Հայաստանում ՀԱՊԿ-ից պահանջում են պայմանագրային պարտավորություններից բխող անհապաղ միջոցառումների իրականացում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը հայտարարությամբ ՀԱՊԿ-ից պահանջում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրով ստանձնած պարտավորություններից բխող անհապաղ միջոցառումների իրականացում ուղղված ՀՀ տարածքային ամբողջականության պահպանմանը, դիմում է Ռուսաստանին՝ շուտափույթ իրագործելու ՀՀ և ՌԴ միջեւ կնքված համապատասխան պայմանագրերով ամրագրված պարտավորությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանական հարձակման վերաբերյալ ԱԺ հայտարարությունը ներկայացրեց համահեղինակ Վլադիմիր Վարդանյանը:
Հայտարարության նախագծում ընդգծվում է, որ սեպտեմբերի 13-ին ժամը 00:05-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները հրետանային միջոցների, ականանետերի ու ԱԹՍ-ների կիրառմամբ ինտենսիվ կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի միանգամից մի քանի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Մասնավորապես՝ հրետակոծման են ենթարկվել Սոթքի, Վարդենիսի, Գորիսի, Կապանի, Արտանիշի եւ Իշխանասարի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերը: Հարվածներ են հասցվում ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին: Որոշ ուղղություններով ադրբեջանական ստորաբաժանումները ձեռնարկել են դիրքային առաջխաղացման գործողություններ՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում:
«Ստեղծված իրավիճակում մեր լիակատար աջակցությունն ենք հայտնում ՀՀ Զինված ուժերին՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության պահպանման սուրբ գործում: Բոլոր քաղաքական ուժերին, մեր բոլոր հայրենակիցներին՝ անկախ քաղաքական դիրքորոշումներից, կոչ ենք անում պահպանել հանգստություն եւ համախմբվել Զինված ուժերի շուրջ: Մեր բոլորի հայրենիքը միասնական եւ կուռ պաշտպանության կարիք ունի»,-ասված է հայտարարության մեջ:
ԱԺ-ն հայտարարությամբ միջազգային հանրությանը կոչ է անում խստորեն եւ հասցեական կերպով դատապարտել ՀՀ դեմ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծված ագրեսիան, ՄԱԿ-ի Կանոնադրությամբ ամրագրված՝ տարածքային ամբողջականության դեմ ուժի եւ ուժի կիրառման սպառնալիքի արգելման սկզբունքի կոպտագույն խախտումները:
«ՄԱԿ ԱԽ-ից ակնկալում ենք ստեղծված իրավիճակի անհապաղ քննարկում եւ իրավիճակից բխող գործողությունների իրականացում»,-ասված է հայտարարությունում:

В Армении от ОДКБ требуют немедленных мер, вытекающих из договорных обязательств
Национальное собрание РА в своем заявлении требует от ОДКБ принятия незамедлительных мер, вытекающих из обязательств по Договору о коллективной безопасности, направленных на сохранение территориальной целостности РА, обращается к России для скорейшей реализации обязательств, закрепленных соответствующими договорами между РА и РФ. Как передает «Арменпресс», заявление НС по поводу нападения Азербайджана представил его соавтор Владимир Варданян.
В проекте заявления подчеркивается, что в 00:05 13 сентября подразделения Вооруженных сил Азербайджана открыли интенсивный огонь по армянским позициям, расположенным на нескольких участках армяно-азербайджанской границы, с применением артиллерии, минометов и зенитных орудий. В частности, обстрелу подверглись позиции, расположенные в направлении Сотка, Вардениса, Гориса, Капана, Артаниша и Ишханасара. Ударфы наносятся как по военной, так и по гражданской инфраструктуре. На некоторых направлениях азербайджанские подразделения предприняли операции по позиционному продвижению на суверенную территорию Республики Армения.
«В сложившейся ситуации выражаем полное содействие Вооруженным силам Республики Армения в священном деле сохранения территориальной целостности и суверенитета Республики Армения. Мы призываем все политические силы, всех наших соотечественников, независимо от политических позиций, к спокойствию и сплочению вокруг Вооруженных сил. Наша Родина нуждается в сплоченной и сильной защите», - говорится в заявлении.
В своем заявлении Национальное Собрание призывает международное сообщество строго и адресно осудить развязанную военно-политическим руководством Азербайджана агрессию против РА, грубейшие нарушения закрепленного Уставом ООН принципа запрета силы и угрозы применения силы против территориальной целостности.
«Ожидаем от Совета Безопасности ООН немедленного обсуждения создавшейся ситуации и реализации действий, вытекающих из сложившейся ситуации», - говорится в заявлении НС.