Իրանը կարող է մինչև 50 միլիարդ դոլար ստանալ պատժամիջոցների վերացման և ակտիվների ապասառեցման հաշվին
Իրանը կարող է մինչև 50 միլիարդ դոլար ստանալ ԱՄՆ-ի հետ պատժամիջոցների վերացման և ակտիվների ապասառեցման վերաբերյալ բոլոր պայմանավորվածություններն իրագործելու դեպքում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է «Ալ Ջազիրա»-ն՝ հղում անելով բանակցություններին քաջատեղյակ աղբյուրների։ Սկզբում Դոհայում համաձայնեցվել է 6-ական միլիարդ դոլարի երկու տրանշ. անհրաժեշտ փաստաթղթերի ստորագրման վերջնական արարողությունը պետք է անցկացվեր Շվեյցարիայում, իսկ իրանական կողմի ներկայացուցիչն այժմ հայտարարել է, որ գործընթացն ավարտված է։ Բանակցությունների 60 օրվա ընթացքում կարող է ապասառեցվել ևս 12 միլիարդ դոլար։ Եթե կողմերը հասնեն վերջնական համաձայնության, պատժամիջոցների վերացումը և վերադարձված ակտիվները կարող են գնահատվել 50 միլիարդ դոլար, հաղորդում է հեռուստաալիքը։
ԱՄՆ-ն չի ցանկանում, որ այս միջոցները հայտնվեն Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի մոտ. ենթադրվում է, որ դրանք կծախսվեն պարենամթերքի և բժշկական պարագաների վրա։ Վաշինգտոնը նաև ցանկանում է, որ ապրանքները ձեռք բերվեն ֆինանսական ուղիներով և Միացյալ Նահանգների հետ կապված շուկաներում։ Պարզ չէ՝ արդյոք Թեհրանը լիովին համաձայնե՞լ է այս պահանջներին։
ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հունիսի 22-ին հայտարարել է, որ Իրանի ակտիվների ապասառեցումը հնարավոր է, սակայն միջոցները պետք է օգտագործվեն ոչ թե իրանամետ խմբավորումների ֆինանսավորման, այլ, օրինակ, ամերիկյան գյուղատնտեսական արտադրանք գնելու համար։

За счет отмены санкций и разморозки активов Иран может получить до 50 млрд долларов
Ирану в случае реализации всех договоренностей с США относительно снятия санкций и разблокирования активов может достаться до $50 млрд. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщила "Аль-Джазира" со ссылкой на источники, знакомые с переговорами.
По их словам, сначала в Дохе согласовали два транша по $6 млрд, финальная церемония подписания нужных документов должна была пройти в Швейцарии, а представитель иранской стороны теперь заявил, что процесс завершен.
В течение 60 дней переговоров могут быть разморожены еще $12 млрд. Если стороны достигнут окончательного соглашения, отмена санкций и возвращенные активы можно будет оценить в сумму в $50 млрд, передает телеканал.
По его данным, США не желают, чтобы эти средства оказались у Корпуса стражей исламской революции; предполагается, что их потратят на продовольствие и медицинские товары. Вашингтон также хочет, чтобы товары приобретались через финансовые каналы и на рынках, связанных с США. Неясно, согласился ли полностью Тегеран с данными требованиями.
Вице-президент США Джей Ди Вэнс 22 июня заявил, что размораживание активов Ирана возможно, однако средства должны идти не на финансирование проиранских группировок, а к примеру, на закупку американской сельскохозяйственной продукции.