Մհեր Գրիգորյանը և Տոյվո Կլաարն անդրադարձել են տարածաշրջանի հնարավոր ապաշրջափակման հարցերի
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, փոխվարչապետը հանդիպման սկզբում ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, հումանիտար խնդիրները և այն հիմնական սոցիալական և տնտեսական բացասական հետևանքները, որոնց հաղթահարման ուղղությամբ ներկա պահին ՀՀ կառավարությունը ջանքեր է գործադրում:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը հայտնել է եվրոպական կողմի պատրաստակամությունը շարունակելու աջակցել Հայաստանին, այդ թվում` պատերազմի հետևանքների վերացման գործում:
Հանդիպման ընթացքում Մհեր Գրիգորյանը շեշտել է նաև ռազմագերիների շուտափույթ վերադարձի կարևորության մասին:
ՀՀ փոխվարչապետը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգը և անդրադարձել տարածաշրջանի հնարավոր ապաշրջափակմանն առնչվող հարցերին:

Вице-премьер Григорян принял спецпредставителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии
Вице-премьер Мгер Григорян принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара и возглавляемую им делегцию.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Григоряна, в начале встречи вице-премьер представил сложившуюся вследствие развязанной Азербайджаном войны ситуацию, гуманитарные проблемы и основные негативные социально-экономические последствия, над преодолением которых в настоящее время работает правительство.
Спецпредставитель ЕС выразил готовность европейской сторон и впредь оказывать помощь Армении, в том числе в вопросе нейтрализации последствий войны.
В ходе встречи Мгер Григорян также подчеркнул важность скорейшего возвращения военнопленных.
Вице-премьер Армении и спецпредставитель ЕС обсудили повестку дня партнерства Армения-ЕС и затронули вопросы, связанные с возможным разблокированием региона.