Արամ Ա Կաթողիկոսն ու Հռոմի պապը Վատիկանում ելույթ կունենան հոգևոր պետերի հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Վեհափառ Հայրապետը հունիսի 30-ին կմեկնի Վատիկան՝ մասնակցելու Լիբանանի քրիստոնյա հոգևոր պետերի հանդիպմանը, որին ներկա է լինելու նաև Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հանդիպումը տեղի է ունենալու հուլիսի 1-ին և բաղկացած է լինելու երկու մասից՝ Լիբանանի ներկա իրավիճակի քննարկում ու Լիբանանին աջակցության թեմայով հրապարակային արարողություն:
Հանդիպման առաջին հատվածում ելույթ են ունենալու կաթոլիկ աշխարհի քահանայապետ Ֆրանցիսկոս պապը, Արամ Ա կաթողիկոսը, ինչպես նաև Ռայի պատրիարքը:
Կիլիկիո Հայոց կաթողիկոսը, մասնավորապես, ընդառաջելով Հռոմի պապի առաջարկին, խոսելու է Լիբանանի ներկա տնտեսական ու քաղաքական իրավիճակից և դրանից դուրս գալու հնարավորությունների մասին:
Տվյալ հանդիպման կազմակերպման գործում մեծ է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա Վեհափառի դերակատարումը, ով երկու ամիս առաջ նամակ էր հղել Հռոմի պապին, ինչը լայնորեն լուսաբանվեց թե՛ լիբանանյան, թե՛ եվրոպական ու վատիկանյան լրատվամիջոցների կողմից:

Католикос Арам I и Папа Римский выступят на встрече духовных лидеров в Ватикане
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I 30 июня выедет в Ватикан для участия во встрече христианских духовных лидеров Ливана, на которой будет присутствовать и Папа Римский Франциск.
Как передает «Арменпресс», встреча состоится 1 июля и будет состоять из двух частей: обсуждение ситуации в Ливане и публичная церемония в знак содействия Ливану.
В первой части встречи выступят Папа Римский Франциск, Католикос Великого Дома Киликийского Арам I, а также Патриарх Антиохии и всего Леванта Бешар Бутрос эль-Раи.
Арам I, идя навстречу предложению Папы Римского, будет говорить о нынешней экономической и политической ситуации в Ливане и возможностях выхода из нее.
В деле организации данной встречи велика роль Католикоса Великого Дома Киликийского Арама I, который два месяца назад направил письмо Папе Римскому, которое широко освещалось как ливанскими, так и европейскими СМИ и СМИ Ватикана.