Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի ռեկտորին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի ռեկտոր Բերտրան Վենարին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել կրթության և գիտության ոլորտների զարգացման հեռանկարներին: Բերտրան Վենարը նախագահ Սարգսյանին է ներկայացրել Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի կողմից ինչպես կրթական, այնպես էլ գիտահետազոտական ուղղություններով իրականացվող աշխատանքներն ու առաջիկա ծրագրերը: Մասնավորապես նշվել է, որ համալսարանն ապագայում նախատեսում է ընդլայնել հատկապես տեխնոլոգիական կրթությանն ուղղված ծրագրերը:
Նախագահ Սարգսյանն ու Բերտրան Վենարն ընդգծել են ժամանակակից պահանջներին համապատասխանող կրթական ծրագրերի իրականացման կարևորությունը, մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստանում գիտատեխնոլոգիական զարգացմանն ուղղված՝ ATOM նախագահական նախաձեռնության շրջանակում համագործակցության հնարավորությունների շուրջ:

Армен Саркисян принял ректора Французского университета в Армении
Президент Республики Армения Армен Саргсян принял ректора Французского университета в Армении Бертрана Венара. Об этом «Арменпресс» сообщили в Управлении по связям с общественностью Аппарата президента.
На встрече обсуждались перспективы развития образования и науки. Бертран Венар представил президенту Саргсяну деятельность и предстоящие программы, реализуемые Французским университетом в Армении как в образовательном, так и в исследовательском направлениях. В частности, было отмечено, что вуз планирует в будущем расширить программы, направленные на технологическое образование.
Президент Саргсян и Бертран Венар подчеркнули важность реализации образовательных программ, отвечающих современным требованиям, и обменялись мнениями о возможностях сотрудничества в рамках президентской инициативы АТОМ по научно-техническому развитию в Армении.