Հունգարիայում Սահմանադրության փոփոխությամբ՝ սահմանափակվել է վարչապետի պաշտոնավարման ժամկետը
Հունգարիայի նախագահ Տամաշ Շույոկը ստորագրել է Սահմանադրության 16-րդ փոփոխությունը, որով սահմանափակվում է վարչապետի պաշտոնում անձի պաշտոնավարման ժամկետը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փոփոխության համաձայն՝ վարչապետ չի կարող ընտրվել այն անձը, որը նախկինում այդ պաշտոնը զբաղեցրել է ընդհանուր առմամբ առնվազն 8 տարի՝ ներառյալ ընդմիջումներով պաշտոնավարումը։
Փոփոխությամբ սահմանվում է, որ 8 տարվա ժամկետի հաշվարկում ներառվում է 1990 թվականի մայիսի 2-ից հետո սկսված վարչապետական պաշտոնավարումը։
Հունգարական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ փոփոխությունը նախաձեռնել է իշխող «Տիսա» կուսակցությունը։ Այն հունիսի 15-ին հավանության էր արժանացել խորհրդարանի կողմից։
Փոփոխությունն իրավական առումով բացառում է նախկին վարչապետ Վիկտոր Օրբանի վերադարձը կառավարության ղեկավարի պաշտոնին։ Օրբանը Հունգարիայի վարչապետ է եղել 1998-2002 թվականներին, ապա՝ 2010-2026 թվականներին։
Նախագահական պալատից հայտնել են, որ հանրապետության նախագահը արձանագրել է՝ Սահմանադրության փոփոխությունը համապատասխանում է անհրաժեշտ պահանջներին, և նախնական սահմանադրական վերահսկողության ընթացակարգ նախաձեռնելու հիմքեր չկան։
Փոփոխության հիմնավորման մեջ նշվում է, որ դրա նպատակն է պաշտպանել իրավունքի գերակայության և ժողովրդավարության սահմանադրական սկզբունքները։
Օրբանի գլխավորած «Ֆիդես» կուսակցությունը քննադատել է որոշումը՝ այն որակելով անձնավորված և հետադարձ ուժ ունեցող կարգավորում։

В Венгрии поправкой к Конституции ограничен срок полномочий премьер-министра
Президент Венгрии Тамаш Суджок подписал 16-ю поправку к Конституции, которая ограничивает срок полномочий лица, занимающего должность премьер-министра.
Как передает Арменпресс, согласно поправке, не может быть избрано премьер-министром лицо, занимавшее этот пост в общей сложности не менее 8 лет, включая перерывы в работе.
Поправка предусматривает, что 8-летний срок включает в себя срок полномочий премьер-министра, начавшийся после 2 мая 1990 года.
По данным венгерских СМИ, поправка была инициирована правящей партией «Тиса». Она была одобрена парламентом 15 июня.
Поправка юридически исключает возвращение бывшего премьер-министра Виктора Орбана на пост главы правительства. Орбан был премьер-министром Венгрии с 1998 по 2002 год, а затем с 2010 по 2026 год.
Президент республики заявил, что поправка к Конституции соответствует необходимым требованиям и нет оснований для начала процедуры предварительного конституционного пересмотра.
В обосновании поправки говорится, что она направлена на защиту конституционных принципов верховенства права и демократии.
Партия «Фидес» Орбана раскритиковала это решение, назвав его персонализированным и постановлением, имеющим обратную силу.