ՍԴ 2 դատավոր չի մասնակցի ընտրությունների արդյունքների վիճարկման գործի քննությանը
Սահմանադրական դատարանի երկու դատավոր չեն մասնակցի հունիսի 7-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների վիճարկման վերաբերյալ դիմումների քննությանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սահմանադրական դատարանը, քննելով «Նոր ուժ» կուսակցության դիմումը, որոշել է, որ ՍԴ դատավորներ Արտակ Զեյնալյանն ու Վլադիմիր Վարդանյանը չեն կարող մասնակցել գործի քննությանը, քանի որ նրանք կանխակալ վերաբերմունք ունեն որպես կողմ հանդես եկող անձի, նրա ներկայացուցչի, դատավարության այլ մասնակիցների նկատմամբ:
Սահմանադրական դատարանը նաև որոշել է գործով որպես երրորդ անձ ներգրավել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը։
Սահմանադրական դատարանը որոշում է կայացրել որպես պատասխանող կողմ ներգրավել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին, որպես հարակից պատասխանողներ՝ ՀՀ դատախազությանը, ներքին գործերի նախարարությանը և հակակոռուպցիոն կոմիտեին։
Սահմանադրական դատարանը որոշել է ընտրությունների արդյունք  ները վիճարկելու վերաբերյալ 7 քաղաքական ուժերի դիմումները միավորել և քննել մեկ նիստում, որը կկայանա հունիսի 26-ին։
Ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու դիմումներ են ներկայացրել «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը, «Հայաստան» դաշինքը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, «Միասնության թևեր» կուսակցությունը, «Դեմոկրատիա, օրենք, կարգապահություն» կուսակցությունը, «Նոր ուժ» կուսակցությունը և «Հանուն հանրապետության» կուսակցությունը։
Հայաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հունիսի 14-ին ամփոփել է հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները։ Ընտրությունների արդյունքներով խորհրդարան է անցել երեք քաղաքական ուժ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը (726 հազար 819 ձայն, 49.7456 տոկոս), «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը (340 հազար 006 ձայն, 23.2710 տոկոս) և «Հայաստան» դաշինքը (144 հազար 983 ձայն, 9.9231 տոկոս): «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը նոր ձևավորվելիք խորհրդարանում կունենա 64 մանդատ, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը՝ 29 մանդատ, «Հայաստան» դաշինքը՝ 12 մանդատ։

Двое судей Конституционного суда Армении не будут участвовать в рассмотрении дела об оспаривании итогов парламентских выборов
Двое судей Конституционного суда Армении не будут участвовать в рассмотрении заявлений об оспаривании результатов парламентских выборов, состоявшихся в стране 7 июня.
По сообщению «Арменпресс», Конституционный суд, рассматривая заявление партии «Новая сила», постановил, что судьи Конституционного суда Артак Зейналян и Владимир Варданян не могут участвовать в рассмотрении дела, поскольку имеют предвзятое отношение к лицу, выступающему в качестве стороны, его представителю и другим участникам судебного процесса.
Конституционный суд также решил привлечь к делу в качестве третьей стороны партию «Гражданский договор».
Конституционный суд решил привлечь в качестве ответчика Центральную избирательную комиссию, а в качестве соответчиков — прокуратуру РА, Министерство внутренних дел и Антикоррупционный комитет.
Конституционный суд принял решение объединить заявления 7 политических сил, оспаривающих результаты выборов, и рассмотреть их на одном заседании, которое состоится 26 июня.
Заявление об оспаривании результатов выборов подали блок «Сильная Армения», блок «Армения», партия «Процветающая Армения», партия «Крылья единства», партия «Демократия, Закон, Дисциплина», партия «Новая сила» и партия «За Республику».
14 июня Центральная избирательная комиссия Армении подвела итоги парламентских выборов, состоявшихся 7 июня. По результатам выборов в парламент прошли три политические силы: партия «Гражданский договор» (726 819 голосов, 49,7456%), блок «Сильная Армения» (340 006 голосов, 23,2710%) и блок «Армения» (144 983 голоса, 9,9231%). Партия «Гражданский договор» получит 64 мандата в новообразованном парламенте, блок «Сильная Армения» — 29 мандатов, а блок «Армения» — 12 мандатов.