«Եվրոպա» ամենամյա մրցույթին Հայաստանը ներկայանում է յուրահատուկ նամականիշով. քվեարկությունն սկսված է
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական մշակույթը հանրահռչակելու նպատակով «ՀայՓոստ» ընկերությունը հետաքրքիր փոստային նամականիշով մասնակցում է «Եվրոպա» ամենամյա մրցույթին: Նամականիշի վրա պատկերված է ՀՀ Կարմիր գրքում ընդգրկված քարարծիվ գիշատիչ թռչունը՝ հայկական լեռների խորապատկերին:
Մրցույթի քվեարկությանը, որն անցկացվելու է մինչև սեպտեմբերի 9-ը, կարող են մասնակցել բոլոր ցանկացողները:
Նախաձեռնության նպատակի, կարևորության, նամականիշերի յուրահատկության և առաջիկա ծրագրերի մասին «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է «ՀայՓոստի» Ֆիլատելիայի բաժնի ղեկավար Շուշան Ալեքսանյանի հետ:
«Յուրաքանչյուր նամականիշ պատկերում է տվյալ երկրի մշակութային որևէ խորհրդանիշ: Եթե ուսումնասիրենք Հայաստանի նամականիշերը, կտեսնենք, որ դրանք ևս անմիջական կապ ունեն մեր մշակույթի հետ: Մենք նամականիշերն անվանում ենք «երկրի պատկերավոր դեսպաններ», որոնք շրջում են ամբողջ աշխարհով՝ ճանաչելի դարձնելով մեր հարուստ ժառանգությունը: Հաճախ ենք ասում՝ ինչպես զինանշանը, դրոշը, այնպես էլ նամականիշը որոշ չափով երկրի ինքնության մի մասն է, մշակույթի մի մասը»,-շեշտում է Ալեքսանյանն ու հավելում՝ դա է պատճառը, որ մեծ նշանակություն են տալիս նամականիշերի միջազգային մրցույթներին, որոնց թվում իր ուրույն տեղն ունի «Եվրոպան»:
Նրա խոսքով՝ մրցույթի այս տարվա թեման վտանգված ազգային վայրի բնությունն է: Հայաստանի ներկայացրած նամականիշի դիզայնի հեղինակը Ռեմ Սահակյանն է:
Խոսելով քվեարկության մասին՝ Ալեքսանյանը նշում է, որ հանրությունը քվեարկում է առցանց տարբերակով, էական են նաև ժյուրիի անդամների քվեարկության արդյունքները: Հաղթողը որոշվելու է և՛ ժյուրիի, և՛ հանրության ձայների գումարման արդյունքում:
Հետաքրքրվածները Հայաստանի նամականիշի օգտին կարող են քվեարկել՝ մուտք գործելով հետևյալ հղումով: Էջը բացելով՝ անհրաժեշտ է գտնել Հայաստանի նամականիշի լուսանկարը և սեղմել «Vote for this stamp» կոճակը,
հետո լրացնել տվյալները (կարմիր աստղանիշով նշված դաշտերը), սեղմել կանաչ գույնի «Submit my vote» կոճակը,
նշել “I’m not a robot” դաշտը և սեղմել կանաչ գույնի “Submit Form” կոճակը:
«Սա շատ կարճ գործընթաց է, և յուրաքանչյուր էլեկտրոնային հասցեից կարելի է քվեարկել մեկ անգամ»,- նշում է Ալեքսանյանն ու հավելում, որ հաղթելու դեպքում հանձնվում է հատուկ սերտիֆիկատ և գեղեցիկ արձանիկ: Նա մրցույթի առաջին հնգյակում հայտնվելն արդեն իսկ հաջողություն է համարում:
Ֆիլատելիայի բաժնի ղեկավարը հիշեցնում է, որ Հայաստանը միշտ էլ պատվավոր հորիզոնականներ է զբաղեցրել մրցույթին մասնակցելիս: 2019-ին Հայաստանի նամականիշը, որի վրա գյուղական ծիծեռնակ է պատկերված եղել, առաջին տեղն է զբաղեցրել, 2020-ին նամականիշի վրա պատկերված է եղել Գյումրին: Այդ տարի մեր երկիրը զբաղեցրել է երկրորդ հորիզոնականը:
Անդրադառնալով «ՀայՓոստի» Ֆիլատելիայի բաժնի արդեն իսկ կյանքի կոչած և առաջիկա ծրագրերին՝ Ալեքսանյանը տեղեկացնում է, որ վերջերս նորամուծություն են կատարել՝ թողարկելով Առնո Բաբաջանյանի 100-ամյա հոբելյանին նվիրված առաջին ձայնային նամականիշը: ARLOOPA հավելվածի միջոցով սկանավորելով նամականիշը՝ հնարավոր է տեսնել, թե Բաբաջանյանն ինչպես է նվագում հանրահայտ «Նոկտյուրնը»: Նախատեսում են այլ հետաքրքիր նամականիշեր թողարկել, որպեսզի այն մարդիկ, որոնք հավաքորդ չեն, ևս հետաքրքրվեն նամականիշերով:
2020-ին նախաձեռնել են «Նամականիշերի թեմատիկ հավաքածուներ» նախագիծը: Թողարկել են «Հայաստան», «Հայկական եկեղեցիներ», «Հայաստանի ֆլորա և ֆաունա» և այլ հավաքածուներ՝ ներառելով նամականիշեր, որոնք այլևս չեն վաճառվում: Բուկլետները բացառիկ են, հրաշալի նվեր են և երկիրը ներկայացնելու միջոց:
«Անկախության տոնի առթիվ սեպտեմբերի 21-ին թողարկելու ենք Հայաստանում առաջին թափանցիկ նամականիշը, որի վրա պատկերված կլինի Արարատ լեռը, Նոր տարվան նվիրված նամականիշը լուսային հատուկ էֆեկտներով կլինի. այն մթի մեջ կփայլի: Ցանկանում ենք նաև կլոր նամականիշեր թողարկել: Փորձում ենք օրիգինալ թողարկումներ ունենալ: Հետաքրքիր էր մեր կազմակերպած ֆիլատելիստական աճուրդը, որի շրջանակում նամականիշերի բացառիկ հավաքածուներ ցուցադրեցինք: Այն շատ լավ արձագանք ստացավ: Տարեվերջին ևս մեկ մեծ ֆիլատելիստական միջոցառում ենք կազմակերպելու. հավանաբար ցուցահանդես կամ աճուրդ կլինի»,-պատմում է նա ու շեշտում, որ նամականիշերի ամենահետաքրքիր նմուշներից է Հայաստանում թողարկված առաջին նամականիշը, որի վրա պատկերված են Հայոց եռագույնն ու Արարատ լեռը:

