Համախմբվենք ազգի և հայրենիքի գերագույն շահերի շուրջ. Արամ Ա կաթողիկոս
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Մեծի տանն Կիլիկիո Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Կաթողիկոսը ամանորյա պատգամով է հանդես եկել: «Արմենպրես»-ը ստորև ամբողջությամբ ներկայացնում է Արամ Ա-ի պատգամը.
«Նոր Տարուան սեմին, քրիստոնէական սիրով ու հայրապետական օրհնութեամբ կ’ողջունենք մեր ժողովուրդի սիրելի զաւակները։
Նոր Տարին մարդը, անհատապէս թէ հաւաքաբար, ինքնահայեցողութեան ու ինքնաքննութեան հրաւիրող պահ է։ Եկէք պահ մը մեր հայեացքները սեւեռենք հայ կեանքին վրայ։
Ինչպէս համայն մարդկութիւնը, նոյնպէս մեր ժողովուրդը կը շարունակէ ապրիլ համաճարակին ստեղծած դժուար պայմաններուն մէջ։ Սփիւռքի բոլոր գաղութները, առաւել կամ նուազ չափով, կը դիմագրաւեն այլազան մտահոգութիւններ։ Այս ծիրէն ներս, յատկապէս Լիբանանի հայութիւնը կ’ապրի ծանր օրեր՝ տնտեսական աննախընթաց տագնապին հետեւանքով։ Հակառակ ներկայ դառն պայմաններուն, մենք պիտի շարունակենք վերանորոգ հաւատքով ու վճռակամութեամբ, վերականգնումի մեր հաւաքական երթը՝ միշտ ըլլալով մեր ժողովուրդի զաւակներուն հետ ու անոնց կողքին։
Արդարեւ, 2022 տարին հռչակած ենք Սփիւռքի Տարի։ Կը հրաւիրեմ մեր բոլոր կառոյցները, մամուլը, մտաւորականները եւ գաղութները՝ իրապաշտ մօտեցումով ու համապարփակ հայեացքով եւ այս առիթով հրապարակած Մեր Հայրապետական Գիրը ունենալով որպէս ուղեցոյց, նախ, ինքնարժեւորումի ենթարկելու եւ ապա վերակազմակերպումի առաջնորդելու Սփիւռքը։ Սա հրամայական ու անյետաձգելի առաջնահերթութիւն է։
Դառնանք Հայաստանին։ Մեր հայրենիքը կը շարունակէ անորոշութեան ու յուսահատութեան ալիքներու մէջ օրօրուիլ։ Մէկ կողմէն՝ ներ-Հայաստանեան քաղաքական լարուած մթնոլորտը կը ջլատէ մեր հաւաքական ուժը։ Միւս կողմէն՝ թշնամին յաղթապանծ դիրքերէ պայմաններ կը դնէ Հայաստանին՝ անտեսելով Հայաստանին հողային ամբողջականութիւնը ու գերիշխանութիւնը, ինչպէս նաեւ՝ միջազգային օրէնքը։
Այո՛, մենք փոքր երկիր ենք. հարկ է իրատես մօտեցում ունենալ տարածաշրջանի ներկայ աշխարհաքաղաքական պայմաններու հոլովոյթին նկատմամբ։ Սակայն, այդ չի նշանակեր, որ Հայաստանը ըսելիք պիտի չունենայ իր ազգային շահերուն առնչուած եւ իր ներկան ու ապագան ճշդող խնդիրներուն գծով։
Այո՛, տարածաշրջանէն ներս համապարփակ ու մնայուն խաղաղութեան հաստատման համաձայն ենք. բայց ո՛չ պարտուողական ու զիջողական դիրքերէ։
Այո՛, տարածաշրջանէն ներս տնտեսական զարգացումներու նպաստող ծրագիրներու համաձայն ենք. բայց ո՛չ ի հեճուկս Հայաստանի ու Արցախի գերիշխանութեան, անկախութեան, անվտանգութեան ու հողային ամբողջականութեան։
Այսօր, Թուրքիոյ եւ Ազրպէյճանի կողմէ համադրուած փան-թուրանական ռազմավարութիւն մը կը փորձուի ի գործ դրուիլ Հայաստանի եւ ամբողջ շրջանին նկատմամբ։ Ըլլանք զգօն ու հեռատես։ Արդարեւ, ոեւէ համաձայնագրի ստորագրութիւն Ազրպէյճանի հետ, ուր Ազրպէյճանի տարածքային ամբողջականութեան մէջ ներառուած է Արցախը, նոյնպէս, ոեւէ համաձայնութիւն Թուրքիոյ հետ, որ կ’ընդունի Թուրքիոյ բացայայտ նախապայմանները, փաստօրէն Հայաստանի կողմէ խախտում պիտի ըլլայ Անկախութեան Հռչակագրին եւ Սահմանադրութեան սկզբունքներուն։ Նման վտանգալից քայլերու նկատմամբ Սփիւռքը չի կրնար անտարբեր մնալ։ Համահայկական խնդիրներու քննարկման մէջ Սփիւռքը իր գործօն մասնակցութիւնը պէտք է ունենայ՝ ինչպէս յաճախ շեշտած ենք։ Մեր թշնամիները ու բարեկամները պէտք է իմանան, որ Հայաստանը անտէր չէ, որբ չէ, ողջ Սփիւռքը իր կողքին է, հայութիւնը մէկ ու անբաժանելի ամբողջութիւն է։
Ինչ-ինչ պատճառներով ճակատամարտ մը կորսնցուցինք, բայց ոչ՝ պատերազմը։ Ի խնդիր Հայաստանի ու Արցախի անկախութեան ամրապնդման եւ մեր ազգային իրաւունքներու վերահաստատման համահայկական պայքարը կը շարունակուի…։
Համահայկական պայքարը պէ՛տք է շարունակուի՝
– հայոց բանակը վերակազմակերպելով ու զայն արդիական զէնքերով օժտելով։
– մեր սահմանները պաշտպանելով, ի պահանջել հարկին ժողովրդային դիմադրութեան դիմելով։
– մարտունակ ոգիով բանակցութիւններ վարելով։
– համախմբուելով հայրենիքի գերագոյն ու ընդհանրական շահերուն շուրջ։
