Ինձ համար կարևոր է, որ երկիրը գոնե մի քիչ դնենք ճիշտ ճանապարհի վրա․ Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցյալ շաբաթավերջին Գյումրի կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է հասարակայնության ներկայացուցիչների հետ և քննարկել երկրում ստեղծված իրավիճակը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Առաջնային համարելով երկրի շահը՝ նախագահը մասնավորապես ընդգծել է.«Ինձ համար կարևոր է, որ երկիրը գոնե մի քիչ դնենք ճիշտ ճանապարհի վրա»։Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ հանդիպել է վարչապետին, նաև ընդդիմախոսներին, շարունակելու է հանդիպել և փորձելու է բոլորին բերել մի սեղանի շուրջ։«Առաջին օրվանից, որպես նախագահ, առաջարկել եմ լուծում, որը շատ պարզ է և հասարակ՝ կառավարությունը հրաժարական է տալիս, որովհետև շատ դժվար է շարունակել, երբ պարտվել ես,-ասել է նախագահ Սարգսյանը։-Ընդ որում, եթե կառավարությունն ընդհանրապես մեղք էլ չունենար, մեկ է, այդ էջը պետք է փակել ու նորից սկսել, որպեսզի հույս տալ, քանի որ մարդիկ հույսով են ապրում։ 1990-ականների սկզբին ոչ գազ կար, ոչ փայտ կար, մարդիկ սոված էին, բայց հույս ունեին, որ կհաղթենք պատերազմը, պետություն կունենանք և այլն։
Երկիրն առաջ տանելու հսկայական ներուժ ունենք։ Եվ եթե այսօր չարթնանանք, չորոշենք մեր «նավթը», մեր հարստությունն օգտագործել, որը դուք եք, մենք ենք, սրանից 5-10 տարի հետո ավելի մեծ պարտություն ենք կրելու։ Մենք այն շատ քիչ ազգերից ենք, որ փոքր պետություն ենք, բայց գլոբալ ազգ, պետք է կարողանանք օգտագործել այդ առավելությունը։
Այս երկուսուկես տարում ինձ համար ամենադժվար բանը եղել է այն, որ ես ամեն օր աշխատել եմ, բայց իմ հնարավորությունների երևի հինգ տոկոսի չափն եմ տվել այս երկրին՝ ես գործադիր նախագահ չեմ։ Իմ միակ գործիքն իմ խոսքն է, իսկ խոսքը՝ մարդկանց հույս տալը։ Իմ երազանքն է՝ ստեղծել պայմաններ, որ հաջորդ սերունդն իր մտածելակերպով, վերաբերմունքով, մշակույթով, նվիրվածությամբ, ազնվությամբ գա իշխանության, և այդ մարդիկ 10, 20 տարի առաջ տանեն երկիրը»։
Հանդիպման մասնակիցներն իրենց տարաբնույթ հարցերն են ուղղել Հանրապետության նախագահին։
«Մենք ունե՞նք առաջիկա ծրագրեր, քայլեր։ Հիմա պետության փրկության հարցն է դրված... »․մասնակիցներից մեկի այս հարցադրմանը պատասխանելով՝ նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես նշել է․«Ես իմ կարծիքն արտահայտել եմ։ Կա իրավական մեկ ճանապարհ։ Ինչու՞ է անհրաժեշտ, որ կառավարությունը փոխվի։ Սա նախ և առաջ հենց վարչապետին է պետք։ Սրանից հետո ամեն օր խնդիրներ են լինելու, տեղահանվածների, ուտելիքի, վառելիքի, կորոնավիրուսի և ուրիշ հազար ու մի խնդիրներ։ Այս երեխաները, որ վիրավոր վերադարձել են, վաղը որտե՞ղ են աշխատելու, ո՞ր տնտեսության մեջ։ Բնական է՝ այդ բոլոր հարցերը ուղղվելու են կառավարությանը։
Եթե մենք ուզում ենք ունենալ նորմալ ընտրություններ, պետք է Ընտրական օրենսգիրքը փոխենք, Սահմանադրության մեջ փոփոխություն պետք է անենք։ Միակ ձևն այն է, որ պրոֆեսիոնալ կառավարություն լինի, իսկ մնացած բոլոր քաղաքական գործիչները թող պատրաստվեն ընտրություններին՝ մեկ կամ մեկուկես տարի հետո։ Այս մարդիկ պետք է ժամանակ ունենան, որ իրենց կոնսոլիդացնեն, մեջտեղ գան նոր առաջնորդներ, հատկապես երիտասարդները։
