Նիկոլ Փաշինյանը պարգևատրեց 2021թ-ի 10 լավագույն մարզիկներին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ նախագահի նստավայրում պարգևատրեց 2021 թվականի տարվա 10 լավագույն մարզիկներին:
«Գիտեք, որ 2021 թվականին, մենք բոլորս հաղթանակների կարիք և անհրաժեշտություն կրկնակի անգամ ավել ունենք: Այն սոցիալ-հոգեբանական վիճակում, որ հաստատվել է Հայաստանում 44-օրյա պատերազմից հետո, մարզական ելույթներն առավել կարևորություն են ստանում: Մեր ռազմավարական ընկալումն այնպիսին է, որ սպորտը երկրի զարգացման կարևոր շարժիչ ուժն է: Մարզական ասպարեզում արձանագրած հաջողությունները բերում են տնտեսական հաջողությունների, բարձրանում են երկրի ճանաչելիությունը, բարձրանում է երկրի տնտեսական գրավչությունը: Մարզական հաջողություններն ընդլայնում են երկրի դիվանագիտական հնարավորությունները, քանի որ նրանք բարձրացնում են երկրի միջազգային վարկը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` մարզիկների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց, որ մեծ սպորտում գրանցված հաջողություններն իրենց հետևից ավելի ու ավելի շատ մարդկանց են մղում զբաղվել սպորտով:
«Մեծ սպորտում մեր ունեցած հաջողությունները կարևոր են մեր պետական, ազգային հպարտության համար, ուժերի նկատմամբ մեր վստահությունը վերականգնելու, մեծացնելու համար»,-առանձնացրեց Վարչապետը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն իր խոսքում առանձնացրեց, որ անցնող տարում մարզիկներն ընդհանուր առմամբ նվաճել են 199 մեդալ: «Երբ ընտրվում էր լավագույն տասնյակը, մեծ խնդրի առաջ էին կանգնած մարզական լրագրողները և ազգային թիմերի մարզիկները: Այս տարի 10-յակում տեղ չունեցան Եվրոպայի երկու չեմպիոն: Ահա այսպիսի հաջող տարի էր 2021 թվականը»,-ասաց Գիլոյանը:
Մարզական լրագրողների և ազգային թիմերի գլխավոր մարզիչների քվեարկության արդյունքում հայտնի են դարձել Հայաստանի 2021 թվականի տարվա 10 լավագույն մարզիկների անունները: Քվեարկության արդյունքում ձևավորվել է հետևյալ տասնյակը՝ ըստ այբբենական կարգի՝ Ալեքսանյան Արթուր, Ամոյան Մալխաս, Բաչկով Հովհաննես, Դավթյան Արթուր, Լալայան Վարազդատ, Դանիելյան Էլինա, Հարությունյան Արսեն, Մարտիրոսյան Սիմոն, Մինասյան Գոռ, Չալոյան Դավիթ:
Մարզիկները ՀՀ վարչապետից անձամբ ստացան 5 միլիոն դրամ պարգևավճարի հավաստագիրը: Պարգևատրմանը ներկա չէր շախմատի Եվրոպայի անհատական առաջնության հաղթող Էլինա Դանիելյանն, ով այս օրերին Վարշավայում մասնակցում է արագ և կայծակնային շախմատի աշխարհի առաջնությանը:

Nikol Pashinyan awards 10 best athletes of 2021
YEREVAN, 30 DECEMBER, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan awarded 10 best athletes of 2021 at the residence of the President of Armenia.
“You know that particularly in 2021 all of us, our society had twice greater need for victories. In the social-psychological situation which emerged in Armenia after 44-day war, the sport performances receive greater importance. Our strategic perception is that sport is the important driving force of the development of the country. The success achieved in sports brings to economic success, increase the awareness of the country, the economic attractiveness of the country increases. The sport success expands the diplomatic opportunities of the country, because they increase the country's international reputation”, ARMENPRESS reports said the Prime Minister of Armenia. Nikol Pashinyan emphasized that success reported in sport drives more and more people into sport.
“Our success in professional sport are important for our state, national pride, to restore and increase our confidence in our strength”, the Prime Minister said.
Deputy Minister of Education, Science, Culture, Sport Karen Giloyan said in his speech that in the passing year the athletes won a total of 199 medals. “When top ten was being chosen, sport journalists and athletes of the national teams faced big problems. This year two Europe’s champions didn’t have place in the top ten. Such a successful year was 2021” said Giloyan.
As a result of voting of sport journalists and chief coaches, the names of the 10 best athletes of Armenia in 2021 have become known. As a result of voting the following top-10 list was formed according to alphabetical order: Artur Aleksanyan, Malkhas Amoyan, Hovhannes Bachkov, Artur Davtyan, Varazdat Lalayan, Elina Danielian, Arsen Harutyunyan, Simon Martirosyan, Gor Minasyan, Davit Chaloyan.
The athletes received the certificate of 5 million drams bonus in person from the Prime Minister of Armenia. Elina Danielian, winner of the European Individual Chess Championship was not present at the award ceremony, who participates these days in World Rapid Chess Championship in Warsaw.