ՀՀ ԱԳ նախարարը ֆրանսիացի գործընկերոջ հետ զրույցում կարևորել է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների հայրենադարձումը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը oգոստոսի 24-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Կատրին Կոլոննայի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Միրզոյանը ցավակցություն է հայտնել ֆրանսիական կողմին Կորսիկայում օգոստոսի 18-ին փոթորիկի հետևանքով մարդկային զոհերի կապակցությամբ:Նախարար Կոլոննանիր հերթինցավակցություն է հայտնել հայկական կողմին «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում պայթյունի հետևանքով մարդկային զոհերի առնչությամբ ևշուտափույթ ապաքինում մաղթել վիրավորներին։
Ըստ աղբյուրի՝ Արարատ Միրզոյանն ու Կատրին Կոլոննան գոհունակություն են հայտնել հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների բարձր մակարդակի առնչությամբ։ Այս համատեքստում պատրաստակամություն է հայտնվել գործուն քայլեր ձեռնարկելու փոխշահավետ համագործակցության հետագա խորացմանև կոնկրետ նախագծերի կյանքի կոչման միջոցով երկկողմ օրակարգի հարստացմանուղղությամբ։
«Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի։
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրելԼեռնային Ղարաբաղի հակամարտության, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և տարածաշրջանային խաղաղության հաստատման շուրջ հայկական կողմի մոտեցումները։
Կողմերն ընդգծել ենՖրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի դերակատարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջմղման գործում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ, անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների լուծմանը, ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանք հայրենադարձման, բռնի անհետացածների և անհետ կորածների ճակատագրերի բացահայտման անհրաժեշտությունը։

Министр ИДРАв беседе сминистром ИД Франции подчеркнул важность репатриации армянских пленных из Азербайджана
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян 24 августа провел телефонный разговор с министром иностранных дел Франции Катрин Колонна.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и общественной дипломатии Министерства иностранных дел Республики Армения, министр Мирзоян выразил соболезнования французской стороне в связи с человеческими жертвами, вызванными штормом на Корсике 18 августа.Министр Колонна, в свою очередь, выразила соболезнования армянской стороне в связи с гибелью людей в результате взрыва в торговом центре «Сурмалу» и пожелала скорейшего выздоровления пострадавшим.
Согласно источнику, Арарат Мирзоян и Катрин Колонна выразили удовлетворение высоким уровнем особых армяно-французских отношений.В этом контексте есть готовность предпринимать активные шаги по дальнейшему углублению взаимовыгодного сотрудничества и обогащению двусторонней повестки за счет реализации конкретных проектов.
"В ходе телефонного разговора были затронуты вопросы региональной безопасности и стабильности.
Министр Мирзоян представил коллеге подходы армянской стороны в отношении нагорно-карабахского конфликта, урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном и установления мира в регионе.
Стороны подчеркнули роль Франции как сопредседателя Минской группы ОБСЕ в продвижении процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта", - говорится в сообщении.
По сообщению МИД РА, касаясь решения гуманитарных проблем, вызванных 44-дневной войной, министр иностранных дел РА подчеркнул необходимость репатриации армянских военнопленных и незаконно удерживаемых в Азербайджане гражданских лиц, а также раскрытия судеб насильственно исчезнувших и пропавших без вести лиц.