Նյու Յորքը՝ Թրամփի դեմ. ցույցեր եւ բախումներ ոստիկանության հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Black Lives Matter շարժման ներկայացուցիչները ցույցի են դուրս եկել Նյու Յորքի Մանհեթենում: Ցուցարարների շարասյունն ուղեկցել են ոստիկանությունը եւ մամուլի հսկայական թվով աշխատակիցներ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Բախումներից խուսափել հնարավոր չեղավ: Երթի մասնակիցներից մեկի մոտ հայտնաբերեցին ու առգրավեցին շղթա եւ երկաթե ձող: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ՌԻԱ Նովոստիի թղթակիցը: Ակտիվիստը ձերբակալվել Է:
Ոստիկանները, որոնք ուղեկցում Էին բազմությունը, մեկնաբանություններ չեն տալիս այս միջադեպի առնչությամբ: Բողոքի մասնակիցների բազմության մեջ կան սադրիչներ, որոնք վիրավորում են ոստիկանությանը:
Դրա հետ մեկտեղ նրանք հայտարարում են, որ կարգի պահապանները աշխատում են մարմնին ամրացված խցիկներով, որոնք անջատված են, ինչը նահանգի օրենսդրության խախտում Է: Այնուամենայնիվ, բազմությունը եկավ Յունիոն-զբոսապուրակի մոտ:
Ցույցերը, որոնք սկզբում խաղաղ Էին ընթանում, վերաճեցին հակամարտության, երբ, ականատեսների խոսքով, ոստիկաններից մեկը խնդրեց իրեն չնկարահանել հեռախոսով եւ սարքը մի կողմ հրեց: Բողոքողն իբրեւ թե հեռախոսով հարվածեց ոստիկանին: Իրադրությունը կտրուկ սրվեց, եւ տեղում իրավապահների լրացուցիչ ստորաբաժանումներ կենտրոնացվեց, սկսվեցին բախումներ ու ձերբակալություններ:

Нью-Йорк против Трампа: демонстрации и стычки с полицией
Представители движения Black Lives Matter собрались на демонстрацию в Нью-Йорке на Манхеттене. Колонны протестующих сопровождали полиция и огромное количество прессы. Не обошлось без столкновений. У одного из участников шествия изъяли цепь и железный прут, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
У одного из участников протестов активистов движения Black Lives Matter в Нью-Йорке изъяли цепь и железный прут, передает корреспондент РИА Новости.
Активист был задержан. Полицейские, сопровождающие толпу, не дают комментариев по данному инциденту.
В толпе протестующих есть провокаторы, оскорбляющие полицию. При этом они заявляют, что стражи порядка работают с выключенными нательными камерами, что является нарушением законодательства штата.
Тем временем толпа пришла к парку Юнион-сквер.
Поначалу мирные протесты наМанхэттенепереросли в конфликт, когда, по словам очевидцев, один из полицейских попросил не снимать его на телефон и оттолкнул аппарат от себя. Протестующий якобы ударил полицейского телефоном. Ситуация резко обострилась, и к шествию были стянуты дополнительные подразделения правоохранителей, начались стычки и задержания.