Թալինի մոտ ՃՏՊ-ն տեղի է ունեցել ՌԴ ռազմակայանի զինծառայողների մասնակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրի-Երեւան ավտոճանապարհին, Թալինի մոտ օգոստոսի 8-ի ժամը 7:00-ի սահմաններում, Գյումրի-Երեւան ավտոճանապարհին տեղի է ունեցել ճանապարհատրանսպորտային պատահար՝ Հայաստանի տարածքում տեղակայված ռուսական ռազմակայանի զինծառայողների մասնակցությամբ: Նախնական տվյալներով ՝ անձնական ավտոմեքենան վարելիս պայմանագրային զինծառայողը չի կարողացել կառավարել մեքենան եւ թույլ է տվել տրանսպորտային միջոցի շրջվելը խրամառու:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունից, ճանապարհատրանսպորտային պատահարի հետեւանքով ստացած վնասվածքներից պայմանագրային մեկ զինծառայող տեղում մահացել է: Վթարի ժամանակ ավտոմեքենայում գտնվող պայմանագրային զինծառայողներից 4-ին միջին ծանրության վնասվածքներով օպերատիվ կերպով տեղափոխել են բժշկական հաստատություն, որտեղ նրանց ցուցաբերվել է անհրաժեշտ ամբողջ բուժօգնությունը: Դեպքի առթիվ զորամասի հրամանատարությունն իրավապահ մարմինների հետ համատեղ կատարում է քննություն:
Ավելի վաղ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը հայտնել էր, որ Արագածոտնի մարզային ճգնաժամային կառավարման կենտրոնն օգոստոսի 8-ին, ժամը 06:23-ին ահազանգ է ստացել, որԹալին-Մաստարա ավտոճանապարհին տեղի է ունեցել ՃՏՊ․ կան տուժածներ: Դեպքի վայր է մեկնել ԱԻՆ փրկարար ծառայության մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատից մեկ մարտական հաշվարկ։ Պարզվել է, որ Երևան-Գյումրի ավտոճանապարհի 82-րդ կմ-ին «BMW» մակնիշի ավտոմեքենան դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի հատվածից, հարվածել բետոնե արգելապատնեշին, շրջվել և հայտնվել դաշտամիջյան հատվածում: Մինչ փրկարարների կանչի վայր հասնելը, մեկ տուժած ավտոմեքենայից դուրս է բերվել տեղի ուժերով և տեղափոխվել Թալին քաղաքի ԲԿ: Փրկարարները հատուկ տեխնիկայի օգնությամբ ավտոմեքենայից դուրս են բերել երկու քաղաքացու և մոտեցրել շտապօգնության ավտոմեքենային. տուժածները հոսպիտալացվել են Թալին քաղաքի բժշկական կենտրոն:
Փրկարարները ավտոմեքենայի տակից դուրս են բերել մեկ քաղաքացու դի և մոտեցրել շտապօգնության ավտմեքենային:

У Талина произошло дорожно-транспортное происшествие с участием военнослужащих российской военной базы
На трассе Гюмри – Ереван в районе н.п. Талин 8 августа около 7 часов произошло дорожно-транспортное происшествие с участием военнослужащих российской военной базы, базирующейся на территории Армении. По предварительным данным, управляя личным автомобилем военнослужащий контрактной службы не справился с управлением и допустил опрокидывание транспортного средства в кювет.
Как сообщили Арменпресс в Пресс-службе Южного военного округа РФ, в результате дорожно-транспортного происшествия один военнослужащий-контрактник от полученных травм скончался на месте. Четверых военнослужащих контрактной службы, находящихся в автомобиле во время ДТП, с травмами средней степени тяжести оперативно доставили в лечебное учреждение, где им была оказана вся необходимая медицинская помощь. По факту ДТП командованием воинской части совместно с правоохранительными органами проводится проверка.
Ранее Управление по связям с общественностью и СМИ МЧС РА сообщило, что 8 августа в 06:23 в Арагацотнский региональный кризисный центр пришла тревога о происшествии на трассе Талин-Мастара, есть жертвы. На место происшествия выехал один боевой расчет пожарно-спасательного отряда областного спасательного управления спасательной службы МЧС РА. Выяснилось, что на 82-ом км автодороги Ереван-Гюмри автомобиль марки "BMW" выехал за пределы проезжей части дороги, врезался в бетонный барьер, перевернулся и оказался в поле. До прибытия спасателей из пострадавшего автомобиля был извлечен местными силами и доставлен в медицинский центр города Талин. Спасатели с помощью специальной техники вытащили из автомобиля двух граждан и приблизили к машине скорой помощи. пострадавшие госпитализированы в медицинский центр города Талин. Спасатели вытащили из-под автомобиля тело одного гражданина и донесли до машины скорой помощи, а также обесточили автомобиль.