«ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ընկերությունը կաջակցի սահմանամերձ գյուղերի ջրամատակարարման ծրագրին
ԳԱՎԱՌ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ընկերությունը պետական սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում ֆինանսական աջակցություն կտրամադրի ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքին սահմանամերձ գյուղերի ջրամատակարարման համակարգի կառուցման ծրագրի իրականացման համար։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ընկերության ներկայացուցիչ, հանրության հետ կապերի պատասխանատու Ռուզաննա Գրիգորյանը, համապատասխան համաձայնագիրը ստորագրել են «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Անատոլի Գոգոտինը եւ Վարդենիս համայնքի ղեկավար Ահարոն Խաչատրյանը։
Պայմանագրի համաձայն՝ «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ընկերությունը պարտավորվում է երեք տարվա ընթացքում ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել Վարդենիսի շրջանի 5 սահմանամերձ գյուղերի ջրամատակարարման ծրագրին՝ ընդհանուր 150 միլիոն դրամի չափով։ Ծրագիրն ուղղված է հինգ գյուղերի խմելու եւ ոռոգման ջրի մատակարարման համակարգի ապահովմանը։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 700 միլիոն դրամ է, որից 150 միլիոնը կտրամադրի «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ»-ը, 180 միլիոնը՝ Վարդենիս համայնքը։ Մնացածը սուբսիդավորում է պետությունը։
«Ընկերության մասնակցությունը սուբվենցիոն ծրագրերին ապահովում է արդյունավետ փոխգործակցություն պետության, տեղական համայնքների եւ բիզնեսի միջեւ: Մեր փորձը ցույց է տալիս, որ նման համագործակցությունը թույլ է տալիս առավել արդյունավետ լուծել ենթակառուցվածքային բնույթի սոցիալական խնդիրները մեր ներկայության մարզերում, քանի որ գործընթացում ներգրավված են բոլոր շահագրգիռ կողմերը։ Սա արդեն չորրորդ ծրագիրն է, որին մասնակցում է «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդը», եւ ես համոզված եմ, որ դրա իրականացումը կբարելավի մարզի սահմանամերձ գյուղերի սոցիալական ու կենցաղային պայմանները»,-նշել է «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ընկերության տնօրեն Անատոլի Գոգոտինը։
«ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ»-ի մասնակցությունը մեր մարզում իրականացվող ենթակառուցվածքային ծրագրերին թույլ է տալիս լուծել ավելի մեծ խնդիրներ։ Այս առումով «ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ»-ը մեր հիմնական գործընկերն ու լավ ընկերն է՝ 15 տարի շարունակ մասնակցելով մեր համայնքի բնակչության կյանքի որակի բարելավման ծրագրերին: Ընկերության սոցիալական, մշակութային, կրթական եւ առողջապահական ծրագրերը թույլ են տալիս՝ ապահովել մեր համայնքների բարեկեցությունը»,-նշել է Վարդենիս համայնքի ղեկավար Ահարոն Խաչատրյանը։
«Ընկերության մասնակցությունը նախորդ սուբվենցիոն ծրագրերին գնահատվում է 140 միլիոն դրամով։ Առաջին երկուսը կրկին իրականացվել են ՀՀ Գեղարքունիքի մարզում։ Մասնավորապես, սա Վարդենիս քաղաքի մի շարք գյուղերի գազիֆիկացման, ջրամատակարարման համակարգի զարգացման, գյուղական փողոցների լուսավորության, փողոցների վերակառուցման ու բարեկարգման ծրագիր է։ Երրորդ ծրագիրը Արարատ քաղաքի մշակույթի տան շենքի վերակառուցումն ու հարակից հրապարակի բարեկարգումն է։
Սահմանամերձ գյուղերի ջրամատակարարման ընթացիկ ծրագիրը չորրորդ սուբվենցիոն ծրագիրն է, որին տեղական ինքնակառավարման մարմինների եւ Հայաստանի կառավարության հետ միասին մասնակցում է «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ»-ը։
Ընկերությունը կատարում է նաեւ օրենսդրությամբ նախատեսված բոլոր հարկային եւ սոցիալական պարտավորությունները»,-ներկայացրեց Ռուզաննա Գրիգորյանը:

Компания «ГеоПроМайнинг Голд» содействует программе водоснабжения приграничных сел
Компания «ГеоПроМайнинг Голд» в рамках программы государственных субсидий окажет финансовое содействие общине Варденис Гегаркуникской области РА для реализации проекта системы водоснабжения приграничных сел.
Как сообщила «Арменпресс» представитель компании «ГеоПроМайнинг Голд» по связям с общественностью Рузанна Григорян, соответствующее соглашение подписали генеральный директор компании Анатолий Гоготин и глава общины Варденис Аарон Хачатрян.
Согласно договору, компания «GeoProMining Gold» обязуется оказать финансовое содействие проекту водоснабжения 5 приграничных сел Варденисского района в размере 150 млн драмов. Проект направлен на обеспечение питьевой и поливной водой пяти сел. Общая стоимость проекта составляет 700 млн драмов, из которых 150 млн предоставит «ГеоПроМайнинг Голд», 180 млн - община Вардениса. Остальное субсидирует государство.
«Участие компании в программах субсидирования обеспечивает эффективное взаимодействие государства, местных общин и бизнеса. Наш опыт показывает, что такое сотрудничество позволяет эффективнее решать социальные проблемы инфраструктурного характера в регионах нашего присутствия, поскольку в процесс вовлечены все заинтересованные стороны. Это уже четвертый проект, в котором участвует «ГеоПроМайнинг Голд», и я уверен, что его реализация улучшит социально-бытовые условия приграничных сел региона», - сказал Анатолий Гоготин.
«Участие «ГеоПроМайнинг Голд» в инфраструктурных проектах, реализуемых в нашем регионе, позволяет нам решать более масштабные задачи. В связи с этим «ГеоПроМайнинг Голд» является нашим основным партнером и добрым другом, участвующим в программах по улучшению качества жизни населения нашего поселка на протяжении 15 лет. Социальные, культурные, образовательные и медицинские программы компании позволяют нам обеспечивать благополучие наших общин», - отметил глава общины Варденис Аарон Хачатрян.
«Участие компании в предыдущих программах субсидирования оценивается в 140 млн драмов. Первые две программы также были в Гегаркуникской области РА. В частности, это программа газификации ряда сел города Варденис, развития системы водоснабжения, освещения улиц села, реконструкции и благоустройства улиц. Третий проект - реконструкция здания Дома культуры города Арарат и благоустройство прилегающей площади.
Эта программа водоснабжения приграничных сел является четвертой дотационной программой, в которой «ГеоПроМайнинг Голд» участвует совместно с органами местного самоуправления и с правительством Армении.
Компания выполняет все предусмотренные законодательством налоговые и социальные обязательства», - добавила Рузанна Григорян.