Հունգարիայում Սահմանադրության փոփոխությամբ՝ սահմանափակվել է վարչապետի պաշտոնավարման ժամկետը
Հունգարիայի նախագահ Տամաշ Շույոկը ստորագրել է Սահմանադրության 16-րդ փոփոխությունը, որով սահմանափակվում է վարչապետի պաշտոնում անձի պաշտոնավարման ժամկետը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փոփոխության համաձայն՝ վարչապետ չի կարող ընտրվել այն անձը, որը նախկինում այդ պաշտոնը զբաղեցրել է ընդհանուր առմամբ առնվազն 8 տարի՝ ներառյալ ընդմիջումներով պաշտոնավարումը։
Փոփոխությամբ սահմանվում է, որ 8 տարվա ժամկետի հաշվարկում ներառվում է 1990 թվականի մայիսի 2-ից հետո սկսված վարչապետական պաշտոնավարումը։
Հունգարական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ փոփոխությունը նախաձեռնել է իշխող «Տիսա» կուսակցությունը։ Այն հունիսի 15-ին հավանության էր արժանացել խորհրդարանի կողմից։
Փոփոխությունն իրավական առումով բացառում է նախկին վարչապետ Վիկտոր Օրբանի վերադարձը կառավարության ղեկավարի պաշտոնին։ Օրբանը Հունգարիայի վարչապետ է եղել 1998-2002 թվականներին, ապա՝ 2010-2026 թվականներին։
Նախագահական պալատից հայտնել են, որ հանրապետության նախագահը արձանագրել է՝ Սահմանադրության փոփոխությունը համապատասխանում է անհրաժեշտ պահանջներին, և նախնական սահմանադրական վերահսկողության ընթացակարգ նախաձեռնելու հիմքեր չկան։
Փոփոխության հիմնավորման մեջ նշվում է, որ դրա նպատակն է պաշտպանել իրավունքի գերակայության և ժողովրդավարության սահմանադրական սկզբունքները։
Օրբանի գլխավորած «Ֆիդես» կուսակցությունը քննադատել է որոշումը՝ այն որակելով անձնավորված և հետադարձ ուժ ունեցող կարգավորում։

Hungarian President Tamás Sulyok, an appointee of former Prime Minister Viktor Orbán, on Friday approved a constitutional amendment barring the same Orbán from returning to office.
The amendment limits prime ministers to no more than eight years in office. Orbán served a total of 20 years. The Hungarian parliament overwhelmingly approved the amendment on Monday, sending it to the president’s desk for his signature.
The amendment follows a longtime campaign promise by the Magyar government to introduce term limits, which would also apply to Prime Minister Péter Magyar, too.
Viktor Orbán’s Fidesz party criticized the law, calling it a personalized measure with retroactive effect.
In his decision, Sulyok wrote that the popularly dubbed “lex Orbán” was “virtually unique both in Europe and worldwide.” Although he signed the amendment instead of sending it to the Constitutional Court for review, he said that the decision would be “limiting” the will of the people, POLITICO reported.
Meanwhile, Magyar is working to remove president Sulyok from office, accusing him of being a “puppet” of the previous regime. The incoming prime minister’s efforts to turn the page on the Orbán regime ran into trouble earlier this year when Sulyok rejected Magyar’s demand that he resign, setting up what Sulyok has called a “constitutional crisis.”