Ադրբեջանը որևէ պատասխանատվության չի ենթարկվել իր հանցագործությունների համար. Երևանում մեկնարկել է արցախահայության իրավունքներին նվիրված համաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ադրբեջանը որևէ պատասխանատվության չի ենթարկվել 2020 թվականին Արցախի դեմ լայնածավալ ռազմական հարձակման ընթացքում և դրանից հետո իրականացված հանցագործությունների համար, ինչը խրախուսում է Ադրբեջանի կառավարությանը շարունակելու Արցախի հայ բնակչությանը էթնիկ և ռասսայական խտրականության ենթարկելու, նրանց դեմ ատելության խոսքը խթանելու և Արցախի հայերին իրենց հիմնարար իրավունքներից զրկելու իր ագրեսիվ քաղաքականությունը:
Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանումմեկնարկեց «Մարդու իրավունքներ և պատասխանատվություն. պատերազմի հետևանքները» խորագրով առաջին միջազգային համաժողովը, որը նվիրված է 2020 թ. Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա լայնածավալ պատերազմի հետևանքով Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղում) առաջացած մարդու իրավունքների ճգնաժամին:
Համաժողողովի հիմնական կազմակերպիչը «Ճշմարտության և արդարության կենտրոն» (CFTJ) ամերիկյան ոչ կառավարական կազմակերպությունն է՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի, Հայ-ռուսական համալսարանի, Հայաստանի ֆրանսիական համալսարանը, Արցախի պետական համալսարանի, ինչպես նաև ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհրդի, ՀՀ սահմանադրական դատարանի և ՀՀ ԳԱԱ փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի և իրավունքի ինստիտուտի հետ գործընկերությամբ: Ներկայացուցչական այս ֆորումին առկա կամ հեռավար ձևաչափով մասնակցելու են ավելի քան երեսուն հեղինակավոր գիտնականներ և իրավաբաններ աշխարհի 16 երկրից:
Խոսելով համաժողովի կարևորության մասին՝ համաժողովի համակարգող Էմիլիա Միքայելյանը հիշեցրեց 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծված կանխամտածված լայնածավալ ռազմական հարձակման մասին՝ հիշեցնելով վարձկան ահաբեկիչների հետ միասին նրանց կողմից սպանված հազարավոր մարդկանց և տասնյակ հազարավորների, պատերազմի արհավիրքների և դրա հետևանքով Արցախում առաջացած մարդասիրական ճգնաժամի մասին:
Միքայելյանը շեշտեց, որ Արցախի հայերն ուզում են ապրել ազատ՝ առանց վախի, որ կրկին բռնության ու էթնիկ զտումների կենթարկվեն Ադրբեջանի կառավարության կողմից: Մինչդեռ Ադրբեջանը, չենթարկվելով որևէ պատասխանատվության իր պատերազմական հանցագործությունների համար շարունակում է խթանել ատելությունն ու ատելության խոսքը հայերի դեմ և պարբերաբար խախտում 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի զինադադարի մասին եռակողմ համաձայնագիրը:
«Այս ամենի հետևանքն այն է, որ Արցախի հայերն ապրում են կատարյալ մեկուսացման մեջ և առերեսվում են շարունակական սպառնալիքների, ոտնձգությունների և էթնիկ զտումների շատ իրական վտանգի: Եվ ամբողջ այս ընթացքում Ադրբեջանը պատասխանատվության չի ենթարկվել իր որևէ հանցագործության համար, ինչը խրախուսում է նրան շարունակելու Արցախի հայերին իրենց հիմնարար իրավունքների զրկելու իր ագրեսիվ քաղաքականությունը: Արդարության և ճշմարտության կենտրոնը կազմակերպել է այս համաժողովը իրավագիտական մտքի ներկայացուցիչներին համախմբելու և շատ անկեղծորեն քննարկելու այս ճգնաժամը, որը հետապնդում է Արցախի հայությանը երկար տարիներն», - պարզաբանեց համաժողովի համակարգողը:
Համաժողովի մասնակիցներին ողջունեց Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը՝ Սահմանադրական դատարանի և անձամբ իր անունից երախտիքի խոսք հղելով նման ներկայացուցչական համաժողովի բոլոր կազմակերպիչներին և առաջին հերթին Արդարության և ճշմարտության կենտրոնի աշխատակազմին ներդրված ջանքերի և կատարված մեծ նախապատրաստական աշխատանքի համար: Արման Դիլանյանը շնորհակալություն հայտնեց նաև հայկական սփյուռքից ժամանած բոլոր կազմակերպիչներին և մասնակիցներին:
«Կարծում եմ, որ 15-ից ավելի երկրից միջազգային ճանաչված իրավագետների և միջազգային իրավունքի փորձագետների ու իրավապաշտպանների մասնակցությունը լավագույն ցուցիչն է առ այն, որ մոտակա օրերի ընթացքում քննարկվող թեմաներն այժմեական և կարևոր նշանակություն ունեն ոչ միայն Հայաստանի հասարակության, այլև մեր միջազգային գործընկերների համար», - հայտարարեց ՍԴ նախագահը:
Դիլանյանի խոսքով՝ այսօր շատ հաճախ շրջանառվում է մի մոտեցում, համաձայն որի միջազգային իրավունքի զարգացումն ու որակավորումը համաշխարհային մակարդակում, քաղաքական մտքի ու ժողովրդավարության առաջխաղացմանը զուգընթաց, պետք է տաներ նրան, որ առաջադեմ մարդկությունը արդեն իսկ հաղթահարած լիներ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերով որպես ծանր հանցագործություն բնութագրվող արհավիրքներից:
