Արայիկ Հարությունյանն Արցախի ՆԳ նախարարության անձնակազմին է ներկայացրել նախարար Կարեն Սարգսյանին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունվարի 26-ին այցելել է նորաստեղծ ԱՀ ներքին գործերի նախարարություն և անձնակազմին ներկայացրել նախարար Կարեն Գրիգորի Սարգսյանին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Երկրի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել նախարարության կազմում ընդգրկված արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության և ոստիկանության աշխատակիցներին պատերազմական ծանր ժամանակաշրջանում ունեցած գերազանց ծառայության համար՝ ընդգծելով, որ խաղաղ պայմաններում ևս այդ մարմինները կարևոր գործառույթներ ունեն կատարելու: Հանրապետության նախագահի խոսքով՝ գերատեսչության աշխատակիցների ինչպես ծառայողական, այնպես էլ սոցիալական խնդիրները մշտապես գտնվելու են կառավարության ուշադրության կենտրոնում, որպեսզի բարենպաստ պայմաններ ապահովվեն նրանց պարտականությունների պատշաճ կատարման համար:
Հանդիպման ընթացքում Նախագահն անդրադարձել է նաև հետպատերազմական իրավիճակին ու վերականգնողական աշխատանքներին՝ շեշտադրելով, որ Արցախին դժվար ու երկար ճանապարհ է սպասվում երկրի վերականգնման ու զորացման ուղղությամբ, այնպիսի երկրի, որտեղ բոլոր արցախցիներն ապագա կտեսնեն ապրելու և արարելու: Անդրադառնալով Հանրապետության կարգավիճակին` Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է, որ թեև դժվար պայմաններում, սակայն շարունակելու ենք պայքարը Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ, իսկ որևէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում պարզապես անհնար ու անընդունելի է:

Араик Арутюнян представил сотрудникам МВД Арцаха министра Карена Саркисяна
26 января президент Республики Арцах Араик Арутюнян посетил вновь созданное Министерство внутренних дел Республики Арцах и представил его личному составу министра Карен Григорьевича Саркисяна. Об этом «Арменпресс» сообщили в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах.
Президент поблагодарил сотрудников Государственной службы по чрезвычайным ситуациям и Полиции, вошедших в состав Министерства, за их отличную службу в тяжелый период войны, подчеркнув, что и в мирное время эти органы выполняют важные функции. По словам президента республики, служебные и социальные вопросы сотрудников ведомства всегда будут в центре внимания правительства, чтобы создавать для них благоприятные условия для надлежащего выполнения их обязанностей.
В ходе встречи президент коснулся и послевоенной ситуации и восстановительных работ, подчеркнув, что Арцаху предстоит пройти сложный и долгий путь для восстановления и укрепления страны, страны, в которой все арцахцы будут видеть свое будущее, в котором они будут жить и созидать. Касаясь статуса республики, Араик Арутюнян подчеркнул, что даже в таких сложных условиях они продолжат борьбу за международное признание независимости Республики Арцах, а любой статус в составе Азербайджана просто невозможен и неприемлем.