ՌԴ-ն հույս ունի, որ ԼՂ հարցով հայտարարությունը կիրագործվի բոլոր ստորագրողների կողմից. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվան ելնում է նրանից, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին հայտարարությունը կիրագործվի բոլոր ստորագրողների կողմից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին RTVI-ին տված հարցազրույցում նշել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Փաստաթուղթն ունի հայտարարության կարգավիճակ: Մենք ելնում ենք նրանից, որ այն կիրագործվի բոլորի նրանց կողմից, ովքեր ստորագրել են, և այդ ստորագրությունները դրված են»,-ասել է նա: Զախարովան կոչ է արել այս փուլում «չքննարկել այդ փաստաթղթի չիրականացման սցենար»:
«Եկեք խոսենք այն մասին, թե ինչ անել, որ այն իրականացվի, իսկ այս ուղղությամբ քիչ բան չի արվում»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով խաղաղապահների հարցին՝ Զախարովան նշել է, որ այն քննարկվել է դեռ մեկ ամիս առաջ, այդ թվում՝ հոկտեմբերի 9-10-ը ՌԴ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպմանը:
Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները պատերազմը նոյեմբերի 10-ի ժամը 01.00-ից դադարեցնելու մասինհայտարարությունեն ստորագրել:

Russia hopes Karabakh statement will be honored by all parties – Zakharova
YEREVAN, NOVEMBER 10, ARMENPRESS. Moscow is adamant the joint statement by Azerbaijan’s President Ilham Aliyev, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin on the full cessation of hostilities in Nagorno Karabakh must be complied with by all signatories, Russian Foreign Ministry Spokeswoman Maria Zakharova told the television broadcaster RTVI in an interview, reports TASS.
“This document has the status of a statement. We proceed from the assumption it must be complied with by all signatories. Their signatures are a hard fact”, she said.
She warned against speculations about various scenarios of how this agreement may fail to be implemented.
“Let’s talk about what is to be done to make it a reality. And a great deal is being done with an eye to that”, Zakharova said, adding that the agreement was a result of consensus and all signatories agreed it was crucial to implement it.
As for the peacekeepers, Zakharova said it has been discussed a month ago, also at the October 9-10 meeting of the Armenian, Russian and Azerbaijani foreign ministers.