ԵՄ խորհուրդը հավանություն է տվել ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրային համաձայնագրին
ԵՄ Խորհուրդը հաստատել է ԵՄ-ԱՄՆ առևտրային համաձայնագրի շրջանակում սակագնային պարտավորությունները։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Deutsche Welle-ն, այդ մասին հայտարարել է ԵՄ Խորհրդի մամուլի ծառայությունը։
Բրյուսելը պարզաբանել է, որ 2025 թվականի օգոստոսի 21-ի ԵՄ-ԱՄՆ համատեղ հայտարարության մեջ ամրագրված պարտավորություններին համապատասխան՝ պաշտոնապես ընդունվել են երկու կանոնակարգեր։
«Այդ կանոնակարգերի ընդունումն ավարտում է օրենսդրական գործընթացը և վերահաստատում ԵՄ-ի հանձնառությունը կայուն, կանխատեսելի և փոխշահավետ տրանսատլանտյան առևտրային հարաբերությունների հարցում՝ միաժամանակ պահպանելով եվրոպական տնտեսական շահերը պաշտպանելու համար անհրաժեշտ երաշխիքները», - նշված է ԵՄ Խորհրդի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Հաստատված կանոնակարգերը վերացնում են Միացյալ Նահանգներից արդյունաբերական ապրանքների վրա մնացած ԵՄ մաքսատուրքերը, ներմուծում են արտոնյալ մուտք որոշակի տեսակի ծովամթերքի և որոշ գյուղատնտեսական ապրանքների համար Միացյալ Նահանգներից, և երկարաձգում են ծովախեցգետնի ներմուծման վրա դրված մաքսատուրքերի կասեցումը։
Միևնույն ժամանակ, կանոնակարգերը նախատեսում են մեխանիզմ, որը թույլ է տալիս Եվրոպական հանձնաժողովին արագ արձագանքել ներմուծման զգալի աճի դեպքում, որը լուրջ վնաս է հասցնում կամ սպառնում է լուրջ վնաս հասցնել ԵՄ օպերատորներին։
Բացի այդ, ԵՄ-ի կարողությունները կասեցնելու սակագնային արտոնությունները չեղարկվում են այն դեպքերում, երբ ԱՄՆ-ն չի կատարում իր պարտավորությունները, խաթարում է համատեղ հայտարարության նպատակները կամ հավասարակշռված առևտրային հարաբերությունները, այդ թվում՝ խտրական միջոցառումների միջոցով։

The Council of the European Union has approved the tariff commitments under the EU-U.S. trade agreement, the Council’s press service said.
Brussels said that, in line with the commitments set out in the EU-U.S. Joint Statement of August 21, 2025, it had formally adopted two regulations.
“The adoption of these regulations completes the legislative process and reaffirms the EU’s commitment to stable, predictable and mutually beneficial transatlantic trade relations, while preserving the necessary safeguards to protect European economic interests,” the Council said in a statement.
The approved regulations eliminate the remaining EU customs duties on industrial goods imported from the United States, introduce preferential access for certain categories of seafood and agricultural products from the United States, and extend the suspension of customs duties on imports of lobsters.
At the same time, the regulations establish a mechanism allowing the European Commission to respond rapidly in the event of a significant increase in imports that causes, or threatens to cause, serious harm to EU operators.
In addition, the regulations provide for the suspension of tariff preferences if the United States fails to fulfil its commitments, undermines the objectives of the joint statement or disrupts balanced trade relations, including through discriminatory measures.