Բելգիայի դեսպանը Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների համար պայծառ ապագա է կանխատեսում
Հայաստանում Բելգիայի դեսպան Էրիկ Դե Մույնքը կարծում է, որ Հայաստանի Հանրապետության եվրոպական օրակարգն այժմ առավել հարուստ է, քան մի քանի տարի առաջ։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Եվրամիության միջև հարաբերություններն ապագայում ավելի կծաղկեն։
Բելգիայի դեսպանն այդպիսի կարծիք է հայտնել «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում՝ գնահատելով Հայաստան-Բելգիա երկկողմ հարաբերությունների ներկա մակարդակն ու Հայաստան-Եվրոպական միություն ռազմավարական գործընկերության ապագայի հեռանկարները։
Դեսպանի բնորոշմամբ՝ Հայաստան-Բելգիա քաղաքական երկխոսությունն այսօր գտնվում է ամենաբարձր մակարդակի վրա։
«Մեր դեսպանությունը սկսել է գործել 2023 թվականի սեպտեմբերից, և ընդամենը մեկ ամիս առաջ մեր վարչապետ պարոն Բարտ դե Վևերն այստեղ էր՝ դեսպանության շենքի պաշտոնական բացման արարողությանը մասնակցելու համար։ Եվ նրանից անմիջապես հետո մեզ այցելեց խորհրդարանի խոսնակ պարոն դե Ռովերը։ Այսպիսով, մենք ինտենսիվ երկխոսություն ունենք Հայաստանի և վերջինիս իշխանությունների հետ»,-շեշտել է Էրիկ Դե Մույնքը։
Անդրադառնալով հայկական ապրանքների՝  ռուսական շուկա ներմուծումների համար տնտեսական սահմանափակումների կիրառմանն ու այդ ֆոնին Հայաստանի և Եվրամիության միջև տնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը, այդ գործընթացում Բելգիայի դերակատարությանը՝ դեսպանն ընդգծել է, որ այժմ ակտիվ աշխատանքներ են տարվում Երևանի ու Բրյուսելի միջև երկկողմ գործընկերության ամրապնդման ուղղությամբ։
«Որպես դեսպանատուն՝ մենք ջանասիրաբար աշխատում ենք Հայաստանի և Բելգիայի միջև տնտեսական կապերն ակտիվացնելու ուղղությամբ։ Օրինակ, վերջերս մենք Բելգիայում ընդունեցինք «Enterprise Armenia» ընկերության գործադիր տնօրեն Գոհար Աբաջյանին։ Նա հնարավորություն ունեցավ այցելել կիսահաղորդիչներին նվիրված համաժողովին և հանդիպել այդ ոլորտի բելգիացի  գործիչների հետ։
Մենք նաև ջանասիրաբար աշխատում ենք Հայաստանում տեխնոլոգիական բոլոր ոլորտներում, ինչպես նաև այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են սնունդն ու խմիչքը։ Մենք աշխատում ենք Բելգիա-Հայաստան Առևտրի պալատի հետ՝ այդ կապերը հաստատելու և ապահովելու համար, որպեսզի կարողանանք ամրապնդել երկկողմ գործարար կապեր Բելգիայի և Հայաստանի միջև»,-նշել է դեսպան Դե Մույնքը։
Կիսվելով Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների հեռանկարների շուրջ իր մոտեցումներով՝ դեսպանը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանի Հանրապետության եվրոպական օրակարգն այժմ ավելի հարուստ և ընդգրկուն է, քան մի քանի տարի առաջ։
«Երբ ես եկա Հայաստան, Բելգիայի դեսպանատունը 14-րդ եվրոպական դեսպանատունն էր, որը բացվեց այստեղ՝ Երևանում։ Այդ ժամանակից ի վեր, կարծում եմ, որ մենք բացել ենք ևս երկու կամ երեք դեսպանատներ։ Այսպիսով, կարծում եմ, որ Հայաստանի եվրոպական օրակարգն ավելի հարուստ է, քան երեք տարի առաջ, և ես տեսնում եմ դրա ծաղկումն ապագայում, ես տեսնում եմ, որ Հայաստանի և Եվրամիության ապագան շատ պայծառ է»,-եզրափակել է ՀՀ-ում Բելգիայի դեսպանը։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը Հայաստանում հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ արգելել կամ սահմանափակումներ էր կիրառել հայկական բազմաթիվ ապրանքների ներմուծման նկատմամբ։ Արգելքներն ու սահմանափակումները մինչ այս պահը չեն հանվել։
Այս ամենի ֆոնին Եվրամիությունը Հայաստանին աջակցելու պատրաստակամություն է հայտնել։ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում հայտարարել էր, որ Բրյուսելը Երևանի համար պատրաստում է աջակցության լրացուցիչ փաթեթ, որը ներառում է 50 միլիոն եվրոյի հրատապ աջակցություն, ինչպես նաև լրացուցիչ միջոցառումներ՝ հայկական արտադրանքի արտահանման հնարավորությունների ընդլայնման և առևտրի դյուրացման նպատակով։

