Ադրբեջանը որևէ պատասխանատվության չի ենթարկվել իր հանցագործությունների համար. Երևանում մեկնարկել է արցախահայության իրավունքներին նվիրված համաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ադրբեջանը որևէ պատասխանատվության չի ենթարկվել 2020 թվականին Արցախի դեմ լայնածավալ ռազմական հարձակման ընթացքում և դրանից հետո իրականացված հանցագործությունների համար, ինչը խրախուսում է Ադրբեջանի կառավարությանը շարունակելու Արցախի հայ բնակչությանը էթնիկ և ռասսայական խտրականության ենթարկելու, նրանց դեմ ատելության խոսքը խթանելու և Արցախի հայերին իրենց հիմնարար իրավունքներից զրկելու իր ագրեսիվ քաղաքականությունը:
Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանումմեկնարկեց «Մարդու իրավունքներ և պատասխանատվություն. պատերազմի հետևանքները» խորագրով առաջին միջազգային համաժողովը, որը նվիրված է 2020 թ. Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա լայնածավալ պատերազմի հետևանքով Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղում) առաջացած մարդու իրավունքների ճգնաժամին:
Համաժողողովի հիմնական կազմակերպիչը «Ճշմարտության և արդարության կենտրոն» (CFTJ) ամերիկյան ոչ կառավարական կազմակերպությունն է՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի, Հայ-ռուսական համալսարանի, Հայաստանի ֆրանսիական համալսարանը, Արցախի պետական համալսարանի, ինչպես նաև ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհրդի, ՀՀ սահմանադրական դատարանի և ՀՀ ԳԱԱ փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի և իրավունքի ինստիտուտի հետ գործընկերությամբ: Ներկայացուցչական այս ֆորումին առկա կամ հեռավար ձևաչափով մասնակցելու են ավելի քան երեսուն հեղինակավոր գիտնականներ և իրավաբաններ աշխարհի 16 երկրից:
Խոսելով համաժողովի կարևորության մասին՝ համաժողովի համակարգող Էմիլիա Միքայելյանը հիշեցրեց 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծված կանխամտածված լայնածավալ ռազմական հարձակման մասին՝ հիշեցնելով վարձկան ահաբեկիչների հետ միասին նրանց կողմից սպանված հազարավոր մարդկանց և տասնյակ հազարավորների, պատերազմի արհավիրքների և դրա հետևանքով Արցախում առաջացած մարդասիրական ճգնաժամի մասին:
Միքայելյանը շեշտեց, որ Արցախի հայերն ուզում են ապրել ազատ՝ առանց վախի, որ կրկին բռնության ու էթնիկ զտումների կենթարկվեն Ադրբեջանի կառավարության կողմից: Մինչդեռ Ադրբեջանը, չենթարկվելով որևէ պատասխանատվության իր պատերազմական հանցագործությունների համար շարունակում է խթանել ատելությունն ու ատելության խոսքը հայերի դեմ և պարբերաբար խախտում 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի զինադադարի մասին եռակողմ համաձայնագիրը:
«Այս ամենի հետևանքն այն է, որ Արցախի հայերն ապրում են կատարյալ մեկուսացման մեջ և առերեսվում են շարունակական սպառնալիքների, ոտնձգությունների և էթնիկ զտումների շատ իրական վտանգի: Եվ ամբողջ այս ընթացքում Ադրբեջանը պատասխանատվության չի ենթարկվել իր որևէ հանցագործության համար, ինչը խրախուսում է նրան շարունակելու Արցախի հայերին իրենց հիմնարար իրավունքների զրկելու իր ագրեսիվ քաղաքականությունը: Արդարության և ճշմարտության կենտրոնը կազմակերպել է այս համաժողովը իրավագիտական մտքի ներկայացուցիչներին համախմբելու և շատ անկեղծորեն քննարկելու այս ճգնաժամը, որը հետապնդում է Արցախի հայությանը երկար տարիներն», - պարզաբանեց համաժողովի համակարգողը:
Համաժողովի մասնակիցներին ողջունեց Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը՝ Սահմանադրական դատարանի և անձամբ իր անունից երախտիքի խոսք հղելով նման ներկայացուցչական համաժողովի բոլոր կազմակերպիչներին և առաջին հերթին Արդարության և ճշմարտության կենտրոնի աշխատակազմին ներդրված ջանքերի և կատարված մեծ նախապատրաստական աշխատանքի համար: Արման Դիլանյանը շնորհակալություն հայտնեց նաև հայկական սփյուռքից ժամանած բոլոր կազմակերպիչներին և մասնակիցներին:
«Կարծում եմ, որ 15-ից ավելի երկրից միջազգային ճանաչված իրավագետների և միջազգային իրավունքի փորձագետների ու իրավապաշտպանների մասնակցությունը լավագույն ցուցիչն է առ այն, որ մոտակա օրերի ընթացքում քննարկվող թեմաներն այժմեական և կարևոր նշանակություն ունեն ոչ միայն Հայաստանի հասարակության, այլև մեր միջազգային գործընկերների համար», - հայտարարեց ՍԴ նախագահը:
Դիլանյանի խոսքով՝ այսօր շատ հաճախ շրջանառվում է մի մոտեցում, համաձայն որի միջազգային իրավունքի զարգացումն ու որակավորումը համաշխարհային մակարդակում, քաղաքական մտքի ու ժողովրդավարության առաջխաղացմանը զուգընթաց, պետք է տաներ նրան, որ առաջադեմ մարդկությունը արդեն իսկ հաղթահարած լիներ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերով որպես ծանր հանցագործություն բնութագրվող արհավիրքներից:
Ընդհանրապես, վերջին 70-80 տարվա ընթացքում, ասում է Սահմանադրական դատարանի նախագահը, այնքան է խոսվել մարդկության դեմ ծանր հանցագործությունների բաղադրիչների մասին, որ անկեղծ թվում էր, որ հայտնի «այլևս երբե՛ք» եզրույթը, վերջիվերջո, լիարժեք կիրագործվի: Այդուհանդերձ, դատավորն արձանագրում է, որ այսօր էլ իրավագետները սեփական փորձով ականատեսն են դառնում այլատյացության քարոզչության, ծայրահեղական ազգայնական գաղափարախոսության առաջմղման, կրոնական անհանդուրժողականության և այլ դատապարտելի երևույթների դրսևորումներին: Հետևաբար, ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը նաև այդ առումով է արժևորում Արցախի բնակչության մարդու իրավունքներին և պատերազմի հետևանքների հաղթահարմանը նվիրված միջազգային համաժողովի կազմակերպումն ու առաքելությունը:
