Իրանը պատրաստ է քննարկելու ԱԷՄԳ-ի մուտքը միջուկային օբյեկտներ միայն պատժամիջոցների վերացումից հետո
Իրանի իշխանությունները պատրաստ կլինեն քննարկելու ԱԷՄԳ-ի տեսուչների մուտքը պատերազմի ընթացքում վնասված միջուկային օբյեկտներ միայն պատժամիջոցների լիակատար վերացումից  և Միացյալ Նահանգների կողմից հուշագրի պարտավորությունների կատարումից հետո։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի փոխնախարար Քազեմ Ղարիբաբադին։
«Ներկայում չկան հարձակման ենթարկված օբյեկտներ և միջուկային նյութեր մուտքի տրամադրման ծրագրեր։ Այդ հարցերը կքննարկվեն և կլուծվեն բացառապես վերջնական համաձայնագրի  (խմբ․՝Վաշինգտոնի հետ) շրջանակներում և միայն, երբ մյուս կողմը գործնական քայլեր կատարի բոլոր պատժամիջոցների լիակատար վերացման և մյուս պարտավորությունների կատարման ուղղությամբ», - գրել է նա X սոցիալական ցանցի իր էջում։
Նման հայտարարություն հունիսի 23-ին արել էր նաև ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային։
Հունիսի կեսերին ամերիկյան և իրանական կողմերն ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որը նախատեսում է մարտական գործողությունների անհապաղ դադարեցում բոլոր ճակատներում, ներառյալ  Լիբանանում։ Հունիսի 21-ին Շվեյցարիայի Բյուրգենշտոկ քաղաքում Կատարի և Պակիստանի միջնորդությամբ տեղի են ունեցել ԱՄՆ-ի և Իրանի բանակցությունները հուշագրի իրականացման շուրջ։ Ավելի ուշ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է չեղյալ հայտարարել ԱՄՆ պաշտոնատար անձանց և նրանց իրանցի պաշտոնակիցների հետագա հանդիպումները, եթե Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև համաձայնություն չլինի Իսլամական Հանրապետություն Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) տեսուչների վերադարձի վերաբերյալ: Իսկ ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին հայտնել էր, որ իրանական միջուկային օբյեկտներում ստուգումներն անխուսափելի են։

Иран готов обсуждать доступ МАГАТЭ к ядерным объектам только после снятия санкций
Иранские власти будут готовы обсуждать доступ инспекторов МАГАТЭ к ядерным объектам, поврежденным во время войны, только после полного снятия санкций и выполнения Соединенными Штатами обязательств по меморандуму.
По сообщению «Арменпресс», об этом заявил заместитель министра иностранных дел Исламской Республики Казем Гарибабади.
«В настоящее время планов по предоставлению доступа к атакованным объектам и ядерным материалам нет. Эти вопросы будут обсуждаться и решаться исключительно в рамках окончательного соглашения (ред. - с Вашингтоном) и только тогда, когда другая сторона предпримет практические шаги к полному снятию всех санкций и выполнению других обязательств», — написал он на своей странице в социальной сети X.
Аналогичное заявление сделал и официальный представитель МИД Исмаил Багаи 23 июня.
В середине июня американская и иранская стороны подписали меморандум о взаимопонимании, который предусматривает немедленное прекращение боевых действий на всех фронтах, в том числе в Ливане. 21 июня в Бюргенштоке, Швейцария, при посредничестве Катара и Пакистана состоялись переговоры между США и Ираном по выполнению меморандума. Позже президент США Дональд Трамп пригрозил отменить дальнейшие встречи американских чиновников с их иранскими коллегами, если Тегеран и Вашингтон не достигнут соглашения о возвращении инспекторов МАГАТЭ в Исламскую Республику. А генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси заявил, что инспекции иранских ядерных объектов неизбежны.