Գերմանիան հետաքրքրված է Հայաստանի հետ քաղաքական երկխոսության ամրապնդմամբ. Բունդեսթագի փոխնախագահը՝ ՀՀ վարչապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի փոխնախագահ Կատրին Գյորինգ-Էքարդին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է երկկողմ հարաբերությունների կարևորությունը, որոնք վերջին շրջանում դինամիկ զարգանում են և՛ գործադիր, և՛ խորհրդարանական, և՛ տարածքային կառավարման մակարդակում: Վարչապետի խոսքով՝ հայ-գերմանական գործընկերությունը խարսխված է քաղաքական, տնտեսական և արժեհամակարգային հետաքրքրությունների վրա. «Հայաստանը՝ որպես 2018թ. խորհրդարանական կառավարման անցած երկիր, հետաքրքրված է պառլամենտարիզմի կայուն ավանդույթներ ունեցող Գերմանիայի հետ փորձի փոխանակմամբ: ԳԴՀ-ն ՀՀ խոշորագույն առևտրատնտեսական գործընկերն է ԵՄ-ում: Կարևորում ենք համատեղ տնտեսական ծրագրերը, ինչպես նաև աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգին», - նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Ըստ աղբյուրի՝ Բունդեսթագի փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին բարձր գնահատականի համար և շնորհավորել ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման համար ՀՀ քաղաքացիների քվեն ստանալու կապակցությամբ: Կատրին Գյորինգ-Էքարդն ընդգծել է՝ ժողովրդավարությունն ու պառլամենտարիզմը նպաստում են անվտանգությանը, կայունությանն ու զարգացմանը, և Գերմանիան հետաքրքրված է Հայաստանի հետ քաղաքական երկխոսության ամրապնդմամբ, տնտեսության տարբեր ոլորտներում ծրագրերի իրականացմամբ՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, վերականգնվող էներգետիկայի և այլն:
Նշվում է, որ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում իրավիճակի և անվտանգային մարտահրավերների շուրջ: Բունդեսթագի փոխնախագահը նշել է, որ Գերմանիան կարևորում է տարածաշրջանային խաղաղությունը և աջակցում է այդ ուղղությամբ Հայաստանի քայլերին: Կարևորվել են համատեղ ջանքերը քրիստոնեական մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ:
«ՀՀ-ԳԴՀ տնտեսական օրակարգի համատեքստում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր: Հեռանկարային են համարվել արևային էներգետիկայի, տեխնոլոգիաների ոլորտներում ծրագրերը: Այս համատեքստում վերահաստատվել է փոխգործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը»,- հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից։
Նիկոլ Փաշինյանը և Կատրին Գյորինգ-Էքարդը նշել են Արևելյան գործընկերության ձևաչափի կարևորությունը հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացման գործում:

YEREVAN, JULY 20, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received Vice President of the Bundestag of the Federal Republic of Germany KatrinGöring-Eckardt and the delegation led by her, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
Nikol Pashinyan emphasized the importance of bilateral relations, which recently have been dynamically developing at the level of Governments, parliaments and local self-governments. According to the Prime Minister, the Armenian-German partnership is based on political, economic and value system interests. "Armenia as a country that shifted to parliamentary system of government in 2018, is interested in exchanging experience with Germany, which has firm traditions of parliamentarianism. The FRG is the largest trade and economic partner of Armenia in the EU. We attach importance to the joint economic programs, as well as the support for Armenia's democratic agenda," Prime Minister Pashinyan said.
The Vice President of the Bundestag thanked the Prime Minister of Armenia for appreciation and congratulated him on receiving the vote of the Armenian citizens for the implementation of democratic reforms. KatrinGöring-Eckardt emphasized that democracy and parliamentarism contribute to security, stability and development, and Germany is interested in strengthening the political dialogue with Armenia, implementing programs in various sectors of the economy: information technology, renewable energy, etc.
The interlocutors exchanged ideas on the situation and security challenges in the South Caucasus region. The Vice President of the Bundestag noted that Germany attaches importance to regional peace and supports Armenia's steps in that direction. The sides highlighted joint efforts aimed at preserving Christian cultural heritage.
Issues of mutual interest were discussed in the context of the Armenia-FRG economic agenda. Projects in the fields of solar energy and technology were considered promising. In this context, the willingness to continue cooperation was reaffirmed.
Nikol Pashinyan and KatrinGöring-Eckardt noted the importance of the Eastern Partnership format in the development of Armenian-German relations.