Արմեն Սարգսյանը առանցքային է համարել հայ գերիների անհապաղ վերադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐի, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են պատերազմից հետո ստեղծված նոր իրողություններին, տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հարցերին: ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը վերահաստատել է Եվրամիության աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը և ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացին:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնավորապես անդրադարձել է մարդասիրական խնդիրներին՝ առանցքային համարելով Ադրբեջանում պահվող՝ հայկական կողմից գերիների՝ զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց շուտափույթ և անհապաղ վերադարձին, ինչպես նաև անհետ կորած անձանց հայտնաբերելուն և հայկական կողմին հանձնելուն առնչվող հարցերը:
Խոսելով հետպատերազմական շրջանում ի հայտ եկած նոր մարտահրավերների մասին՝ նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացներին, հատկապես Սյունիքի մարզի սահմանամերձ համայնքների անվտանգության հետ կապված խնդիրներին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի շուրջ՝ անդրադառնալով ապագա համագործակցության հնարավորություններին և արդյունավետ փոխգործակցություն ակնկալելով:

Президент Армении принял спецпредставителя ЕС
Президент Армении Армен Саркисян принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара и возглавляемую им делегцию. На встрече присутствовала также руководитель делегации ЕС в Армении, посол Андреа Викторин.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, собеседники коснулись сложившихся после войны новых реалий, вопросов безопасности и стабильности в регионе. Спецпредставитель ЕС подтвердил поддержку ЕС сопредседателям Минской группы ОБСЕ и мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Президент Армен Саркисян, в частности, коснулся гуманитарных проблем, посчитав ключевым вопросы, связанные с немедленным и незамедлительным возвращением армянских пленных, военнослужащих и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане, а также вопрос поиска пропавших без вести и передачи их армянской стороне.
Говоря о новых вызовах, которые возникли в послевоенный период, президент Саркисян коснулся демаркационных и делимитизационных процессов, особенно связанных с безопасностью приграничных общин Сюникской области.
В ходе встречи собеседники также обменялись мнениями по повестке дня партнерства Армения-ЕС, коснувшись возможностей дальнейшего сотрудничества и ожиданий плодотворного сотрудничества.