ԱՄՆ երկրաբանական ծառայությունը հայտնել է, թե որքան ժամանակ Վենեսուելայում երկրաշարժից հետո կշարունակվեն հետցնցումները
Վենեսուելայի երկրաշարժերի հետցնցումները կարող են տևել մի քանի ամսից մինչև մեկ տարի։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ երկրաբանական ծառայության երկրաշարժերի վտանգի ծրագրի համակարգող Ուիլյամ Բարնհարթը։
«Այդ երկրաշարժից հետո հետցնցումները, հավանաբար, կշարունակվեն մի քանի ամսից մինչև մեկ տարի։ Այս հետցնցումներից մի քանիսը կարող են բավականաչափ ուժեղ լինել՝ առաջացնելով ուժեղ ցնցումներ և նույնիսկ ավելի մեծ վնասներ», - ասել է Բարնհարթը։
Նա նաև նշել է, որ հետցնցումների հաճախականությունն ու ուժգնությունը ժամանակի ընթացքում կնվազեն։
Վենեսուելայի տարածքը ցնցվել է երկու հզոր երկրաշարժերից, որոնցից առաջինը, ըստ ԱՄՆ երկրաբանական ծառայության, կազմել է 7.2 մագնիտուդ, իսկ երկրորդը՝ 7.5 մագնիտուդ։ Դրանց հետևել են ևս երեսուն ցնցումներ։ Իշխանությունները հայտնել են, որ զոհվել է առնվազն 164 մարդ, վիրավորվել՝ 971-ը։ Ավերվել են բազմաթիվ տներ, վնասվել են ենթակառուցվածքներ, իսկ երկրի գլխավոր օդանավակայանը փակվել է։

USGS says aftershocks in Venezuela could continue for up to a year
Aftershocks following the recent earthquakes in Venezuela could continue for several months to up to a year, William Barnhart, coordinator of the U.S. Geological Survey’s Earthquake Hazards Program, has said.
“Aftershocks following this earthquake will likely continue for several months to up to a year. Some of these aftershocks may be strong enough to produce significant shaking and even cause additional damage,” Barnhart said. He added that the frequency and intensity of the aftershocks are expected to decrease over time.
Venezuela was struck by two powerful earthquakes. According to the U.S. Geological Survey, the first measured magnitude 7.2 and the second magnitude 7.5. More than 30 aftershocks followed.
Authorities said at least 164 people were killed and 971 others injured. Numerous homes were destroyed, infrastructure was damaged, and the country’s main airport was closed.