Տիգրան Ավինյանը ԱՄՆ Անկախության օրվա առթիվ շնորհավորել է պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը ԱՄՆ Անկախության օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀփոխվարչապետի պաշտոնակատարՏիգրանԱվինյանիգրասենյակից, ուղերձում նշված է.
«Մեծարգո պարոն Քարտուղար,
Իմ սրտագին շնորհավորանքն եմ հղում Ձեզ Անկախության օրվա առթիվ:
Հուլիսի 4-ը միշտ եղել է ոչ միայն տոն, այլ նաև հիշատակի օր, երբ միլիոնավոր ամերիկացիներ հարգանքի տուրք են մատուցում ազատությանը` ոգեկոչելով ազատության ճանապարհին կատարված զոհաբերությունները: Հենց այս ոգին էր, որ Ամերիկայի ժողովրդին դրդեց համագործակցել այլ ժողովուրդների հետ և սատարել բարեկեցիկ ապագայի նրանց ձգտումները:
Մի քանի ամիս անց Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները կնշեն դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը, և այս համատեքստում ես կցանկանայի իմ գնահատանքն արտահայտնել վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում Միացյալ Նահանգների կառավարության կողմից մեր երիտասարդ ժողովրդավարությանը տրամադրված շարունակական աջակցության համար: Ընդհանուր արժեքային համակարգն այն հենքն է, որի վրա խարսխված են մեր հարաբերությունները:
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները Հայաստանի համար միշտ կարևոր գործընկեր է եղել անվտանգային հարցերում: Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ` ԱՄՆ-ի հանձնառությունը չափազանց կարևոր է մեզ համար. հատկապես այժմ, երբ մեր առջև դեռևս ծառացած են նախորդ տարի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում ուժի կիրառման ծանր հետևանքները:
Ակնկալում ենք, որ Միացյալ Նահանգները նոր ջանքեր կգործադրի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի արդարացի և համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ` ելնելով հանրահռչակ սկզբունքներից. այն է ` հավասար իրավունքներ բոլորի համար և ժողովուրդների ինքնորոշում:
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները դարձավ Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ հարյուր հազարավոր հայերի տունը: Այս առումով, այս տարի ապրիլի 24-ին Նախագահ Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը` ի լրումն ԱՄՆ Կոնգրեսի ավելի վաղ ընդունած բանաձևերի, կծառայի ամբողջ աշխարհում պատմական արդարության ու ճշմարտության հաստատման և ցեղասպանությունների կանխարգելման գործին:
Համավարակը մեծ վնասներ է պատճառել ամբողջ աշխարհին` ազդելով նաև մեր երկու երկրների վրա: Մենք ողջունում ենք Ձեր վարչակազմի ջանքերը Միացյալ Նահանգներում պատվաստումների արդյունավետ արշավ կազմակերպելու ուղղությամբ և Ձեր ներդրումը պատվաստումների համաշխարհային ջանքերում:
Թույլ տվեք մեկ անգամ ևս շնորհավորել Ձեզ Անկախության օրվա կապակցությամբ` մաղթելով Ձեզ և բոլոր ամերիկացիներին ուրախ տոն»:

Тигран Авинян направил поздравительное послание госсекретарю США Энтони Блинкену
И.о. вице-премьера Тигран Авинян направил поздравительное послание госсекретарю США Энтони Блинкену. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, в послании говорится:
“Уважаемый господин госсекретарь,
Сердечно поздравляю вас с Днем независимости.
4 июля всегда был не только праздником, но и днем памяти, когда миллионы американцев отдают дань уважения свободе, поминая также жертвы, принесенные ради свободы. Именно этот дух побудил американский народ сотрудничать с другими странами и поддержать их стремление к процветающему будущему.
Через несколько месяцев Армения и Соединенные Штаты будут отмечать 30-летие установления дипломатических отношений, и в этом контексте я хотел бы выразить признательность за постоянную поддержку правительством Соединенных Штатов нашей молодой демократии на протяжении последних трех десятилетий. Общая система ценностей - это фундамент, на котором зиждутся наши отношения.
Соединенные Штаты всегда были для Армении важным партнером в вопросах безопасности. Для нас чрезвычайно важна приверженность США как сопредседателя Минской группы ОБСЕ, особенно сейчас, когда мы все еще сталкиваемся с ужасными последствиями применения силы в контексте нагорно-карабахского конфликта в прошлом году.
Мы ожидаем, что Соединенные Штаты приложат новые усилия для достижения справедливого и всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ на основе хорошо известных принципов: равноправия всех сторон и самоопределения народов.
Соединенные Штаты Америки стали домом для сотен тысяч армян, спасшихся от Геноцида армян. В этой связи признание президентом Байденом Геноцида армян 24 апреля текущего года в дополнение к принятым ранее Конгрессом США резолюциям послужит установлению исторической справедливости и истины во всем мире и предотвращению геноцидов.
Пандемия нанесла огромный ущерб всему миру, затронув также наши страны. Мы приветствуем усилия Вашей администрации по запуску эффективной кампании вакцинации в Соединенных Штатах и Ваш вклад в глобальные усилия по вакцинации.
Позвольте еще раз поздравить Вас с Днем независимости и пожелать Вам и всем американцам счастливого праздника”.