Թուրքիան հրապարակել է նոր Bayraktar TB2 ԱԹՍ-ների լուսանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Բայքար» ընկերության տեխնիկական պաշտպանության պատասխանատու, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի փեսա Սելջուկ Բայրաքթարը սոցիալական ցանցերում հրապարակել է անօդաչու թռչող նոր սարքերի՝ Bayraktar-ների լուսանկարները։
«Թաքվիմ» լրատվական կայքի բնութագրմամբ՝ «նոր Bayraktar ԱԹՍ-ները իրենց տեխնիկական առանձնահատկությունների շնորհիվ համարվում են ամենալավը»։
Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծած ագրեսիայի ընթացքում լայնորեն կիրառվել է թուրքական օդուժը և զինտեխնիկան։ Ադրբեջանական կողմը լայնորեն օգտագործում է թուրքական տարբեր տեսակի անօդաչու թռչող սարքեր, մասնավորապես Bayraktar TB-2 հարվածային ԱԹՍ և KARGU 4-պտուտականի կվադրոկոպտերներ։ Միջազգային ճնշման արդյունքում մի քանի երկրներ հրաժարվել են Թուրքիային մատակարարել Bayraktar-ի պահեստամասեր՝ ընդգծելով, որ չեն ցանկանում մաս կազմել խաղաղ բնակչության դեմ իրականացվող ոճրագործությունների:

Турция опубликовала фотографии нового “Bayraktar TB2 SIHA”
Зять президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана Сельчук Байрактар, ответственный за техническую защиту компании “Байкар”, опубликовал в социальных сетях фотографии новых БПЛА “Bayraktar”.
Согласно информационному сайту “Таквим”, БПЛА “Bayraktar” нового поколения в силу своих технических особенностей считаются лучшими”.
В течение военных действий, развязанных Азербайджаном против Республики Арцах, широко использовались турецкая авиация и военная техника. Азербайджанская сторона использует различные типы турецких БПЛА, в частности ударные Bayraktar TB-2 и KARGU-4. В результате международного давления несколько стран отказались поставлять запасные части Bayraktar в Турцию, подчеркнув, что они не хотят участвовать в зверствах, направленных против мирных жителей.