ԵՄ-ն ցանկանում է առավել ակտիվ ներգրավվել տարածաշրջանում կայունություն հաստատելու գործին. Շառլ Միշել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հյուրընկալել է աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի գլխավորած պատվիրակությանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Եվրոպայի խորհրդի նախագահի այցը մեր երկիր և նշել, որ սա վերջին մեկուկես ամսվա ընթացքում իրենց երկրորդ հանդիպումն է, ինչը վկայում է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների դինամիկ զարգացման մասին: Վարչապետի պաշտոնակատարը բարձր է գնահատել ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին 2,6 մլրդ եվրոյի ներդրումային փաթեթի տրամադրման որոշումը և նշել, որ այն նոր խթան կհանդիսանա մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի ակտիվ իրագործմանը, ինչպես նաև տնտեսության ու ենթակառուցվածքների զարգացմանը: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ ներկայումս ՀՀ կառավարությունը ԵՄ գործընկերների հետ աշխատում է նախատեսվող ծրագրերի օրակարգի մշակման և դրանք արդյունավետ կյանքի կոչելու ուղղությամբ:
Վարչապետի պաշտոնակատարն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակին և վերահաստատել այն խաղաղ հանգուցալուծելու ուղղությամբ ավելի վաղ Անվտանգության խորհրդի նիստում իր հնչեցրած առաջարկությունը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից վերջին շրջանում ավելի ինտենսիվ կերպով հնչեցվող ագրեսիվ հռետորաբանության փաստը, որը հիմք է տալիս մտածելու, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ կատարելու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած պարտավորությունները, այդ թվում՝ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ու պատանդների ամբողջական վերադարձի ապահովումը, ինչպես նաև հաղորդակցությունների ապաշրջափակման ուղղությամբ քայլերի իրականացումը:
Շառլ Միշելը նշել է, որ ԵՄ-ն ցանկանում է առավել ակտիվ ներգրավվել տարածաշրջանում կայունություն հաստատելու գործին: ԵԽ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանի համար նախատեսված 2,6 մլրդ եվրոյի օժանդակության փաթեթն ուղղված է խորքային բարեփոխումների իրականացմանը, ինչպես նաև երկրի տնտեսական զարգացմանը: Նա նկատել է, որ փաթեթով նախատեսվող միջոցառումների շրջանակի իրականացման ուղղությամբ Հայաստանն ունի լայն ներուժ և ԵՄ-ն պատրաստ է նաև տեխնիկական օժանդակություն ցուցաբերել այդ հարցում: «ԵՄ-ն պատրաստ է աջակից լինել Ձեր երկրին՝ առաջնահերթությունները լայն թափով կյանքի կոչելու համար»,- ասել է Շառլ Միշելը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Շառլ Միշելն` անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, երկուստեք կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ 2021 թվականի ապրիլի 13-ի հայտարարությունը, դրանով նախանշված սկզբունքները, որոնց շրջանակում էլ պետք է տեղի ունենա հակամարտության ամբողջական ու լիարժեք կարգավորումը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հստակեցումը: Զրուցակիցները կարևորել են բանակցությունների հնարավորինս արագ վերականգնումն ու հակամարտության կողմերի միջև երկխոսության հաստատումը:
Շառլ Միշելն անհրաժեշտ է համարել ռազմագերիների վերադարձի ապահովումը, հրաժարումը ագրեսիվ հռետորաբանությունից, տարածաշրջանի ապաշրջափակումը: Նա ընդգծել է, որ ԵՄ-ն ևս իր հերթին պատրաստ է նպաստել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու սահմանագծման շուրջ երկխոսությանը:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղի հայկական պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանության ուղղությամբ միջազգային հանրության ջանքերը և հավելել, որ ադրբեջանական կողմն արդեն իսկ բազմաթիվ հայկական մշակութային կոթողներ ոչնչացրել ու ձևախեղել է:
Այս համատեքստում, Շառլ Միշելն անհրաժեշտ է համարել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ակտիվ դերակատարությունը և հետևողական աշխատանքը:
Հանդիպման ավարտին Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպայի խորհրդի նախագահին՝ Հայաստանի և տարածաշրջանի նկատմամբ ցուցաբերվող մեծ և շարունակական ուշադրության համար:

ЕС желает более активно участвовать в установлении стабильности в регионе. Шарль Мишель
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян принял в правительстве возглавляемую председателем Европейского совета Шарлем Мишелем делегацию, прибывшую в Армению с рабочим визитом.
Никол Пашинян приветствовал визит председателя Европейского совета в нашу страну и отметил, что это их вторая встреча за последние полтора месяца, что свидетельствует о динамичном развитии отношений Армения-ЕС. Исполняющий обязанности премьер-министра высоко оценил решение ЕС предоставить Армении инвестиционный пакет в размере 2,6 млрд евро, отметив, что это станет новым импульсом для активной реализации повестки демократических реформ в нашей стране, а также развития экономики и инфраструктуры.
Никол Пашинян добавил, что правительство Армении в настоящее время работает с партнерами по ЕС над разработкой повестки запланированных программ и их эффективной реализацией.
Исполняющий обязанности премьер-министра коснулся ситуации на армяно-азербайджанской границе и подтвердил представленное им ранее на заседании Совета безопасности предложение по ее мирному урегулированию. Никол Пашинян подчеркнул факт более интенсивной за последнее время агрессивной риторики властей Азербайджана, что дает основания полагать, что Азербайджан не готов выполнять свои обязательства по трехсторонним заявлениям от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, в том числе по обеспечению полного возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских пленных и заложников, а также принятию мер по разблокированию коммуникаций.
Шарль Мишель отметил, что ЕС хочет более активного вовлечения в процесс стабилизации региона. Председатель Европейского совета подчеркнул, что пакет помощи Армении в размере 2,6 млрд евро направлен на проведение глубоких реформ, а также на экономическое развитие страны. Он отметил, что Армения имеет большой потенциал для реализации предусмотренных пакетом мероприятий, и ЕС готов оказать также техническую помощь в этом вопросе. “ЕС готов поддержать Вашу страну в реализации ее приоритетов с широким размахом”, - сказал Шарль Мишель.
Коснувшись нагорно-карабахского конфликта, Никол Пашинян и Шарль Мишель двусторонне подчеркнули важность заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 13 апреля 2021 года, изложенных в нем принципов, в рамках которых и должно происходить полное и окончательное урегулирование конфликта, в том числе уточнение окончательного статуса Нагорного Карабаха. Собеседники подчеркнули важность максимально скорого возобновления переговоров и налаживания диалога между сторонами конфликта.
Шарль Мишель посчитал необходимым обеспечение возвращения военнопленных, воздерживания от агрессивной риторики, разблокировки региона. Он подчеркнул, что ЕС, в свою очередь, готов способствовать диалогу о демаркации и делимитации между Арменией и Азербайджаном.
Никол Пашинян подчеркнул важность усилий международного сообщества по защите армянского культурно-исторического наследия Нагорного Карабаха, добавив, что азербайджанская сторона уже разрушила и осквернила многие армянские памятники культуры.
В этом контексте Шарль Мишель подчеркнул важность активной вовлеченности и последовательной работы ЮНЕСКО.В завершение встречи Никол Пашинян поблагодарил председателя Европейского совета за постоянное большое внимание, уделяемое Армении и региону.