ՀՀ և Ավստրիայի ԱԳ նախարարները մասնակցել են Երևանում Ավստրիական զարգացման գործակալության գրասենյակի բացման արարողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ավստրիայի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանը և Ալեքսանդր Շալենբերգը փետրվարի 2-ին մասնակցել են Ավստրիական զարգացման գործակալության գրասենյակի պաշտոնական բացման արարողությանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Միրզոյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Բարև Ձեզ: Շնորհարվում եմ բոլորիս գրասենյակի բացման կապակցությամբ:
Ուզում եմ նշել, որ ինձ համար հաճելի և պատվաբեր է ներկա գտնվել այս միջոցառմանը։ Անշուշտ, մենք այսօր ենք բացում այս գրասենյակը, բայց առաջին օրը չէ, նոր չէ, որ Ավստրիական զարգացման գործակալությունն իր գործունեությունն է իրականացնում Հայաստանում։
Այդ գործունեությունը սկսվել է դեռևս 2013 թվականին, և մեծ, շոշափելի ձեռքբերումներ ունի հատկապես կանաչ և ժամանակակից գյուղատնտեսության ասպարեզում: Այսօր հարգելի պարոն նախարար Շալենբերգը նաև ականատես է եղել այդ արդյունքներից մեկին:
Բայց ուզում եմ նաև նշել, որ այսօր մենք մի նոր էջ ենք բացում այս հարաբերություններում, այս համագործակցության մեջ: Կարծում եմ, որ և՛ հայկական կողմը, և՛, ուրախությամբ պիտի նշեմ՝ ավստրիական կողմը, պատրաստակամություն են հայտնում՝ այսուհետ որակապես նոր տեսակի և նոր ծավալի ծրագրեր և հարաբերություններ կառուցելու:
Ուրախությամբ պիտի նշեմ, որ Հայաստանը՝ որպես Արևելյան գործընկերության երկիր, ընդգրկված է նաև Ավստրիական զարգացման համագործակցության 2021-2027 թթ. ծրագրում:
Նաև բավականին հատկանշական օրինակներ պիտի բերեմ. այսօր, երբ մենք նշում ենք մեր հարաբերությունների 30-ամյակը, ներկա ենք ահա այս գրասենյակի բացմանը:
Նաև տեղեկացնեմ այն գործընկերներին, ովքեր դեռ չգիտեն այդ մասին՝ նախարար Շալենբերգի այցն ուղեկցվում է նաև բիզնես պատվիրակությամբ, և վաղը մենք ունենալու ենք հայ-ավստրիական բիզնես ֆորում: Ե՛վ գրասենյակի բացումը, և՛ բիզնես ֆորումը, և՛ մի շարք այլ միջոցառումներ, որոնք պլանավորված են, գալիս են ապացուցելու, և ես լիահույս եմ և վստահ եմ, որ այդպես էլ կլինի, որ մեր հարաբերություններում իսկապես այս այցը նոր էջ է և նոր խթան:

Armenian and Austrian FMs participate in opening ceremony of Austrian Development Agency in Yerevan
YEREVAN, 2 FEBRUARY, ARMENPRESS. Armenian and Austrian Foreign Ministers Ararat Mirzoyan and Alexander Schallenberg participated in the official opening ceremony of the Office of the Austrian Development Agency on February 2. As ARMENPRESS was informed from the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, Minister Mirzoyan made a speech, where he particularly said,
“Good day. I congratulate all of us on the occasion of opening of the office.
I would like to mention that it is a pleasure and honor for me to participate in this event. Of course, we open this office today, but it is not the first day, it is not new that the Austrian Development Agency implements its activities in Armenia.
This activity started still back in 2013, and, has tangible achievements especially in the sphere of green and modern agriculture. Today Minister Schallenberg also witnessed one of those results.
But I want to also mention that today we open a new page in this relationship, in this cooperation. I think that both the Armenian and, I have to mention with pleasure the Austrian side, express willingness in building relations and programmes of qualitatively new kind and new volume.
I have to mention with pleasure that Armenia as a participant of the Eastern Partnership is included also in the programme of Austrian Development Cooperation 2021-2027.
Also I have to bring remarkable examples. Today, we celebrate the 30th anniversary of our relationship, we are present at the opening of this office.
I would also like to inform those partners who still do not know that Minister Schallenberg’s visit is accompanied also by business delegation, and tomorrow we will have Armenian-Austrian business forum. Both the opening of the office and the business forum and a number of other events, which are planned, come to prove that this visit is a new page and impetus in our relations, and I am full of hope and sure that it’s the case.