Ռուստամ Բադասյանը Ճապոնիայի դեսպանի հետ քննարկել է փոխգործակցությունը խորացնելուն ուղղված հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒևՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Ռուստամ Բադասյանն ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորիին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արդարադատության նախարարությունից:
Ռուստամ Բադասյանը ողջունել ու շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել երկու պետությունների միջև հարաբերությունների զարգացման գործում:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ Ճապոնիայի կառավարությունը բարձր է գնահատում Ռուստամ Բադասյանի մասնակցությունը այս տարվա մարտին Ճապոնիայում տեղի ունեցած ՄԱԿ-ի Հանցավորության կանխարգելման և քրեական արդարադատության 14-րդ կոնգրեսին։ Դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորիի խոսքով՝ Հայաստանն ու Ճապոնիան պետք է ավելի սերտացնեն հարաբերությունները, քանի որ ինքը տեսնում է դրա ներուժը՝ հատկապես բարձր տեխնոլոգիաների և մշակութային ոլորտներում և, չնայած կառուցվածքային ու համակարգային տարբերություններին՝ նաև դատաիրավական ոլորտում։
Ռուստամ Բադասյանը շնորհակալություն է հայտնել Ճապոնիայի կառավարությանը՝ Արցախյան պատերազմի հետևանքները չեզոքացնելու նպատակով Հայաստանին տրամադրած 3,6 մլն դոլար հումանիտար օգնության համար և անդրադարձել Կոնգրեսի մասնակցության արդյունքներին ու ճապոնացի գործընկերոջ հետ հանդիպման ընթացքում քննարկած համագործակցության լայն օրակարգին, մասնավորապես՝ պրոբացիայի և քրեակատարողական ոլորտներում Ճապոնիայի լավագույն փորձը Հայաստանում ներդնելու հնարավորությանը։
Հանդիպման ավարտին կողմերն անձնական ներդրման պատրաստակամություն են հայտնել՝ ի շահ Հայաստան-Ճապոնիա հարաբերությունների զարգացման։

Рустам Бадасян с послом Японии обсудил вопросы углубления сотрудничества
Исполняющий обязанности министра юстиции Рустам Бадасян принял чрезвычайного и полномочного посла Японии в Республике Армения Фукусиму Масанори. Об этом «Арменпресс» сообщили в Министерстве юстиции.
Рустам Бадасян приветствовал гостя, поздравил с назначением на должность и пожелал ему успехов в деле развития отношений между двумя странами.
Посол поблагодарил за прием и отметил, что правительство Японии высоко ценит участие Рустама Бадасяна в состоявшемся в марте этого года в Японии 14-м конгрессе ООН по предупреждению преступности и уголовному правосудию. По словам посла Фукусимы Масанори, Армения и Япония должны укрепить отношения, поскольку, несмотря на структурные и системные различия, он видит их потенциал, особенно в сферах высоких технологий и культуры и в судебно-правовой сфере.
Рустам Бадасян поблагодарил правительство Японии за предоставленную Армении гуманитарную помощь в размере 3,6 млн долларов с целью нейтрализации последствий Арцахской войны и коснулся широкой повестки сотрудничества, обсужденной в ходе встречи с японским коллегой, в частности, возможности внедрения в Армении лучшего опыта Японии в пробации и в уголовно-исполнительных сферах.
В завершение встречи стороны выразили готовность внести и свой личный вклад во благо развития армяно-японских отношений.