Podcast-ՍոցUp. Նվիրաբերության ծրագրով բնակարան է հատկացվել մանկատան 46 շրջանավարտի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում մանկական խնամակալական կազմակերպությունների շրջանավարտների և առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների թվին դասված 163 անձանց հետ բնակարանների նվիրաբերության պայմանագրեր կնքելու ժամկետը երկարաձգվել է ևս 12 ամսով՝ մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերի 1-ը, մինչ այս պահը 46 շահառուի հետ կնքվել է նվիրաբերության պայմանագիր:
«Արմենպրես»-ի Podcast-ՍոցUp-ի շրջանակում ծրագրի վերաբերյալ մանրամասներ է ներկայացրել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ժողովրդագրության և ընտանիքի սոցիալական երաշխիքների վարչության պետ Արտակ Հարությունյանը:
«Ծրագիրն ընդունվել է կառավարության որոշմամբ 2020 թվականի օգոստոսին: Խոսքը վերաբերում է 2003-2010 թթ ընթացքում մանկական խնամակալական կազմակերպությունների շրջանավարտների և առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների համար ձեռք բերված բնակարանների նվիրաբերությանը: Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունն այդ թվականներին մանկատան շուրջ 163 շրջանավարտների համար ձեռք է բերել բնակարաններ, որոնք անհատույց օգտագործման իրավունքով, պայմանագրային հիմունքներով հանձնվել են վերջիններիս: 2020 թվականի կառավարության որոշումով որոշվել է այդ բնակարանները նվիրաբերել նրանց: Միջոցառումը մինչև այժմ շարունակվում է, կան խնդրահարույց հանգամանքներ, որի պատճառով ծրագիրը ևս մեկ տարով երկարաձգելու համապատասխան որոշման նախագիծ ենք շրջանառել»,-ասաց Հարությունյանը:
Այսպիսով` նվիրաբերության պայմանագրեր կնքելու ժամկետը երկարաձգվել է ևս 12 ամսով՝ այսինքն մինչև 2022 թվականի սեպտեմբերի 1-ը։ Այս պահի դրությամբ ծրագրից օգտվել է 46 շահառու, այսինքն 46 շահառուի հետ արդեն կնքվել է նվիրաբերության պայմանագիր: Պետությունն այդ բնակարանը նվիրաբերում է մեկ 2 տարվա ընթացքում չվաճառելու պայմանով: 2 տարի անց նրանք կարող են տնօրինել, ինչպես ուզում են: Բնակարանները ինչպես Երևանում են, այնպես էլ Հանրապետության տարբեր մարզերում:
Ամիսներ առաջ հայտնի էր դարձել, որ մանկատան շրջանավարտներին բնակարանների նվիրաբերության պետական ծրագրում ընդգրկվել են դրա իրավունքը չունեցող անձինք, ինչի առնչությամբ կա հարուցված քրեական գործ։
Այս առնչությամբ Հարությունյանը կարևորեց, որ այսուհետ անվանական ցուցակներում չընդգրկվեն կառավարության որոշումներով. նրա խոսքով՝ պետք է սահմանել հստակ չափորոշիչներ, որոնց համապատասխանության դեպքում անձինք կդառնան շահառու:

Podcast-ՍոցUp: в рамках программы дарения 46 выпускников детских домов получили квартиры
Срок заключения договоров дарения квартир со 163 выпускниками детских организаций и детьми, оставшимися без попечения родителей, продлен еще на 12 месяцев, до 1 сентября 2023 года. Договоры дарения заключены с 46 бенефициарами.
Подробности о программе в рамках подкаста «Арменпресс» Podcast-ՍոցUp представил начальник Управления демографии и социальных гарантий семьи Министерства труда и социальных вопросов РА Артак Арутюнян.
«Программа принята решением правительства в августе 2020 года. Речь идет о безвозмездной передаче квартир, приобретенных для выпускников детских организаций и детей, оставшихся без попечения родителей в 2003-2010 гг. В те годы Министерство труда и социальных дел приобрело квартиры примерно для 163 воспитанников детских домов, которые были переданы им на договорной основе с правом безвозмездного пользования. По решению правительства в 2020 году было принято решение эти квартиры передать им в дар. Программа продолжается, но есть и проблемы, в связи с чем, мы распространили проект соответствующего решения о продлении программы еще на год », - рассказал Артак Арутюнян.
Таким образом, срок заключения договоров дарения продлен еще на 12 месяцев, то есть до 1 сентября 2023 года. На сегодняшний день программой воспользовались 46 бенефициаров, с ними уже заключены договоры дарения. Государство дарит квартиру при условии, что она не будет продана в течение 2-х лет. Через 2 года они смогут распорядиться ею так, как захотят. Квартиры есть как в Ереване, так и в разных областях республики.
Несколько месяцев назад стало известно о лицах, не имеющих права быть включенными в государственную программу дарения квартир выпускникам детского дома, и в связи с этим возбуждено уголовное дело.