Եռօրյա համաժողովի շրջանակներում, ինչպեղ հաղորդեց համակարգող Էմիլիա Միքայելյանը, փորձագետների զեկույցներից բացի՝ կներկայացվեն նաև պատերազմի ականատեսների վկայությունները, որոնք ուսումնական տարվա ընթացքում հավաքել են Ճշմարտության և արդարության կենտրոնի ուսանողները 2020-ի պատերազմից տուժած մարդկանցից, այդ թվում՝ տեղահանված արցախցիներից և ադրբեջանական գերությունից վերադարձած զինվորներից:

В Ереване проходит конференция, посвященная правам армян Арцаха
Азербайджан не был привлечен к ответственности за преступления, совершенные во время и после широкомасштабного военного нападения на Арцах в 2020 году, что побуждает правительство Азербайджана продолжать агрессивную политику этнической и расовой дискриминации в отношении армянского населения Арцаха, разжигая к нему ненависть и лишая арцахских армян их основных прав.
Как сообщает корреспондент «Арменпресс», в Американском университете Армении состоялась первая Международная конференция «Права человека и ответственность. Последствия войны», посвященная кризису прав человека в Арцахе (Нагорном Карабахе), вызванному развязанной Азербайджаном 44-дневной широкомасштабной войной.
Конференцию организовала американская неправительственная организация Центр справедливости и правды (CFTJ), в сотрудничестве с Американским университетом Армении, Армяно-Российским университетом, Французским университетом Армении, Арцахским государственным университетом, Верховным судебным советом, Конституционным судом и с Институтом социологии и права Национальной академией наук. В этой представительной конференции на месте или в онлайн формате участие примут более тридцати авторитетных ученых и юристов из 16 стран.
Говоря о важности конференции, координатор форума Эмилия Микаелян напомнила о преднамеренном широкомасштабном военном нападении Азербайджана и Турции на народ Нагорного Карабаха 27 сентября 2020 года, о тысячах и десятках тысяч людей, убитых ими и наемными террористами, о бедствиях войны и гуманитарном кризисе, возникшем в результате войны в Арцахе.
Она подчеркнул, что армяне Арцаха хотят жить свободно, не опасаясь вновь подвергнуться насилию и этническим чисткам со стороны азербайджанского правительства. Между тем, Азербайджан, не привлеченный к ответственности за свои военные преступления, продолжает разжигать ненависть в отношении армян, систематически нарушает положения заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года.
«Следствием всего этого стало то, что армяне Арцаха живут в полной изоляции, сталкиваясь с постоянными угрозами, притеснениями и вполне реальной опасностью этнических чисток. И все это время Азербайджан не был привлечен к ответственности ни за одно из своих преступлений, что побуждает его продолжать свою агрессивную политику по лишению армян Арцаха их основных прав. Центр справедливости и правды организовал эту конференцию, чтобы объединить представителей правовой мысли, и очень откровенно обсудить этот кризис, который уже много лет преследует армян Арцаха», - пояснила координатор конференции.
Участников конференции приветствовал председатель Конституционного суда РА Арман Диланян, который от имени Конституционного суда и от себя лично поблагодарил всех организаторов столь представительной конференции, прежде всего за большие усилия, приложенные сотрудники Центра справедливости и правды. Арман Диланян также поблагодарил всех организаторов и участников из армянской диаспоры.
«Я думаю, что участие всемирно признанных юристов из более чем 15 стран, экспертов в области международного права и правозащитников является лучшим показателем того, что темы, которые будут обсуждаться в ближайшие дни, актуальны не только для армянского общества, но и для наших международных партнеров», - заявил председатель Конституционного суда.
По мнению Диланяна, сегодня бытует подход, согласно которому развитие и квалификация международного права на мировом уровне наряду с продвижением политической мысли и демократии должны были привести прогрессивное человечество к преодолению катастроф, характерных для международного гуманитарного права.
Вообще, за последние 70-80 лет, о составных частях тяжких преступлений против человечности говорилось столько, что искренне верилось, что всем известный термин «никогда больше» наконец-то полностью будет реализован. Но судья отметил, что и сегодня адвокаты наблюдают проявления ксенофобской пропаганды, пропаганды экстремистской националистической идеологии, религиозной нетерпимости и других предосудительных явлений. Следовательно, и председатель КС Арман Диланян в этом плане высоко оценил организацию и миссию конференции, посвященной правам населения Арцаха и преодолению последствий войны.
Координатор Эмилия Микаелян сообщила, что в рамках трехдневной конференции, помимо докладов экспертов, будут представлены и свидетельства очевидцев войны, которые в течение года собирали студенты центра, общаясь с людьми, пострадавшими от войны 2020 года, с перемещенными арцахцами и с военнослужащими, вернувшимися из азербайджанского плена.