Բունդեսթագի ընդդիմադիր կուսակցությունը պահանջում է արգելել «Գորշ գայլեր»-ի գործունեությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բունդեսթագի ընդդիմադիր Ձախ կուսակցության պատգամավոր Սևիմ Դաղդելենը հանդես է եկել Գերմանիայի տարածքում «Գորշ գայլեր» խմբավորման գործունեության կասեցման պահանջով:
«Դաշնային կառավարությունը պետք է անհապաղ հետևի Ֆրանսիայի օրինակին և արգելի այս երկրում «Գորշ գայլերի» հովանոցային կազմակերպության՝ Գերմանիայի դեմոկրատական ազգայնական թուրքական ասոցիացիաների ֆեդերացիայի (ADÜTDF) գործունեությունը »,-նշել է Ձախ կուսակցության պատգամավոր Սևիմ Դաղդելենը:
Դաղդելենը նշել է, որ քրդերի, հայերի, ալևիների, հույների և հրեաների դեմ սադրանքներ հրահրելով նրանք Գերմանիայում ծառայում են հասարակության բևեռացմանը և մասնատմանը: «ADÜTDF»- ը ծայրահեղ աջակողմյան, ծայրահեղ ազգայնական խոշոր կազմակերպություն է, տարբեր գնահատականներով ունի մոտավորապես 7 հազար անդամ:
«Թուրքիայում «Գորշ գայլերը» իշխանության կոալիցիոն գործընկեր՝ աջակողմյան թուրքական կուսակցության՝ «Ազգայնական շարժման» հետ միասին սերտ կապեր ունեն ահաբեկիչ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի շրջապատի հետ: Իսլամիստական և ֆաշիստական կազմակերպությունների նկատմամբ պետք է զրոյական հանդուրժողականություն լինի մեր երկրում: Դրա համար պետք է հետևենք Ֆրանսիայի օրինակին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ավելացրել է Դաղդելենը:
Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Ժերալ Մուսա Դարմանեն 2020թ. նոյեմբերի 4-ին հայտարարել է, որ Ֆրանսիայում թուրքական ծայրահեղ ազգայնական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության գործունեությունը պաշտոնապես արգելվել է:

YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. Member of the German Bundestag from The Left Party Sevim Dağdelen has urged to suspend the activity of the Turkish ultra-nationalist “Gray Wolves” group in Germany.
“The Federal Government has to immediately follow France’s example and ban the Federation of Associations of Turkish Democratic Idealists (ADÜTDF), which is the umbrella organization of the Gray Wolves in this country”, MP Sevim Dağdelen said.
Dağdelen said they push Germany into polarization and division with provocations against Kurds, Armenians, Alevis, Greeks and Jews.
ADÜTDF is an extremist rightest organization, having nearly 7,000 members according to various estimates.
“The Gray Wolves, together with the right-wing Turkish party – the Nationalist Movement, have close links with the circle of terrorist President Recep Tayyip Erdogan. There should be zero tolerance for Islamist and fascist organizations in our country. For that purpose we need to follow France’s example”, Sevim Dağdelen said.
On November 4, 2020, French Minister of Interior Gérald Darmanin announced that France has officially banned the activity of Gray Wolves.