Արցախը պետք է միշտ լինի կանգուն, լինի հայկական և շարունակի իր ընթացքը անկախության ճանապարհով. Արայիկ Հարությունյանի շնորհավորական ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 2-ին ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ը հայ ժողովրդի պատմության մեջ մտավ որպես ճակատագրական ու վճռորոշ օր: Ժողովրդական պատգամավորների ԼՂԻՄ մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ նստաշրջանն ընդունեց Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակագիրը՝ ի լուր աշխարհի ազդարարելով հայկական երկրորդ հանրապետության կազմավորման մասին: Պահը պատմական էր, ժողովրդի ազատ ու անկախ ապրելու որոշումը՝ անխախտ, կամքը՝ անկոտրում, ոգին՝ անպարտելի:
Սակայն, միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին համապատասխան ժողովրդավարական պետություն կառուցելու մեր ճանապարհը լի էր անասելի փորձություններով ու դժվարություններով:
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը հայ ժողովրդի համար դարձավ մի նոր արհավիրք՝ խլելով մեր հազարավոր քաջազուն որդիների կյանքը, խեղելով բազմաթիվ ճակատագրեր: Մենք երախտապարտ ենք Հայրենիքի անկախության ու հայ ժողովրդի արժանապատիվ գոյության համար իրենց կյանքը զոհաբերած բոլոր նահատակներին. խոնարհվում ենք նրանց պայծառ հիշատակի ու հպարտ հարազատների առջև:
Մայր Հայրենիքի հետ Արցախի կապն այսօր ապահովում է «Լաչինի միջանցքի» նոր երթուղին, որի անվտանգությունը մեր Հանրապետության համապատասխան կառույցների հետ ապահովում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերը: Մենք խորապես շնորհակալ ենք մայր Հայաստանում և Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցներին՝ մշտապես ցուցաբերվող զորակցության համար, Ռուսաստանի Դաշնությանն՝ Արցախում ստանձնած մեծ առաքելության համար, և բոլոր այն պետություններին, քաղաքական ու հասարակական գործիչներին, որոնք այս բոլոր տարիներին եղել են մեր կողքին՝ հավատարիմ մնալով արդարության, մարդասիրության ու ժողովրդավարության համամարդկային արժեքներին:
Արցախի ժողովուրդը 31 տարի հետո էլ հաստատակամորեն ու վճռական հայտարարում է, որ, ի հեճուկս ժամանակի բոլոր փորձությունների, հավատարիմ է իր ընդունած որոշմանը, հավատարիմ է իր ընտրած ուղուն, որն անշրջելի է ու անխափան:

President Arayik Harutyunyan’s address on 31st anniversary of proclaiming Republic of Artsakh
YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. President of Artsakh Arayik Harutyunyan released an address on the occasion of the Artsakh Republic Day.
September 2nd of 1991 went down in history of the Armenian people as a crucial and pivotal day. The joint session of the NKAO provincial and Shahumyan regional people’s deputies adopted the declaration of independence of the Republic of Artsakh, signaling to the world the formation of the second Armenian republic. The moment was historic, the people’s decision to live free and independent was unshakable, their will was unbreakable and their spirit was undefeatable.
However, our road to building a democratic state in line with norms and principles of international law was full of unspeakable challenges and hardships.
The 44-Day War of 2020 became a new disaster for the Armenian people, claiming the lives of thousands of our brave sons, destroying many destinies. We are grateful to all martyrs who sacrificed their lives for the independence of the Fatherland and the dignified existence of the Armenian people, we bow before their bright memory and before their proud relatives,” the Artsakh president said in the address. President Harutyunyan also thanked Armenians in Armenia and Diaspora for their support, as well as the Russian Federation for their mission in Artsakh, and all countries, politicians who’ve supported Artsakh by remaining committed to justice and universal values of democracy and humanitarianism.
“After 31 years, the people of Artsakh are again decisively and resolutely announcing that despite all trials of time, they are committed to their adopted decision, to their path, which is irreversible and unshakable. Artsakh must always stand, must always be Armenian, and must always continue its course on the path to independence,” the Artsakh president said.