ԵՄ-ն ցանկանում է առավել ակտիվ ներգրավվել տարածաշրջանում կայունություն հաստատելու գործին. Շառլ Միշել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հյուրընկալել է աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի գլխավորած պատվիրակությանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Եվրոպայի խորհրդի նախագահի այցը մեր երկիր և նշել, որ սա վերջին մեկուկես ամսվա ընթացքում իրենց երկրորդ հանդիպումն է, ինչը վկայում է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների դինամիկ զարգացման մասին: Վարչապետի պաշտոնակատարը բարձր է գնահատել ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին 2,6 մլրդ եվրոյի ներդրումային փաթեթի տրամադրման որոշումը և նշել, որ այն նոր խթան կհանդիսանա մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի ակտիվ իրագործմանը, ինչպես նաև տնտեսության ու ենթակառուցվածքների զարգացմանը: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ ներկայումս ՀՀ կառավարությունը ԵՄ գործընկերների հետ աշխատում է նախատեսվող ծրագրերի օրակարգի մշակման և դրանք արդյունավետ կյանքի կոչելու ուղղությամբ:
Վարչապետի պաշտոնակատարն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակին և վերահաստատել այն խաղաղ հանգուցալուծելու ուղղությամբ ավելի վաղ Անվտանգության խորհրդի նիստում իր հնչեցրած առաջարկությունը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից վերջին շրջանում ավելի ինտենսիվ կերպով հնչեցվող ագրեսիվ հռետորաբանության փաստը, որը հիմք է տալիս մտածելու, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ կատարելու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած պարտավորությունները, այդ թվում՝ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ու պատանդների ամբողջական վերադարձի ապահովումը, ինչպես նաև հաղորդակցությունների ապաշրջափակման ուղղությամբ քայլերի իրականացումը:
Շառլ Միշելը նշել է, որ ԵՄ-ն ցանկանում է առավել ակտիվ ներգրավվել տարածաշրջանում կայունություն հաստատելու գործին: ԵԽ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանի համար նախատեսված 2,6 մլրդ եվրոյի օժանդակության փաթեթն ուղղված է խորքային բարեփոխումների իրականացմանը, ինչպես նաև երկրի տնտեսական զարգացմանը: Նա նկատել է, որ փաթեթով նախատեսվող միջոցառումների շրջանակի իրականացման ուղղությամբ Հայաստանն ունի լայն ներուժ և ԵՄ-ն պատրաստ է նաև տեխնիկական օժանդակություն ցուցաբերել այդ հարցում: «ԵՄ-ն պատրաստ է աջակից լինել Ձեր երկրին՝ առաջնահերթությունները լայն թափով կյանքի կոչելու համար»,- ասել է Շառլ Միշելը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Շառլ Միշելն` անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, երկուստեք կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ 2021 թվականի ապրիլի 13-ի հայտարարությունը, դրանով նախանշված սկզբունքները, որոնց շրջանակում էլ պետք է տեղի ունենա հակամարտության ամբողջական ու լիարժեք կարգավորումը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հստակեցումը: Զրուցակիցները կարևորել են բանակցությունների հնարավորինս արագ վերականգնումն ու հակամարտության կողմերի միջև երկխոսության հաստատումը:
Շառլ Միշելն անհրաժեշտ է համարել ռազմագերիների վերադարձի ապահովումը, հրաժարումը ագրեսիվ հռետորաբանությունից, տարածաշրջանի ապաշրջափակումը: Նա ընդգծել է, որ ԵՄ-ն ևս իր հերթին պատրաստ է նպաստել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու սահմանագծման շուրջ երկխոսությանը:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղի հայկական պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանության ուղղությամբ միջազգային հանրության ջանքերը և հավելել, որ ադրբեջանական կողմն արդեն իսկ բազմաթիվ հայկական մշակութային կոթողներ ոչնչացրել ու ձևախեղել է:
Այս համատեքստում, Շառլ Միշելն անհրաժեշտ է համարել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ակտիվ դերակատարությունը և հետևողական աշխատանքը:
Հանդիպման ավարտին Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպայի խորհրդի նախագահին՝ Հայաստանի և տարածաշրջանի նկատմամբ ցուցաբերվող մեծ և շարունակական ուշադրության համար:

EU wants to be more actively engaged in establishment of stability in the region – President of European Council
YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. Caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan hosted the delegation led by European Council President Charles Michel, who arrived in Armenia on a working visit, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minster.
Nikol Pashinyan welcomed the visit of the President of the European Council to Armenia, noting that this is their second meeting in the last 1.5 months, which shows the dynamic development of Armenia-EU relations. The caretaker Prime Minister praised the decision of the EU to provide Armenia with a 2.6 billion euro investment package, noting that it will be a new impetus for the active implementation of the democratic reform agenda in the country, as well as the development of the economy and infrastructure.
The caretaker Prime Minister referred to the situation on the Armenian-Azerbaijani border, reaffirming his proposal to resolve it peacefully.
Nikol Pashinyan underscored the fact that the Azerbaijani authorities have recently intensified their aggressive rhetoric, which gives grounds to think that Azerbaijan is not ready to fulfill its obligations under the trilateral statements of November 9, 2020 and January 11, 2021, including the full return of Armenian POWs and hostages, as well as steps to unblock communications.
Charles Michel noted that the EU wants to be more actively involved in the establishment of stability in the region. The President of the European Council stressed that the 2.6 billion euro assistance package for Armenia is aimed at the implementation of deep reforms, as well as the economic development of the country. He noted that Armenia has a wide potential for the implementation of the package of measures envisaged by the package, and the EU is ready to provide technical assistance in this issue. "The EU stands ready to support your country in meeting its priorities," said Charles Michel.
Referring to the Nagorno Karabakh conflict, Nikol Pashinyan and Charles Michel highlighted the statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs of April 13, 2021, the principles outlined by it in the sidelines of which the full and complete settlement of the conflict should take place, including the clarification of the final status of Nagorno Karabakh. The interlocutors highlighted to resume the talks as soon as possible and establish a dialogue between the parties to the conflict.
Charles Michel considered it necessary to ensure the return of prisoners of war, to refrain from aggressive rhetoric, to unblock the region. He stressed that the EU, in turn, is ready to promote dialogue on demarcation and delimitation between Armenia and Azerbaijan.
Nikol Pashinyan praised the efforts of the international community to protect the Armenian historical and cultural heritage of Nagorno Karabakh, adding that the Azerbaijani side has already destroyed and mutilated many Armenian cultural monuments.
In this context, Charles Michel considered the active role and consistent work of the UNESCO necessary.
At the end of the meeting Nikol Pashinyan thanked the President of the European Council for the great and continuous attention paid to Armenia and the region.