Մեկ բան հստակ է՝ չպետք է սուտ խոսենք, չենք կարող ասել՝ ընտրություններ արեցինք, բայց չանենք, կառավարություն ունենք, որին վստահում ենք, բայց իրականում չենք վստահում, Սահմանադրություն ունենք, որ ուրախ ենք, բայց իրականում ուրախ չենք, Ընտրական օրենսգիրք ունենք... Մենք պետք է Ընտրական օրենսգիրքը փոխենք այնպես, որ հավասարակշռված լինի։ Պետք է ձեր ընտրած պատգամավորին ճանաչեք անձամբ։ Նա պետք է պարտավոր լինի հանդիպել իր ընտրողների հետ, ներկայացնել իր արածները։
Մենք պետք է ունենանք ժամանակ, որ փոփոխություններ անենք։ Միևնույն ժամանակ, այսօր մեզ պետք է շատ արագ վերադարձնել հաղթական ոգին»։
«Ի՞նչ անեմ ես, որպես ուսուցիչ, այսօրվա իրականության մեջ»․հանդիպմանը ներկա մանկավարժներից մեկի հնչեցրած այս հարցադրմանն ի պատասխան՝ նախագահն ասել է, որ ուսուցիչն անում է ամենակարևոր բաներից մեկը՝ երեխաներին է կրթում։«Այդ երեխաները 10, 20 տարի հետո գուցե նույնիսկ չեն իմանալու՝ այսօր ինչ է կատարվել, մեր երիտասարդներից շատերը չեն հիշում 1988-ը կամ 1990-ականների պատերազմը ։ Սակայն շատ էական է, որ այդ երեխաները, որոնք այսօր ձեր աշակերտներն են, լինեն առողջ և՛ մարմնով, և՛ հոգով ու ճիշտ գիտելիք ստանան,-ասել է նախագահը։-Դուք ամենակարևոր գործերից մեկն եք անում երկիրն առաջ տանելու համար։ Մեր բոլոր փոփոխությունները պետք է դպրոցից սկսվեն։ Ուսուցիչ բառն ինձ համար նույնքան կարևոր է, ինչպես Գյումրիի համար վարպետն է կամ ուստան։ Վարպետը կամ ուստան միայն այն մարդը չէ, որ ատաղձագործ է, նա նաև մեկն է, որ աշակերտներ ունի, դպրոց է սարքում։ Դուք ձեր գործի վարպետը կամ ուստան եք։
Կա երկու շատ կարևոր խնդիր՝ մարդկանց առողջությունը և կրթությունը, մնացած ամեն ինչը դրանց հետևանքն է։ Դուք առաջնագծում եք գտնվում, պետք է ամեն ինչ անեք, որ երեխաները լավ կրթություն ստանան, ինչքան էլ դժվար լինի, ինչքան էլ այն դասագրքերը, որ օգտագործում եք, լավը չեն։
Կրթությունն ամենակարևոր բանն է։ Նորից եմ ասում՝ դուք պետք է անեք այն, ինչ անում եք։ Դուք պետք է շարունակեք կրթել երեխաներին, որովհետև ուրիշ ճանապարհ չկա։
Դուք չեք պատկերացնում մեր փոսի խորությունը, բայց միևնույնն է, այդ երեխաները չպետք է տանջվեն, նրանք պետք է կրթություն ստանան»։

Мне важно, хоть немного поставить страну на правильный путь: Армен Саркисян
ЕРЕВАН, 28 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Во время рабочего визита в Гюмри в минувшие выходные президент Армен Саркисян встретился с представителями общественности, чтобы обсудить ситуацию в стране. Об этом «Арменпресс» сообщили в отделе по связям с общественностью аппарата президента РА.
Президент, особо подчеркнув, что считает интересы страны приоритетными, сказал: «Для меня важно, хоть немного вывести страну на правильный путь». Президент Саркисян отметил, что встречался с премьер-министром и его оппонентами, он и дальше будет встречаться, постарается всех за один стол собрать.
