ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուղերձ Է հղել սումգայիթյան ողբերգության 33-րդ տարելիցի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուղերձ է հղել սումգայիթյան ողբերգության 33-րդ տարելիցի կապակցությամբ՝ նշելով, որ խստորեն դատապարտելի են սումգայիթյան ոճրագործությունը և հայերի հանդեպ իրականացվող էթնիկ զտման ադրբեջանական ողջ քաղաքականությունը, որ տեղի է ունենում արդեն ժամանակակից քաղաքակրթության պայմաններում:«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Դիմելով հայրենակիցներին, ՀՀ նախագահը նշել է, որ33 տարի առաջ այս օրերին Ադրբեջանում՝ Սումգայիթ քաղաքում իրականացվեցին արյունոտ գործողություններ տեղի հայ բնակիչների դեմ:
Նրա գնահատմամբ՝ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ծրագրված և իրագործված զանգվածային ջարդերը, կոտորածն եւ բռնությունները, տեղահանումը և ունեզրկումը հանցագործություն էին հայերի նկատմամբ: Դա ադրբեջանական պատասխանն էր պատմական բնօրրանում ազատ ապրելու՝ Արցախի մեր հայրենակիցների կողմից մղվող խաղաղ պայքարին:
«Սումգայիթի» անպատժվածությունը երկու տարի անց հանգեցրեց այլ ողբերգությունների, այս անգամ Բաքվում, ապա՝ Գանձակում, Մարաղայում:
Արմեն Սարգսյանի խոսքով՝ հայատյացության քաղաքականությունը դրսևորվեց նաև վերջին պատերազմում՝ մասնավորապես Արցախի բնակչության, հայ գերիների հանդեպ դրսևորված անմարդկային վերաբերմունքի, խոշտանգումների, սպանությունների ձևով: Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով դեռևս անհայտ է մեր բազմաթիվ հայրենակիցների ճակատագիրը:
«Խստորեն դատապարտելի են սումգայիթյան ոճրագործությունը և հայերի հանդեպ իրականացվող էթնիկ զտման ադրբեջանական ողջ քաղաքականությունը, որ տեղի է ունենում արդեն ժամանակակից քաղաքակրթության պայմաններում:

Президент Армении Армен Саркисян направил послание по случаю 33-й годовщины Сумгаитской трагедии
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил послание по случаю 33-й годовщины Сумгаитской трагедии, отметив, что следует решительно осудить сумгаитское преступление и всю азербайджанскую политику этнической чистки армян, которая осуществляется уже в условиях современной цивилизации.
Обращаясь к соотечественникам, президент РА отметил, что 33 года назад в эти дни в Азербайджане, в городе Сумгаит, были осуществлены кровавые акции против местных армян.
По оценке президента, запланированные властями Азербайджана и осуществленные массовые убийства, массовые убийства и насилие, депортации и лишения являются преступлением против армян. Это был ответ Азербайджана на мирную борьбу наших соотечественников в Арцахе за право свободно жить в исторической колыбели.
Безнаказанность Сумгаита два года спустя привела к другим трагедиям — на этот раз в Баку, затем в Гандзаке, Мараге.
По словам Армена Саркисяна, политика армяноненавистничества проявилась и в последней войне, в частности, в бесчеловечном обращении, пытках и убийствах населения Арцаха, армянских пленных. Из-за развязанной войны против Арцаха до сих пор неизвестна судьба многих наших соотечественников.
«Следует решительно осудить сумгаитское преступление и всю азербайджанскую политику этнической чистки армян, которая осуществляется уже в условиях современной цивилизации.