Ես եմ այն թիվ մեկ պաշտոնյան, որ տեղի ունեցածի համար կրում է պատասխանատվություն. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի վերջին իրադարձությունների հետ կապված ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանատվությունը համարում է իրենը, սակայն դա լիարժեք կրելու համար կարևորում է հանրության համար բոլոր հանգամանքների պարզաբանումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առցանց ասուլիսի ժամանակ:
«Որևէ կասկած չկա, ես եմ այն թիվ մեկ պաշտոնյան, որ տեղի ունեցածի համար կրում է պատասխանատվություն: Հաշիվ եմ տալիս, որ այս փաստի բերումով, միգուցե սուր է ձևակերպումը, բայց կկանգնեմ մեր ժողովրդի դատի առաջ, սակայն տվյալ դեպքում ժողովուրդը պետք է կարողանա եզրահանգումների գալ, պետք է տիրապետի գործի բոլոր հանգամանքներին: Հենց նույն զինվորներին, ընդդիմությանը, կառավարությանը լսելն այդ պրոցեսի անբաժանելի մասն է: Կարևոր եմ համարում այն, որ հասկանալի լինի, թե ինչ է տեղի ունեցել»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ տեղի է ունեցել հետևյալը: 2018 թվականի մայիսի դրությամբ, բանակցային գործընթացը հատել էր չվերադառնալիության կետը, երբ, ըստ էության, հարցը մտել էր տարածքներ ոչնչի դիմաց տրամաբանության փուլ: Նիկոլ Փաշինյանն ուշադրություն հրավիրեց լրատվական դաշտին, երբ շատ հանրապետականներ ի ցույց էին դնում իրենց կանխատեսումները, որտեղ արձանագրում էին այն, թե Արցախի շուրջ բարդություններ են լինելու, հողեր են հանձնվելու:
«Նման պարագայում կա երեք տարբերակ. կամ այդ մարդիկ մարգարե են, կամ ես, կառավարությունը դավադիր ենք, կամ էլ նրանք այդ ժամանակ իմացել են, թե որ կետի վրա է մնացել Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացը և ուր է հասել: Հիմա իմ վարած քաղաքականությունն այդ համատեքստում եղել է հետևյալը, փորձել չհամաձայնվել այդ ամեն ինչի հետ, փորձել փոխել տրամաբանությունը: Եվ, ըստ էության, կարող ենք ասել, որ, ցավոք, դա մեզ չի հաջողվել, որովհետև կանգնած էինք մի իրավիճակի առաջ, երբ եղել է միջազգային կոնսենսուս, որ տարածքները հանձնվեն Ադրբեջանին առանց որևէ նախապայմանի: Եվ մենք, այո, չենք կարողացել փոխել այդ տրամաբանությունը և, գուցե, փոխելու հնարավորությունները ճիշտ չենք գնահատել: Մյուս կողմից եթե ճիշտ չէինք գնահատել, ի՞նչ պետք է անեինք, համակերպվեի՞նք այդ իրականության հետ: Ես չէի կարող դրա հետ համակերպվել և փորձել եմ Հայաստանի դիմադրողականությունն այդ հարցի վերաբերյալ բարձրացնել: Փորձել եմ ամեն ինչ անել, որ ԶՈՒ-ի զինվածության մակարդակը էականորեն բարձրանա»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետն անդրադարձավ իրեն ուղղված մեղադրանքներին, նշելով, որ դրանք միմյանց հակադարձում են: Մի կողմից կա մեղադրանք տարածքներ հանձնելու վերաբերյալ փաստաթուղթ ստորագրելու համար, մյուս կողմից կա մեղադրանք այն մասին, որ ավելի վաղ դա չէր արվել:
«Համ մեղադրում են հանձնելու, համ մեղադրում են չհանձնելու համար: Մեր բանակը, մեր զինված ուժերը կռվել են դիմադրել են այնքան ժամանակ, մինչև այն ունեցել է կոնկրետ ռազմավարական, մարտավարական իմաստ և նպատակ: Մեզ մյուս կողմից էլի մեղադրում են հակադարձ բաներում: Մեզ մեղադրում են, որ պատերազմի ընթացքում զոհեր են եղել, մեղադրում են, որ մենք զոհերից խուսափելու համար 20-35 հազար մարդկանց շրջափակումը թույլ չտալու համար գնացել ենք այդպիսի քայլերի: Այս ամենի պատասխանատվությունն իմն է, բայց դա լիարժեք կրելու համար հարկ եմ համարում, որ հանրության համար բոլոր հանգամանքները պարզաբանվեն»,-հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:

“I am the number one official who bears entire responsibility for this all” – Pashinyan
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan reiterated that he personally bears entire responsibility for the latest developments in Artsakh, but at the same time he highlighted the need to explain all circumstances to the society.
“There is no doubt that I am the number one official who bears responsibility for what happened. I realize that due to this fact – perhaps this will sound harsh – I will stand before our people’s trial, but in this case the people must be able to make conclusions, they must know all circumstances of the case. Hearing out the very troops, the opposition and the government is an inseparable part of this process. I find it important that the developments that took place should be understandable,” Pashinyan said during an online news conference.
The PM also elaborated on the past negotiations process. He said that as of May 2018, the NK negotiations process had crossed the point of no-return when the issue had entered the “territories in exchange for nothing” logic. Pashinyan reminded that during those days, many Republicans where voicing their predictions, claiming that difficulties and surrender of territories will happen in Artsakh.
“There are three options in this case: Either these people are prophets, or the government and I are conspirators, or they knew back then on what point the negotiations process on Karabakh had stopped and where it had reached. My policy in this context was the following – to try and not agree to this all and to attempt to change the logic. And essentially, we can say that unfortunately we didn’t succeed, because we were facing a situation when there was an international consensus that the territories must be returned to Azerbaijan without preconditions. And we, indeed, we were unable to change this logic, and perhaps we didn’t accurately assess the possibilities for changing them. On the other hand, if we didn’t accurately assess it, then what should we had done? Adapt with that reality? I couldn’t adapt with that and I tried to increase Armenia’s resistibility regarding this issue. I tried to do everything in order to increase the level of capabilities of the Armenian military,” he said.
Pashinyan said the accusations in his address are contradicting one another. He said on one hand there are accusations for signing a document on surrendering territories, and on the other hand there are accusations on why it wasn’t done earlier.
“Our army, our military fought and resisted for as long as it had a concrete strategic and tactical purpose and meaning. On the other hand we are again accused in contradicting things. We are accused for the victims of war, we are accused that we took that step in order to avoid victims and not allow the blockade of 20-35 thousand people. I bear entire responsibility for this all, but to bear it fully I find it necessary for all circumstances to be explained to the public,” Pashinyan said.