 погибших. Данные проверяются.