Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրենի համոզմամբ՝ Հայաստանը գիտական մեծ ներուժ ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանը վստահեցնում է՝ Հայաստանում գիտությունը բարձր մակարդակի վրա է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մայիսի 19-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը Միքայելյանն ասաց, որ «Սկոպուս» գիտական տվյալների շտեմարանի տվյալներով՝ Հայաստանի նման տնտեսական ցուցանիշներ ունեցող երկրների շարքում մեր երկիրը գիտությամբ առաջին տեղում է:
Տնօրենի խոսքով՝ Հայաստանում գիտությունը տնտեսությունից մի քանի անգամ ավելի արդյունավետ է գործում: «Տնտեսական ցուցանիշներով Հայաստանն աշխարհում 136-րդ տեղում է, իսկ գիտությամբ կրկնակի բարձր ենք: 1996 թվականին Հայաստանը, ըստ «Սկոպուսի», աստղագիտությամբ 31-րդ տեղում է եղել: Վերջին տվյալները հրապարակվել են 2019 թվականին: 2019-ին Հայաստանն աշխարհում 50-րդն էր»,-նշեց նա:
Արեգ Միքայելյանը դա պայմանավորում է այն փաստով, որ տաբեր երկրներ մեծ ներդրումներ են անում գիտության բնագավառում և առաջ են գնում, իսկ Հայաստանում գիտությունը դանդաղ է զարգանում, սակայն 50-րդ տեղը նույնպես վատ ցուցանիշ չէ:
Նա ընդգծեց, որ աստղագիտությամբ հետաքրքրված են նաև երիտասարդները, և նրանցից շատերը մեծ պոտենցիալ ունեն, սակայն նախընտրում են աշխատել արտերկրում: Միքայելյանը վստահ է՝ աշխատավարձերի գոնե կրկնակի դառնալու դեպքում գիտության նվիրյալները չեն լքի երկիրը:

Директор Бюраканской обсерватории Арег Микаелян уверен, что наука в Армении на высоком уровне.
Как сообщает Арменпресс, на встрече с журналистами 19 мая Микаелян сказал, что согласно научной базе данных “Скопус” наша страна среди стран с такими экономическими показателями как у Армении находится на первом месте.
По словам директора, наука в Армении в несколько раз эффективнее экономики. “Армения занимает по экономическим показателям в мире 136 место, но по показателям науки мы вдвое выше.
По данным “Скопуса”, в 1996 году в области астрономии Армения занимала 31-е место. Последние данные были опубликованы в 2019 году. В 2019 году Армения была на 50-м месте”, - сказал он.
Арег Микаелян объясняет это тем, что страны в сферу науки вкладывают больше инвестиций, двигаются вперед, а наука в Армении развивается медленно, хотя даже 50-е место - неплохой показатель.
Он подчеркнул, что есть молодые люди, которые интересуются астрономией, многие из них имеют большой потенциал, но предпочитают работать за границей. Микаелян уверен, что если зарплаты увеличились бы хотя бы вдвое, то приверженцы науки не уезжали бы из страны.