Ընդհանրապես, վերջին 70-80 տարվա ընթացքում, ասում է Սահմանադրական դատարանի նախագահը, այնքան է խոսվել մարդկության դեմ ծանր հանցագործությունների բաղադրիչների մասին, որ անկեղծ թվում էր, որ հայտնի «այլևս երբե՛ք» եզրույթը, վերջիվերջո, լիարժեք կիրագործվի: Այդուհանդերձ, դատավորն արձանագրում է, որ այսօր էլ իրավագետները սեփական փորձով ականատեսն են դառնում այլատյացության քարոզչության, ծայրահեղական ազգայնական գաղափարախոսության առաջմղման, կրոնական անհանդուրժողականության և այլ դատապարտելի երևույթների դրսևորումներին: Հետևաբար, ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը նաև այդ առումով է արժևորում Արցախի բնակչության մարդու իրավունքներին և պատերազմի հետևանքների հաղթահարմանը նվիրված միջազգային համաժողովի կազմակերպումն ու առաքելությունը:
Եռօրյա համաժողովի շրջանակներում, ինչպեղ հաղորդեց համակարգող Էմիլիա Միքայելյանը, փորձագետների զեկույցներից բացի՝ կներկայացվեն նաև պատերազմի ականատեսների վկայությունները, որոնք ուսումնական տարվա ընթացքում հավաքել են Ճշմարտության և արդարության կենտրոնի ուսանողները 2020-ի պատերազմից տուժած մարդկանցից, այդ թվում՝ տեղահանված արցախցիներից և ադրբեջանական գերությունից վերադարձած զինվորներից:

Azerbaijan has not been held accountable for its crimes: Conference on rights of Artsakh-Armenians launched in Yerevan
YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. Azerbaijan has not been held accountable for its crimes committed during the 2020 large-scale military attack against Artsakh and after that, which encourages the Azerbaijani government to continue conducting ethnic and racial discrimination against the Armenian population of Artsakh, promoting hate speech against them and its aggressive policy of depriving Artsakh-Armenians of their fundamental rights.
An international conference titled “Human Rights and Accountability: The Aftermath of War” was held today at the American University of Armenia, dedicated to the current post-war human rights crisis in Artsakh.
The First Annual International Conference on Human Rights was organized by the Center for Truth and Justice.
Talking about the importance of this event, the conference coordinator Emilia Mikayelyan recalled the large-scale military attack unleashed by Azerbaijan and Turkey against the people of Nagorno Karabakh on September 27, 2020, reminding about the thousands of people who were killed by them and terrorists, and the current humanitarian crisis in Artsakh caused by the war. She said the Armenians of Artsakh want to live freely, without fear that they will again be subject to violence and ethnic cleansings by the Azerbaijani government. Meanwhile, Azerbaijan, not being held accountable for its war crimes, continues promoting hatred and hate speech against Armenians and is regularly violating the 2020 November 9 trilateral agreement on the ceasefire.
“The consequence of this is that Armenians of Artsakh live in an absolute isolation and face continuous threats, encroachments and a real danger of ethnic cleansings. And during this whole period Azerbaijan has not been held accountable for any of its crimes, which encourages it to continue its aggressive policy of depriving the Armenians of Artsakh of their fundamental rights. The Center for Truth and Justice has organized this conference to gather the representatives of legal mind and to discuss very sincerely this crisis facing the Armenians of Artsakh for many years”, she said.
President of the Constitutional Court of Armenia Arman Dilanyan welcomed the conference participants and thanked the organizers for the efforts made. He also thanked all organizers and participants who arrived from the Armenian Diaspora.
“I think that the participation of internationally known lawyers, international law experts and human rights advocates from more than 15 countries is the best indicator that the topics to be discussed in coming days are relevant and have an important meaning not only for the Armenian public, but also for our international partners”, Dilanyan said.
The President of the Constitutional Court said that today lawyers witness with their own experience manifestations of xenophobia propaganda, promotion of extremist nationalist ideaology, religious intolerance and other condemnable phenomena. Therefore, he highlighted organizing this international conference dedicated to the rights of the Artsakh population and overcoming the consequences of war.
In addition to the reports of experts, the testimonies of war witnesses, collected by the CFTJ students from the persons who suffered from the war, including the displaced persons and the soldiers who returned from the Azerbaijani captivity, will be presented during the three-day conference.