Belgian Ambassador says Armenia–EU relations will continue to thrive as agenda expands
Belgian Ambassador to Armenia Eric De Muynck has said that Armenia’s European agenda is broader and more dynamic today than it was just a few years ago.
In an interview with Armenpress, the ambassador expressed confidence that relations between Armenia and the European Union will continue to thrive in the years ahead.
Ambassador Eric De Muynck spoke about the current state of bilateral relations between Armenia and Belgium and discussed the future prospects of the Armenia–European Union strategic partnership.
According to the ambassador, political dialogue between Armenia and Belgium is currently at its highest level ever.
“Our embassy has been operating since September 2023, and just a month ago our Prime Minister, Bart De Wever, visited Armenia to attend the official opening ceremony of the embassy building. Shortly thereafter, we were also visited by the Speaker of Parliament, Mr. De Roover. Therefore, we maintain an intensive dialogue with Armenia and its authorities,” the Belgian ambassador said.
Addressing the economic restrictions affecting the import of Armenian goods into the Russian market, as well as the expansion of economic cooperation between Armenia and the European Union in that context and Belgium’s role in the process, Ambassador Eric De Muynck emphasized that active efforts are currently underway to strengthen bilateral cooperation between Yerevan and Brussels.
“As an embassy, we are working diligently to enhance economic ties between Armenia and Belgium. For example, we recently hosted Gohar Abajyan, CEO of Enterprise Armenia, in Belgium. She had the opportunity to attend a conference dedicated to semiconductors and meet with Belgian stakeholders and industry leaders in the field.
We are also actively engaged in promoting cooperation across Armenia’s technology sector, as well as industries such as food and beverages. We work closely with the Belgium–Armenia Chamber of Commerce to establish and strengthen these connections, with the aim of fostering stronger bilateral business relations between Belgium and Armenia,” Ambassador Eric De Muynck said.
Sharing his views on the future prospects of Armenia–European Union relations, Ambassador Eric De Muynck said that Armenia’s European agenda is now broader and more comprehensive than it was just a few years ago.
“When I arrived in Armenia, the Belgian Embassy was the 14th European embassy to open in Yerevan. Since then, I believe two or three more European embassies have been established here. This, in my view, demonstrates that Armenia’s European agenda is far richer today than it was three years ago, and I see it thriving in the future, and I believe the future of relations between Armenia and the European Union is very bright,” the Belgian Ambassador to Armenia concluded.
Ahead of the parliamentary elections held on June 7, Russia imposed restrictions and bans on the import of numerous Armenian goods, which remain in effect today. The move prompted exporters to look for new markets, including in the EU. The EU has since announced support measures. European Commission President Ursula von der Leyen, following a phone call with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, announced immediate financial assistance of more than €50 million, along with other support measures to facilitate trade, including measures to expand export opportunities for Armenian goods.