На ежегодный конкурс «Европа» Армения представит уникальную марку: голосование начато
Для популяризации армянской культуры компания «Айпост» с интересной почтовой маркой участвует в ежегодном конкурсе «Европа». На почтовой марке на фоне армянских гор изображена хищная птица, занесенная в Красную книгу РА.
Голосование конкурсa продлится до 9 сентября, участие открыто для всех желающих.
Корреспондент «Арменпресс» беседовал с руководителем отдела филателии «Айпост» Шушан Алексанян о назначении, содержании, уникальности марок и о предстоящих программах.
«На каждой марке изображен символ культуры той или иной страны. Если мы изучим марки Армении, мы увидим, что они имеют прямое отношение к нашей культуре. Мы называем марки «знаковыми послами страны», которые путешествуют по миру, чтобы наше богатое наследие сделать известным. Мы часто говорим, что и герб, и флаг, и печать в какой-то мере являются частью идентичности страны, частью культуры», - подчеркивает Шушан Алексанян, добавляя, что именно поэтому международным конкурсам марок они придают большое значение, и в том числе конкурсу «Европа», которая имеет свое уникальное место.
По его словам, тема конкурса этого года - животный мир страны, находящийся под угрозой исчезновения. Автор дизайна марки, представленной Арменией - Рем Саакян.
Говоря о голосовании, Шушан Алексанян отметила, что важное значение имеет и публичное онлайн голосование, и результаты голосования членов жюри. Победитель будет определен по сумме голосов жюри и публики.
Желающие могут проголосовать за армянскую марку, войдя в систему по следующей ссылке. Открыв страницу, вам нужно найти фото армянской марки, нажать кнопку «Проголосовать за эту марку»- «Vote for this stamp», затем заполнить данные (поля, отмеченные красной звездочкой), нажать зеленую кнопку «Отправить мой голос» «Submit my vote», отметить поле «Я не робот» - “I’m not a robot” и нажать зеленую кнопку «Отправить форму» - “Submit Form”.
«Это очень короткий процесс, вы можете проголосовать один раз с каждого адреса электронной почты», - сказала Алексанян, добавив, что в случае победы вручается специальный сертификат - красивая статуэтка. Но даже попадание в пятерку лидеров конкурса она считает успехом.
Заведующая отделом филателии напоминает, что Армения в конкурсе всегда занимала почетные места. В 2019 году марка Армении с изображением деревенской ласточки заняла первое место, в 2020 году марка с изображением Гюмри. В том году наша страна заняла второе место.
Касаясь предстоящих программ отдела филателии «Айпост», Алексанян сказала, что недавно они ввели новшество, выпустив первую звуковую марку, посвященную 100-летию Арно Бабаджаняна. Отсканировав марку через приложение ARLOOPA, можно увидеть, как Бабаджанян исполняет свой знаменитый «Ноктюрн». Они планируют выпустить и другие интересные марки, чтобы не коллекционеры могли заинтересоваться этими марками.
В 2020 году стартовал проект «Тематические коллекции марок». Были выпущены другие сборники «Айастан», «Армянские церкви», «Флора-фауна Армении», в том числе марки, которые больше не продаются. Буклеты уникальны, они представляют собой прекрасный подарок: способ представить страну.
«По случаю Дня независимости, 21 сентября, мы выпустим первую в Армении прозрачную марку, на которой будет изображена гора Арарат. Марка, посвященная Новому году, будет иметь специальные световые эффекты, она в темноте будет светиться. Мы хотим выпускать и круглые марки. Мы стараемся выпускать оригинальные марки. Интересен был и организованный нами филателистический аукцион, в рамках которого мы показали эксклюзивные коллекции марок. Он получил очень хороший отклик. В конце года мы организуем еще одно большое филателистическое мероприятие. Возможно, это будет выставка или аукцион», - рассказала Шушан Алексанян, отметив, что одной из самых интересных марок в Армении является первая марка с изображением армянского триколора и горы Арарат.Она посвящена провозглашению Первой республики Армении.