Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Հորդանանի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության նորանշանակ դեսպան Խալեդ Շավաբկան (նստավայրը՝ Մոսկվա): «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Շնորհավորելով և հաջողություններ մաղթելով դեսպանին՝ նախագահն ասել է, որ ակնկալում է համատեղ ակտիվ աշխատանք՝ ընդլայնելու ու խորացնելու հարաբերությունները եղբայրական երկրների միջև:
Նորանշանակ դեսպանը փոխանցել է Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ Երկրորդ Իբն Ալ-Հուսեյն Ալ-Հաշիմիի լավագույն բարեմաղթանքները Հայաստանի նախագահին և հայ ժողովրդին:
Դեսպան Շավաբկան վստահեցրել է, որ կգործադրի բոլոր ջանքերը՝ բարեկամ երկրների հարաբերություններն առավել ամրապնդելու և խորացնելու համար: Նա նշել է, որ Հայաստանի նախագահի և Հորդանանի թագավորի միջև հաստատված հիանալի հարաբերությունները լավ հիմք են երկկողմ համագործակցությունն առաջ մղելու համար:
Հանդիպմանը խոսվել է տարբեր ոլորտներում երկկողմ գործակցության խթանման մասին, արձանագրելով, որ արդյունավետ համագործակցության մեծ հնարավորություններ կան նորագույն տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, կրթության ոլորտներում:
Հայաստանի նախագահն անդրադարձել է պատերազմից հետո մեր երկրի առջև ծառացած մարտահրավերներին, ինչպես նաև ՀՀ սահմանների և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից շարունակվող ոտնձգություններին՝ նշելով, որ դրանք միջազգային իրավունքի նորմերի ակնհայտ խախտում են և պետք է արժանանան միջազգային հանրության ամենախիստ հակազդմանը:

Новоназначенный посол Иордании вручил верительные граноты президенту Армении
Президенту Республики Армения Армену Саркисяну сегодня вручил верительные грамоты новоназначенный посол Иорданского Хашимитского Королевства в Армении Халед Шавабка (резиденция в Москве)
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, поздравив посла и пожелав ему успехов, президент сказал, что рассчитывает на активную совместную работу по расширению и углублению отношений между братскими странами.
Новоназначенный посол передал президенту Армении и армянскому народу наилучшие пожелания короля Иордании Абдаллы II.
Посол Шавабка заверил, что приложит все усилия для дальнейшего укрепления и углубления отношений между дружественными странами. Он отметил, что прекрасные отношения, установившиеся между президентом Армении и королем Иордании, являются хорошей основой для развития двустороннего сотрудничества.
На встрече были обсуждены вопросы развития двустороннего сотрудничества в различных сферах, было отмечено, что есть большие возможности для эффективного сотрудничества в сферах новейших технологий, туризма и образования.
Президент Армении коснулся проблем, с которыми столкнулась наша страна после войны, а также продолжающихся посягательств Азербайджана на территориальную целостность Армении, отметив, что они являются явным нарушением международного права и требуют самого решительного ответа со стороны международного сообщества.