Նոր Տարուան սեմին, եկէ՛ք վերանորոգենք մեր ազգային ուխտը, եւ առաւել հաւատքով ու կամքով գօտեպնդուած ողջունենք զիրար ըսելով՝ Շնորհաւոր Նոր Տարի։ Թող Աստուած օրհնէ մեր ազգին բոլոր զաւակները եւ ամէն տեսակի չարէ ու չարիքէ հեռու պահէ մեր ազգն ու հայրենիքը»:

Сплотимся вокруг высочайших интересов Нации и Родины: Католикос Арам I
Его Святейшество Католикос Великого Дома Киликии Арам I обратился с новогодним посланием. «Арменпресс» полностью представляет послание Арама I.
«Накануне Нового года Мы с христианской любовью и Патриаршим благословением обращаемся к любимым детям нашего народа.
Новый год - момент самоанализа, как индивидуального, так и коллективного. Давайте же на мгновение обратим наши взоры на армянскую жизнь.
Как и все человечество, наш народ продолжает жить в тяжелых условиях, созданных пандемией. Все колонии диаспоры в большей или меньшей степени сталкиваются с разными проблемами. В частности, армяне Ливана переживают тяжелые времена из-за беспрецедентного экономического кризиса. Несмотря на нынешние тяжелые условия, мы должны продолжать наш коллективный марш восстановления с новой верой и решимостью, всегда находясь рядом с детьми нашего народа.
Действительно, 2022 год мы объявили Годом диаспоры. Приглашаю все наши структуры, прессу, интеллигенцию и колонии с реалистичным подходом и всеобъемлющим взглядом Наше Патриаршее письмо, принять как руководство, сначала для самооценки, а затем для реорганизации диаспоры. Это безотлагательный и неотложный приоритет.
Вернемся в Армению. Наша Родина продолжает раскачиваться на волнах неопределенности и отчаяния. С одной стороны, напряженная политическая атмосфера внутри Армении ослабляет наши коллективные силы. С другой стороны, противник с победоносной позиции, игнорируя территориальную целостность и суверенитет Армении, а также международное право, ставит Армении условия.
Да, мы маленькая страна. Необходимо реально подходить к нынешним геополитическим условиям в регионе. Однако это не означает, что Армении не следует ничего говорить по вопросам, связанным с ее национальными интересами и определяющими ее настоящее и будущее.
Да, мы согласны с установлением всеобъемлющего и прочного мира в регионе, но не с проигрышной и уступчивой позиции.
Да, мы согласны с программами экономического развития региона, но не вопреки суверенитету, независимости, безопасности и территориальной целостности Армении и Арцаха.
Сегодня Турцией и Азербайджаном в отношении Армении и всего региона осуществляется пантуранская стратегия. Так будем же бдительными и дальновидными. Действительно, подписание любого соглашения с Азербайджаном, в котором Арцах входит в территориальную целостность Азербайджана, а также любого соглашения с Турцией, которое принимает очевидные предварительные условия Турции, на самом деле будет нарушением Декларации независимости и принципов Конституция Армении. Диаспора не может оставаться равнодушной к столь опасным шагам. Как мы неоднократно подчеркивали, диаспора должна играть активную роль в обсуждении общеармянских проблем. Наши враги и друзья должны знать, что Армения не бездомная, она не сирота, вся диаспора на ее стороне, армяне - одно и неделимое целое.
По какой-то причине мы проиграли битву, но не войну. Всеармянская борьба за укрепление независимости Армении и Арцаха и восстановление наших национальных прав продолжается.
Всеармянская борьба должна продолжаться -
нужно реорганизовать Армянскую армию и обеспечить ее современным оружием
защищать наши границы, обратившись к народному сопротивлению
вести переговоры в боевом духе
объединиться вокруг высших и общих интересов Родины.
В канун Нового года давайте возобновим наш национальный завет и, окруженные еще большей верой и волей, поздравим друг друга с Новым годом. И да благословит Господь всех детей нашей нации и убережет нашу нацию и родину от всяческого зла!».