«С первого же дня, как президент, я предложил очень простое решение - просто, правительство уходит в отставку, потому что очень трудно продолжать, когда вы проиграли, - сказал президент Саркисян. - Более того, даже если бы власть вообще не была виновата, все равно, эту страницу нужно закрыть и запустить заново, чтобы дать надежду, потому что люди живут надеждой. В начале 90-х не было ни газа, ни дров, люди были голодны, но надеялись, что мы выиграем войну, у нас будет государство и так далее.
У нас есть огромный потенциал для продвижения страны вперед. И если мы не проснемся сегодня, не решимся использовать нашу «нефть», наше богатство, которое есть вы, мы, через 5-10 лет мы потерпим большее поражение. Мы одна из очень немногих стран, которые являются маленькими государствами, но как глобальная нация мы должны иметь возможность использовать это преимущество.
Самым сложным для меня за эти два с половиной года было то, что я работал каждый день, но я отдал стране три процента своего потенциала, я не являюсь исполнительным президентом. Мой единственный инструмент - мое слово, и слово - дать людям надежду. Моя мечта - создать условия для прихода к власти следующего поколения с его менталитетом, отношением, культурой, преданностью, честностью, эти люди поведут страну на 10-20 лет вперед».
Участники встречи обратились к Президенту республики с различными вопросами.
"Есть ли у нас предстоящие программы и шаги? Сейчас встает вопрос спасения государства...” Отвечая на этот вопрос одного из участников, Президент Саркисян особо отметил: «Я высказал свое мнение. Есть один легальный способ. Зачем нужно менять правительство? В первую очередь это нужно премьер-министру. После этого каждый день будут проблемы, депортированные, еда, топливо, коронавирус и еще тысяча других проблем. Где завтра будут работать эти вернувшиеся с травмами дети, в каком хозяйстве? Естественно, все эти вопросы будут адресованы правительству.
Если мы хотим, чтобы выборы были нормальными, мы должны изменить Избирательный кодекс, мы должны изменить Конституцию. Единственный способ - иметь профессиональное правительство и позволить всем остальным политикам подготовиться к выборам через год-полтора. У этих людей должно быть время, чтобы консолидироваться, должны приходить новые лидеры, особенно молодежь.
Ясно одно: мы не должны лгать, мы не можем сказать, мы проводили выборы, но мы не проводим, у нас есть правительство, которому мы доверяем, но на самом деле мы не доверяем, у нас есть Конституция, которой мы счастливы, но на самом деле мы не счастливы, у нас есть Избирательный кодекс... Мы должны изменить Избирательный кодекс, чтобы он был сбалансированным. Вы должны знать избранного депутата лично. Он должен быть обязан встретиться со своими избирателями, чтобы рассказать о том, что он сделал.
У нас должно быть время, чтобы внести изменения. В то же время сегодня мы должны очень быстро вернуть победный дух».
«Что я должен делать как учитель в сегодняшней реальности?» Отвечая на вопрос одного из присутствующих на встрече воспитателей, Президент сказал, что одно из важнейших дел учителя - это обучение детей. «Через 10, 20 лет эти дети могут даже не знать, что произошло сегодня, многие из наших молодых людей не помнят 1988 год или войну 1990-х годов. Но очень важно, чтобы те дети, которые сегодня являются вашими учениками, были здоровы телом, душой и получали нужные знания, - сказал президент. - Вы делаете одно из самых важных дел для продвижения страны вперед. Все наши изменения должны начинаться в школе. Слово учитель для меня так же важно, как для учителя или ученика в Гюмри. Мастер или ученик - это не только плотник, он также имеет учеников и строит школу. Вы мастер своего дела или ученик?
Есть два очень важных вопроса: здоровье людей и образование, все остальное является их следствием. Вы в авангарде, вы должны сделать все, чтобы дети получили хорошее образование, каким бы трудным оно ни было, какими бы хорошими учебниками вы ни пользовались.
Образование - это самое главное. Я повторяю, ты должен делать то, что делаешь. Вы должны продолжать обучать детей, потому что другого пути нет. Вы не представляете себе глубину нашей ямы, но все равно эти дети не должны страдать, их нужно воспитывать».